Na mokrú posteľ ste už veľkí

Mária Kohutiarová 0

Detské nočné pomočovanie nie je vec, ktorú by sme mali brať na ľahkú váhu. O to viac, ak sa deje aj po piatom roku života dieťaťa. Do tohto veku je daný stav tolerovaný.

Ak aj vy patríte medzi rodičov detí s problémom nočného pomočovania, ponúkame vám zopár informácií z poradne pediatra MUDr. Kováčika.

Čo môžeme v liečbe enurézy využiť ešte pred medikamentóznou liečbou

Odporúča sa skontrolovať stav nosných mandlí. U detí, ktoré ich majú nadmerne zväčšené, dochádza po ich odstránení k zlepšeniu, niekedy až k vymiznutiu nočného pomočovania. Existujú aj alternatívne spôsoby liečby mimo liekov, ktoré sa dajú využiť najmä pri sekundárnej enuréze – psychologické sedenia, hypnóza, akupunktúra, akupresúra, homeopatiká, enuretický alarm, biofedback.

V prípade kúpeľnej liečby ide len o podporný mechanizmus, enurézu ako takú nevylieči. Základom liečby ostáva dodržiavanie pitného režimu pred spánkom – čo znamená 2 hodiny pred spaním už nepiť, odporúča sa už po 17-tej hodine.

Kedy a s akými problémami ísť k lekárovi?

Po piatom roku života dieťaťa je dobré riešiť problémy s pocikávaním u odborníka. Pokiaľ ide o denné časté močenie alebo iné problémy súvisiace s cikaním, treba navštíviť urológa. Tento odborník vám pomôže aj v prípade, ak vaše dieťa nepociťuje cez deň potrebu cikať a zistí to až po „cvrknutí“ si do gatiek.  To isté platí, ak si dieťa cvrkne cez deň pri kýchnutí, kašli alebo smiechu: treba ísť k urológovi a riešiť stav močového mechúra a jeho zvierača.

Ak máte dieťa, ktoré v noci tvrdo spí, je problém ho zobudiť a samo necíti potrebu vycikať sa, máte ráno mokrú posteľ alebo dokonca spí s plienkami, je najvyšší čas navštíviť nefrológa. Pomôže vám a vášmu dieťaťu mať pokojnú noc bez budenia sa a pocikania sa. Na toto vyšetrenie potrebujete odporúčanie od vášho detského lekára, ideálne by pediater mal urobiť všetky základné vyšetrenia.

Kedy už ide o enurézu, teda nočné pomočovanie sa?

Hovoríme o nej už aj vtedy, ak sa dieťa v noci pomočí raz či dvakrát do mesiaca. Ide o princíp, že dieťa z akýchkoľvek dôvodov po veku 5 rokov nie je schopné rozlíšiť v noci potrebu vycikať sa a nie je ani schopné udržať moč, a to z akýchkoľvek dôvodov.

Čo vlastne enurézu spôsobuje?

Ide o poruchu ovládania močového mechúra alebo o problém vo zvýšenej tvorbe moču. Oba probléme vie urológ alebo nefrológ riešiť.

Po liečbe enurézy liekmi sme mali opäť mokrú noc. Vrátiť sa k užívaniu liekov?

Pokiaľ to bola len jedna epizóda, zatiaľ to nie je potrebné riešiť. Je potrebné však vedieť, že aj po ukončení medikamentóznej liečby sa môže enuréza vrátiť.

Čo môže byť v tomto veku dieťaťa po piatom roku spúšťačom enurézy?

Môže to byť stres – a to napríklad aj z kolektívu v škôlke či z učiteliek v nej, alebo z nástupu do školy. Sú prípady, kedy tento problém začne ako súčasť súrodeneckej žiarlivosti alebo zmenách situácie v rodine, napríklad aj narodenie súrodenca. V tomto prípade je vhodná spolupráca so psychológom.

Hovorí sa, že deti z nočného pocikávania vyrastú. Je to tak?

Vo väčšine prípadov áno, želali by sme si, aby to tak bolo u všetkých detí.  To znamená, že mnohé deti nepotrebujú lieky a dostanú sa z tohto obdobia vývojom. V niektorých prípadoch ale je potrebné podporiť odstránenie enurézy medikamentózne – pre možné psychické dôsledky, pre dieťa je to vždy náročné obdobie.

Čo v prípade, ak liečba enurézy jedným liekom je neúspešná?

V tomto prípade treba dobre zvážiť, kde je príčina problému. Pokiaľ dieťa napriek medikamentóznej liečbe nereaguje zlepšením, je potrebné znovu vykonať vyšetrenia. Problémom môže byť menší objem močového mechúra, ktorý nevydrží v noci udržať ani objem moču zmenšený pri užívaní liekov. Bez nových vyšetrení u urológa a nefrológa to však nepôjde.

Používať pri nočnom pocikávaní sa staršieho dieťaťa plienky?

Pokiaľ možno, plienky zrušte, či ich vôbec nezačnite používať. Najmä pre staršie deti je to akoby dehonestujúci pocit a zlé prežívanie samotnej enurézy môžu plienky ešte zhoršiť. Lepšou cestou je používanie absorpčných podložiek.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (4 hlasov, priemerne: 2,50 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kohutiarová

články autora...

Pridaj komentár