Môžete mať rakovinu krčka maternice?

Mária Kopčíková 0

Rakovina krčka maternice je jednou z najčastejšie sa vyskytujúcich typov rakoviny u žien na Slovensku: viac ako 600 ženám ročne oznámi lekár túto diagnózu. 230 žien ročne na rakovinu krčka maternice u nás zomiera.

Najviac nových prípadov pozorujú lekári po 30. roku života, s vrcholom medzi 45. – 50. rokom života.

Rakovinu krčka maternice odhalí jedine preventívna prehliadka u lekára, no len asi tretina žien absolvuje každoročne gynekologickú preventívnu prehliadku.

Shutterstock

 

Vývoj ochorenia

Niekde na začiatku je vznik prekanceróznych zmien, tzv. dysplázia. Ide o abnormálne bunky krčka maternice vo výstelke krčka maternice, ktoré zmenili svoj vzhľad.

Čím je abnormalita krčka maternice ťažšia, tým je väčšia pravdepodobnosť, že v budúcnosti môže dôjsť k rakovine krčka maternice. Kým by sa tieto abnormálne bunky zmenili na rakovinové, prešlo by niekoľko rokov. V zriedkavých prípadoch sa toto závažné ochorenie rozvinie aj skôr, cca do roka.

Dysplázia krčka maternice spôsobuje niekoľko príčin, napr. infekcia alebo zápal, ale bežne ich spôsobujú niektoré typy ľudského papilomavírusu (HPV). Ďalšie typy môžu spôsobiť genitálne bradavice a ďalšie benígne (abnormálne, ale nerakovinové) zmeny na krčku maternice.

Asi 40% nádorov krčka maternice je diagnostikovaných v prvom štádiu a rieši sa operačne.. Viac ako polovica žien však prichádza neskoro, vo fáze šírenie nádoru za hranice krčka maternice.

Rakovina krčka maternice je pomerne ľahko odhaliteľná už v ranných štádiách, či ešte v štádiu dysplázie. Ak sa zachytia zmeny včas, je ochorenie dobre liečiteľné. Najlepšou prevenciou sú pravidelné preventívne gynekologické prehliadky.

Shutterstock

 

Príznaky, ktoré môžu naznačovať rakovinu krčka maternice

Problémom je, že príznaky, ktoré môžu avizovať dyspláziu na krčku alebo počiatočné štádium rakoviny, sú nebadateľné, resp. často ich ženy pripisujú iným príčinám či súvislostiam.

Predrakovinové zmeny na krčku maternice nespôsobujú bolesť a väčšinou sa neobjavujú ani žiadne iné prejavy. Odhalené sú až pri cytologickom vyšetrení steru z krčka maternice (preto sú dôležité tie preventívne prehliadky, lebo ster z krčka maternice je ich súčasťou

Medzi najčastejšie príznaky patologického množenia sa buniek patrí:

  • abnormálne krvácanie – medzi menštruáciami, po pohlavnom styku, pri gynekologickom vyšetrení…,
  • silnejšia a dlhšia menštruácianež obvykle,
  • neobvyklý výtok – ktorý nereaguje na liečbu, prípadne výtok po pohlavnom styku,
  • bolesť v oblasti pohlavných orgánov – pri alebo po sexe, po cvičení panvového dna,
  • bolesti panvy, krížov,
  • náhla a neopodstatnená strata telesnej hmotnosti,
  • pocit častého naplnenia v podbruší,
  • hmatom zistiteľný útvar,
  • krvácanie po stolici – objavuje sa s postupujúcim ochorením. Po tlačení – zapojení brušného lisu, či po námahe sa môže objaviť nepríjemný pocit svrbenia.
  • krvácanie u žien po menopauze,
  • urologické komplikácie – objavujú sa u pokročilého ochorenia. Môže sa jednať o ťažkosti pri močení, prítomnosť krvi v moči a bolesti v podbrušku.

Krvácanie – normálne a „nenormálne“

V istých obdobiach sa u žien môžu objavovať zmeny v pravidelnom krvácaní – jednak v samotnej pravidelnosti, ale aj v intenzite či dĺžke krvácania.

Asi 5% žien udáva krvácanie v čase ovulácie, ktoré pravdepodobne súvisí s prudkým poklesom hladiny estrogénu v tele. Intenzita tohto krvácanie však býva veľmi mierna – skôr vo forme hlienu alebo výtoku.

Dôvodmi na nepravidelné krvácanie alebo krvácanie mimo cyklu môžu byť aj myómy na maternici, polypy či endometrióza. Zdrojom nepravidelného krvácania môže byť aj myóm steny maternice alebo polyp.

Shutterstock

 

Rizikové faktory pre vznik rakoviny krčka maternice a jej prevencia

Za rizikový faktor sa považuje všetko, čo zvyšuje pravdepodobnosť jeho výskytu. Za najlepšiu prevenciu sa považujú pravidelné gynekologické prehliadky.

Rizikové faktory popísané vo všeobecnosti:

  • Nízky vek prvého pohlavného styku – pod 16 rokov,
  • Vysoký počet sexuálnych partnerov, časté striedanie partnerov,
  • Oslabený imunitný systém,
  • Iné pohlavne prenosné choroby – ochorenie spôsobené chlamýdiami, HIV,
  • Vek – infikované ženy nad 35 rokov majú významne vyššie riziko vzniku rakoviny krčka maternice,
  • Fajčenie – aktívne i pasívne zvyšuje riziko rakoviny krčka maternice,
  • Dlhodobé užívanie hormonálnej antikoncepcie,
  • Genetická predispozícia – ak sa ochorenie objavilo u niektorej zo žien v rodine.

Ako preventívne opatrenia sa uvádzajú pohlavný styk až po 18. roku života, obmedzenie počtu sexuálnych partnerov a používanie kondómov ako ochrany pred pohlavnými chorobami. A už niekoľkokrát spomenuté gynekologické prehliadky.

V každom prípade, akúkoľvek pochybnosť ohľadom svojho zdravotného stavu konzultujte bezodkladne s lekárom!

Spracované s použitím: medicc.eu, zdravie.sk, hisdg.sk, cancer.org, medicinenet.com.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (25 hlasov, priemerne: 3,90 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Pridaj komentár