Choroba a jej reč | Choroby | Zdravie | Rodinka.sk
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
sobota 23.09.2017 | meniny má Zdenka  
ZdravieChoroby

Choroba a jej reč

 MUDr. Zuzana Pitoňáková   27.06.2011   6

Dnes začnem netradične – a to  koňmi. Nedávno som bola svedkom fascinujúcej práce  horsemana  – človeka, ktorý to s koňmi vie trochu viac ako ostatní (existuje na to trochu magický výraz „ zaklínač koní“) s mladou divokou kobylkou.

Kone ma odjakživa bavia a viem o nich veľa. Aspoň doposiaľ som si to myslela. Zarazilo ma, že  tento človek po celý čas krotenia mladej remonty, ju nijako nenútil a neznásilňoval. Kôň od začiatku vyvádzal, skákal a utekal čím ďalej od  svojho nového krotiteľa, no po krátkej dobe bol ochotný dobrovoľne prísť k dotyčnému, nechať sa pohladkať, dokonca prvý krát v živote na seba položiť sedlo. A to všetko v kľude, bez akéhokoľvek nátlaku...

Z môjho doterajšieho pohľadu koníčkara to bol  hotový zázrak. Nejdem sa o tom viac rozpisovať, aj keď to nutkanie mám.  Toto všetko  bolo pre mňa také iné, také revolučné.

Ako je to možné?

Tento človek používal na prácu s koňom  jeho reč, signály, ktorým kôň rozumel, ktoré k jeho státisícročnej  histórii patria.

Každý tvor má svoju reč. Dokonca aj malé nemluvniatka, ktoré majú ďaleko k ľudskej reči, nám vedia prekvapivo veľa povedať. Väčšina z nás, ako náhle sa staneme rodičmi a nebojíme sa používať vlastnú intuíciu – takzvaný materinský cit, sa o tom môžeme rýchlo sami presvedčiť .  

Tak je to s koňmi, psami,  deťmi, partnermi, ale aj s nami samými.

Pokiaľ  dokážeme načúvať sami sebe,

pokiaľ si rozumieme a fungujeme v jednote so samým sebou, všetko klape a životom zväčša ideme ako harmonické osoby s vlastnou integritou. Problém nastáva, ak sa nám nedarí vyladiť sa so sebou a ak niečo iné hovorí naše ja a iné žijeme navonok.

Dôvodov môže byť veľa: nechceme ublížiť blízkym, berieme na seba viac ako sme schopní uniesť, nerozumieme sami sebe tak, ako by bolo potrebné, nechceme a nevieme k  vlastnej spokojnosti riešiť konflikt, tak určité veci radšej obchádzame, prehĺtame, dusíme v sebe - v domnienke, že tak sa im vyhneme... Nevyhneme!  Ono nás to, potvorstvo jedno, dobehne.

Telo je totiž až príliš dokonale navzájom poprepájané (imunológovia, neurológovia, psychológovia a iní –óvia, by nám o tom vedeli fundovane porozprávať), aby sme ho mohli opiť rožkom.  A kým my sa tvárime, že sa vlastne nič nedeje, naše myšlienky pracujú  ( viete, že denne našu myseľ zamestná až nejakých 40.000 myšlienok? ) a posielajú signály po svojej domácnosti – po nervovej  sústave – elektrické impulzy medzi neurónmi tikajú, ovplyvňujú nižšie postavené  systémy – vegetatívny nervový systém,  hormonálnu sústavu, imunitný systém či priamo svaly. 

A ak to takto trvá deň, týždeň, mesiac, rok, prípadne (a nie výnimočne) roky ..., problém je na svete. A my ideme k lekárovi, lebo nás bolí chrbát, či máme časté bolesti hlavy, žalúdočný vred,  vysoký tlak, depresiu, ekzém, astmu... Alebo ani k lekárovi nejdeme a riešime  to len voľne predajným liekom. 

Telo nám svojou rečou hovorí,

mám problém, nejdeš optimálnym smerom, rieš to! – hovorí ako vie – bolesťou, zdravotnými ťažkosťami. A my mu dáme tabletku a vlastne mu zapcháme ústa: „Buď ticho, teraz na to nemám čas!“ Informáciu nepochopíme (ak aj pochopíme, často neriešime), iba vypneme varovný signál. 

Mnohé choroby sú užitočnejšie ako sa zdajú. Dávajú nám informáciu o tom, akí sme, ako a v akých podmienkach žijeme, o tom, že niekde vo svojom fungovaní robíme chybu.

Tí čo vedia hovoriť rečou koní, sú zaklínači. Tí ktorí rozumejú svojim deťom sú dobrí rodičia. Ten smer medicíny, ktorý pracuje s celým človekom, nielen s jeho zdravotným problémom sa volá celostná medicína, ktorá je u nás zatiaľ iba v plienkach. Ak máte záujem, môžete sa dozvedieť viac.

foto: isifa.com

 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 14 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie

Recept týždňa

Komentáre k článku
Jakub napísané 05.07.2011 21:30

Myslienka celostnej mediciny sa mi velmi paci. Drzim vam v tom palce. Mozno sa niekedy stretneme.

Eva napísané 05.07.2011 20:44

Mala som možnosť poznať nielen teoretické vedomosti, ale aj praktické schopnosti pri našich spoločných sedeniach. Pomohlo mi to veľmi a stále mi to pomáha. Ďakujem. Vaša klientka Eva. smile

Zuzana napísané 28.06.2011 13:15

Konecne vyborny a rozumny lekar! Pani Zuzana drzim Vam palce a dufam sa celostna medicina bude dostavat coraz viac do popredia a ze si ludia konecne uvedomia ze telo nie je stroj, pri ktorom staci opravit, vymenit alebo namazat len jednu suciastku, ale ze vsetko zo vsetkym suvisi. Nastastie pre mna ste dost blizko, ale na (ne)stastie sme vsetci zdravi smile

Zuzana Pitonakova napísané 28.06.2011 17:46

Dik. Take slova potesia... Drzte sa v zdravi.

Roo napísané 27.06.2011 20:55

Škoda, pani doktorka, že ste tak ďaleko... Veľmi sa mi páčia Vaše názory a články a teraz som milo prekvapená, keď som našla odkaz na Vašu novú prax. Držím Vám palce.

Zuzana Pitonakova napísané 27.06.2011 23:55

Dakujem zwinker

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Kedy sa dá potvrdiť tehotenstvo?
21.09.2017   5
Kedy sa dá najskôr potvrdiť, že som tehotná? Čo sú jednoznačné príznaky tehotenstva a čo všetko môžem čakať ? Kedy ísť k lekárovi?
Daňový bonus - časté otázky rodičov
19.09.2017   0
Môžem si uplatniť daňový bonus aj na dieťa svojho partnera/manžela? Čo ak dieťa študuje externe, preruší školu alebo opakuje ročník?
babetko
Hráme sa s gaštanmi
23.09.2017   0
Ak na prechádzke jesenným parkom nazbierate s deťmi gaštany, okrem vyrábania figúrok ich môžete využiť ako dekoráciu a poslúžia aj pre deti na hranie.
Ako vybrať krúžok pre dieťa
22.09.2017   0
Často sa púšťame do vyberania množstva krúžkov. Pritom výberom jedného správneho docielime niekedy viac, než by sme čakali.
5 tipov pre tréning imunity od Anastasie Kuzminovej
22.09.2017   0
Náš imunitný systém sa vyvíja počas celého nášho života, ale najdôležitejšiu etapu predstavuje obdobie prvých troch rokov. Toto obdobie sa nazýva aj imunitné.
detske choroby
Angína – ako ju odhaliť a liečiť u detí
22.09.2017   0
Ak je zápal lokalizovaný na slizniciach hltanu a podnebných mandlí, hovoríme o faryngitíde (zápal hltanu) alebo tonzilitíde (angíne – zápale mandlí).
Chrípka už za dverami
21.09.2017   0
Nechytám si oči, nos ani ústa. To učím aj deti. Vírusy sa často šíria tak, že osoba sa dotkne niečoho, čo je kontaminované vírusmi a následne si chytí oči, nos alebo ústa.
Odsávačka hlienov – áno či nie?
20.09.2017   24
Proces odsávania je úplne bezbolestný, pre deti však môže byť trochu nepríjemný. Protesty dieťatka sú spôsobené väčšinou obmedzením pohybu pri odsávaní, strachom z neznámeho predmetu a v prípade odsávačiek na vysávač aj strachom zo zvuku vysávača.
auto
Auto môže šoférovať aj neplnoleté dieťa
12.09.2017   1
Autoškoly považujú udeľovanie vodičských preukazov už od 17 rokov za pozitívne. Väčšina inštruktorov tvrdí, že sú mladí vodiči oveľa flexibilnejší ako starší. Mladí sa tak skôr naučia jazdiť a získajú skúsenosti.
Čo vám poisťovňa preplatí a čo nie?
07.09.2017   0
Krúpy, záplavy, pád stromu na cestu, či stret so zverou vedia narobiť poriadne škody na aute. Nie vždy ich poisťovňa preplatí. Na čo si dať pozor?
Čo s prasknutým čelným sklom?
01.09.2017   0
Policajt vám pri cestnej kontrole môže udeliť pokutu, resp. zadržať technický preukaz. Čo robiť, keď vám počas jazdy pred vami idúce vozidlo „strelí“ kamienok?