ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
inzercia
Rodinka
inzercia

27.06.2011verzia pre tlač


Choroba a jej reč

Autor: MUDr. Zuzana Pitoňáková

Dnes začnem netradične – a to  koňmi. Nedávno som bola svedkom fascinujúcej práce  horsemana  – človeka, ktorý to s koňmi vie trochu viac ako ostatní (existuje na to trochu magický výraz „ zaklínač koní“) s mladou divokou kobylkou.

Kone ma odjakživa bavia a viem o nich veľa. Aspoň doposiaľ som si to myslela. Zarazilo ma, že  tento človek po celý čas krotenia mladej remonty, ju nijako nenútil a neznásilňoval. Kôň od začiatku vyvádzal, skákal a utekal čím ďalej od  svojho nového krotiteľa, no po krátkej dobe bol ochotný dobrovoľne prísť k dotyčnému, nechať sa pohladkať, dokonca prvý krát v živote na seba položiť sedlo. A to všetko v kľude, bez akéhokoľvek nátlaku...

Z môjho doterajšieho pohľadu koníčkara to bol  hotový zázrak. Nejdem sa o tom viac rozpisovať, aj keď to nutkanie mám.  Toto všetko  bolo pre mňa také iné, také revolučné.

Ako je to možné?

Tento človek používal na prácu s koňom  jeho reč, signály, ktorým kôň rozumel, ktoré k jeho státisícročnej  histórii patria.

Každý tvor má svoju reč. Dokonca aj malé nemluvniatka, ktoré majú ďaleko k ľudskej reči, nám vedia prekvapivo veľa povedať. Väčšina z nás, ako náhle sa staneme rodičmi a nebojíme sa používať vlastnú intuíciu – takzvaný materinský cit, sa o tom môžeme rýchlo sami presvedčiť .  

Tak je to s koňmi, psami,  deťmi, partnermi, ale aj s nami samými.

Pokiaľ  dokážeme načúvať sami sebe,

pokiaľ si rozumieme a fungujeme v jednote so samým sebou, všetko klape a životom zväčša ideme ako harmonické osoby s vlastnou integritou. Problém nastáva, ak sa nám nedarí vyladiť sa so sebou a ak niečo iné hovorí naše ja a iné žijeme navonok.

Dôvodov môže byť veľa: nechceme ublížiť blízkym, berieme na seba viac ako sme schopní uniesť, nerozumieme sami sebe tak, ako by bolo potrebné, nechceme a nevieme k  vlastnej spokojnosti riešiť konflikt, tak určité veci radšej obchádzame, prehĺtame, dusíme v sebe - v domnienke, že tak sa im vyhneme... Nevyhneme!  Ono nás to, potvorstvo jedno, dobehne.

Telo je totiž až príliš dokonale navzájom poprepájané (imunológovia, neurológovia, psychológovia a iní –óvia, by nám o tom vedeli fundovane porozprávať), aby sme ho mohli opiť rožkom.  A kým my sa tvárime, že sa vlastne nič nedeje, naše myšlienky pracujú  ( viete, že denne našu myseľ zamestná až nejakých 40.000 myšlienok? ) a posielajú signály po svojej domácnosti – po nervovej  sústave – elektrické impulzy medzi neurónmi tikajú, ovplyvňujú nižšie postavené  systémy – vegetatívny nervový systém,  hormonálnu sústavu, imunitný systém či priamo svaly. 

A ak to takto trvá deň, týždeň, mesiac, rok, prípadne (a nie výnimočne) roky ..., problém je na svete. A my ideme k lekárovi, lebo nás bolí chrbát, či máme časté bolesti hlavy, žalúdočný vred,  vysoký tlak, depresiu, ekzém, astmu... Alebo ani k lekárovi nejdeme a riešime  to len voľne predajným liekom. 

Telo nám svojou rečou hovorí,

mám problém, nejdeš optimálnym smerom, rieš to! – hovorí ako vie – bolesťou, zdravotnými ťažkosťami. A my mu dáme tabletku a vlastne mu zapcháme ústa: „Buď ticho, teraz na to nemám čas!“ Informáciu nepochopíme (ak aj pochopíme, často neriešime), iba vypneme varovný signál. 

Mnohé choroby sú užitočnejšie ako sa zdajú. Dávajú nám informáciu o tom, akí sme, ako a v akých podmienkach žijeme, o tom, že niekde vo svojom fungovaní robíme chybu.

Tí čo vedia hovoriť rečou koní, sú zaklínači. Tí ktorí rozumejú svojim deťom sú dobrí rodičia. Ten smer medicíny, ktorý pracuje s celým človekom, nielen s jeho zdravotným problémom sa volá celostná medicína, ktorá je u nás zatiaľ iba v plienkach. Ak máte záujem, môžete sa dozvedieť viac.

foto: isifa.com

 

Súvisiace články

Hodnotenie

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 14 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

inzercia

Komentáre

Komentáre k článku
Jakub napísané 05.07.2011 21:30 answer email

Myslienka celostnej mediciny sa mi velmi paci. Drzim vam v tom palce. Mozno sa niekedy stretneme.

Eva napísané 05.07.2011 20:44 answer email

Mala som možnosť poznať nielen teoretické vedomosti, ale aj praktické schopnosti pri našich spoločných sedeniach. Pomohlo mi to veľmi a stále mi to pomáha. Ďakujem. Vaša klientka Eva. smile

Zuzana napísané 28.06.2011 13:15 answer email

Konecne vyborny a rozumny lekar! Pani Zuzana drzim Vam palce a dufam sa celostna medicina bude dostavat coraz viac do popredia a ze si ludia konecne uvedomia ze telo nie je stroj, pri ktorom staci opravit, vymenit alebo namazat len jednu suciastku, ale ze vsetko zo vsetkym suvisi. Nastastie pre mna ste dost blizko, ale na (ne)stastie sme vsetci zdravi smile

Zuzana Pitonakova napísané 28.06.2011 17:46 answer email

Dik. Take slova potesia... Drzte sa v zdravi.

Roo napísané 27.06.2011 20:55 answer email

Škoda, pani doktorka, že ste tak ďaleko... Veľmi sa mi páčia Vaše názory a články a teraz som milo prekvapená, keď som našla odkaz na Vašu novú prax. Držím Vám palce.

Zuzana Pitonakova napísané 27.06.2011 23:55 answer email

Dakujem zwinker

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised


Poslať odkaz priateľovi

inzercia