Ako pripraviť dieťa na gynekologické vyšetrenie | Zdravé dieťa | Zdravie | Rodinka.sk
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
štvrtok 21.09.2017 | meniny má Matúš  
ZdravieZdravé dieťa

Ako pripraviť dieťa na gynekologické vyšetrenie

 MUDr. Zuzana Pitoňáková   15.12.2014   0

Ak je potrebné, aby dievčatko alebo dospievajúce dievča bolo gynekologicky vyšetrené, mamu to pravdepodobne najskôr vydesí. Predstaví si možno, ako jej dcére na gynekologickom vyšetrovacom stole lekár zavedie prst a možno aj kovové gynekologické zrkadlá do pošvy, a tým jej o.i. poruší panenskú blanu.

Je to však samozrejme zbytočná obava, ktorá pramení z nevedomosti pravidiel gynekológie detí a dospievajúcich.


Lekár – gynekológ
, ktorý sa gynekológiu detí zaoberá, panenstvo rešpektuje. A navyše k jeho erudícii patrí, aby vedel s detskou i dospievajúcou pacientkou jednať, a bol zároveň tak trochu psychológom.

Na rozdiel od bežného gynekologického vyšetrenia dospelej ženy spadá do oblasti gynekológie  detí a dospievajúcich zhodnotenie celkového vývoja a stavu pohlavného dospievania. Vlastné vyšetrenie by preto malo začať zmeraním výšky, odvážením a zhodnotením rozvoja druhotných pohlavných znakov ( prsia, ochlpenie) a zhodnotenie celkového telesného vzhľadu pacientky.

Až potom sa lekár dostane k vlastnému vyšetreniu, ktoré by malo mať tri súčasti:

  • vyšetrenie pohľadom ( prehliadka vonkajších rodidiel),
  • vyšetrenie pohmatom
  • vyšetrenie pošvy a krčku maternice vaginoskopom 

Vyšetrenie pohmatom

V gynekológii veľmi dôležité. U detí a panenských dospievajúcich dievčat však lekár zavádza prst vždy len do konečníka. Aby vtláčanie prstu do konečníka nebolo nepríjemné, vždy sa pred vyšetrením ukazovák v rukavici navhlčí gélom.

Ako môžte pomôcť

Ak sa budete so svojou malou dcérou chystať na gynekologické vyšetrenie, môžete jej vysvetliť doma v kľude, aby sa vám pokúsila vsunúť ukazovák do vašej ruky, ktorú máte pevne zovretú tak, aby musela veľmi tlačiť. Potom urobte druhý pokus, pri ktorom ruku zvierať nebudete, takže do nej dievčatko vsunie prst veľmi ľahko. Takýto pokus dieťa pochopí oveľa lepšie ako , ako keď jej bude zdôrazňované, že sa „musí uvoľniť, aby ju to nebolelo“.

Ultrazvuk

Moderné gynekologické vyšetrenie sa ani u detí nezaobíde bez vyšetrenia ultrazvukom, a to len cez stenu brušnú. Toto vyšetrenie vôbec nebolí. Opäť je vhodné to dieťaťu najskôr vysvetliť, napr: „Pani doktorka ti najskôr natrie na bruško taký biely džem a bude ti po ňom kĺzať s malou studenou žehličkou,“ alebo podobne. Vyšetrenie ultrazzvukom má však jednu nepríjemnú stránku: musí byť plný močový mechúr – to je technická podmienka, aby do hĺbky panvy bolo ultrazvukom vidieť. A to, že sa pred vyšetrením nemôžu vycikať a ešte im  po brušku jazdia chladnou ultrazvukovou somdou, znášajú deti s obtiažami, niektoré sa pri vyšetrení aj pocikajú.

Z toho si samozrejme nič nerobte, v ambulancii, kde vyšetrujú deti, sú na takéto nehody zvyknutí. Jediné nepríjemné je, že potom musíme čakať, kým sa dievčatku močový mechúr opäť naplní. Aj toto by maminka mala svojej dcére nejak vysvetliť a pomôcť jej to prekonať. U dospevajúcich dievčat tento problém odpadá – vyšetrenie ultrazvukom znášajú bez obtiaží.

Ďalšie vyšetrenie

Pri niektorých poruchách alebo ochoreniach je potrebné odobrať z vnútra pošvy materiál na vyšetrenie napr. bakteriologické (pri výtoku) alebo cytologické ( na posúdenie hormonálnej situácie). Cez prirodzený otvor, ktorý v panenskej blane za normálnych okolností vždy je, sa zavedie do pošvy vatová tyčinka a vzorka sa natiera na sklíčko allebo sa v inej forme zasiela do laboratória.

Toto vyšetrenie je zo všetkého, s čím sa dieťa v ordinácii stretne, to najnepríjemnejšie. Suchá vatová tyčinka totiž okraje panenskej blany (hymenu) „odiera“ a dieťa to vníma ako veľmi nepríjemný pocit. Je preto lepšie, keď sa takéto odbery robia cez trubičku vaginoskopu. Samotné zavedenie vaginoskopu nebolí a následný dotyk vatovou tučinkou v hĺbke pošvy už bolestivý nie je. Aj na takýto odber je dobré svoje dieťa pripraviť napr. tým, že je to asi také, ako keď im čistia vatovou tyčinkou uši.   

Čo najväčší ohľad na dieťa

Ak je dieťa vydesené, k vyšetreniu ho nenútime, počkáme napríklad na ďalšiu návštevu. 

 

Niekedy je veľmi účinné, keď pred vystrašenou malou pacientkou lekár vyšetrí iné dievčatko, ktoré je už ostrieľané. Keď vydesené dieťa vidí, že všetko prebieha kľudne, vyšetrenie je potom už väčšinou bez problémov.

Ak nepomôžu aj takéto postupy, rozhodne nerobíme vyšetrenie za cenu násila. Jednak by sme dieťa vydesili ešte viac, ale tiež by sa mohlo pri takomto „zápase“ dieťaťu ublížiť a navyše by lekár namal šancu niečo vyhmatať. Niekedy stačí dieťa ukľudniť malou dávkou utišovacieho prostriedku. Len vzácne sa musí dieťa vyšetriť v narkóze.

Úspech a zdarný priebeh gynekologického vyšetrenia vždy závisí od spolupráce vyšetrenej. U detí samozrejme motivácia chýba, preto ich musíme na vyšetrenie pripraviť čo najlepšie. Každá mama pozná svoju dcéru sama najlepšie, a tak iste nájde ten najvhodnejší spôsob ako na to. Čas, ktorý príprave venuje sa zúročí tým, že vyšetrenie prebehne hladko a prispeje k určeniu obtiaží, a tým k správnemu liečeniu, bez toho, aby to prinieslo nepríjemné zážitky, na ktoré by dieťa dlho nerado spomínalo.

Ako nájsť dobrého detského gynekológa

V prvom rade by vám váš detský lekár mal vedieť odporučiť takéhoto odborníka. A samozrejme odpovede hľadajte aj na našom FÓRE. Nie je nad skúsenosť.

  • Informačný zdroj: Publikácia - Gynekologické problémy u děvčátek a dospívajícich dívek

 

 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 5 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie

Recept týždňa

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Kedy sa dá potvrdiť tehotenstvo?
21.09.2017   5
Kedy sa dá najskôr potvrdiť, že som tehotná? Čo sú jednoznačné príznaky tehotenstva a čo všetko môžem čakať ? Kedy ísť k lekárovi?
Daňový bonus - časté otázky rodičov
19.09.2017   0
Môžem si uplatniť daňový bonus aj na dieťa svojho partnera/manžela? Čo ak dieťa študuje externe, preruší školu alebo opakuje ročník?
babetko
5 tipov, čo robiť s deťmi na jeseň
21.09.2017   0
Prišla jeseň a s ňou kúsok nostalgie, chuť na dobrý teplý čaj, pečené gaštany a čas pre šikovné tvorivé ruky - tie veľké i tie malé... Zábava môže byť so zbieraním listov, behaním za šarkanom, vyrezávaním do tekvičky...
Si emancipovaná? Chyba!
21.09.2017   0
Gúľať pred sebou pneumatiky na vymenenie za zimné, pritom vliecť autosedačku a okrikovať chodiace dieťa - to je emancipácia?
Aj vaše batoľa vás už udrelo?
20.09.2017   0
Svet ročného dieťaťa je denno-denne o tom, že sa stretáva s novými situáciami. Úder môže byť vyjadrenie frustrácie dieťaťa, napr. z toho, že sa mu nedarí.
detske choroby
Chrípka už za dverami
21.09.2017   0
Nechytám si oči, nos ani ústa. To učím aj deti. Vírusy sa často šíria tak, že osoba sa dotkne niečoho, čo je kontaminované vírusmi a následne si chytí oči, nos alebo ústa.
Odsávačka hlienov – áno či nie?
20.09.2017   24
Proces odsávania je úplne bezbolestný, pre deti však môže byť trochu nepríjemný. Protesty dieťatka sú spôsobené väčšinou obmedzením pohybu pri odsávaní, strachom z neznámeho predmetu a v prípade odsávačiek na vysávač aj strachom zo zvuku vysávača.
Gastroenterológ radí
19.09.2017   0
Môže mať dieťatko alergiu na kozie mlieko? Stravujem svoje dieťa dostatočne, nemá málo mlieka? Na tieto a aj iné otázky odpovedá detská gastroenterologička MUDr. Mária Krajčírová, PhD.
auto
Auto môže šoférovať aj neplnoleté dieťa
12.09.2017   1
Autoškoly považujú udeľovanie vodičských preukazov už od 17 rokov za pozitívne. Väčšina inštruktorov tvrdí, že sú mladí vodiči oveľa flexibilnejší ako starší. Mladí sa tak skôr naučia jazdiť a získajú skúsenosti.
Čo vám poisťovňa preplatí a čo nie?
07.09.2017   0
Krúpy, záplavy, pád stromu na cestu, či stret so zverou vedia narobiť poriadne škody na aute. Nie vždy ich poisťovňa preplatí. Na čo si dať pozor?
Čo s prasknutým čelným sklom?
01.09.2017   0
Policajt vám pri cestnej kontrole môže udeliť pokutu, resp. zadržať technický preukaz. Čo robiť, keď vám počas jazdy pred vami idúce vozidlo „strelí“ kamienok?