Alergia na peľ – kto ju nemá?

Mária Kopčíková 0

Alergie sú asi najbežnejším ochorením dnešnej doby. Je to také nevinné, veď ak ste alergický, jediným prejavom môže byť nádcha či svrbiace oči.

Ak však ťažkosti pretrvávajú a nedajú sa vysvetliť, prípadne sa objavujú zakaždým v určitých situáciách, mali by ste rozmýšľať, či by nemohli byť príznakom alergie. A tie určité situácie – to môže byť práve toto ročné obdobie a kvitnúce stromy, z ktorých sa za normálnych okolností všetci tešíme.

Zdroj: ingimage.com

Ako to s tou alergiou vlastne funguje?

Náš obranný systém skúma každú látku, s ktorou sa dostaneme do kontaktu. Ak ju identifikuje ako problematickú, ohrozujúcu, zmobilizuje sa a túto látku zničí. Na toto používa náš imunitný systém tzv. protilátky.

Ak má človek precitlivený organizmus, tak tvorbou protilátok reaguje aj na niektoré prirodzené látky, a vtedy hovoríme o alergii. Látky, ktoré vyvolávajú alergické reakcie, voláme alergénmi. Môžu nimi byť isté druhy tráv, pele, zvieracia srsť, chlpy, prach , roztoče alebo niektoré potraviny.

Kto nebude alergický, bude divný … >> >>

Peľová alergia

Je to najrozšírenejšie alergické ochorenie, peľovú alergiu má asi 20% populácie. Môže vzniknúť hocikedy počas života. Odborníci uvádzajú, že najčastejšie sa tento typ alergie objaví medzi 15. – 25. rokom života, no zároveň dodávajú, že výskyt sa stále presúva do nižšieho veku.

K prejavom peľovej alergie patrí kýchanie, vodnatá nádcha, upchaný nos, svrbenie a slzenie očí. Po starom sa alergii na peľ hovorilo i „senná nádcha“ – no seno ani tak nie je jej príčinou. Sú to peľové zrnká. Alergiou na pele trpí predovšetkým dýchacie ústrojenstvo.

Zdroj: ingimage.com

Peľ – nielen základ pre nový život

Peľové zrná sú veľmi malé, ich veľkosť je asi 0,05 mm a obsahujú samčie bunky – teda rastlinné spermie. Peľ obsahuje alergizujúce bielkoviny. Tieto peľové zrná sa dostávajú k samičím bunkám (ktoré sú v kvetoch) buď vetrom alebo ich prenáša hmyz.

A práve peľové zrnká prenášané vetrom sú významnou príčinou sezónnej alergie. Prenášajú sa na veľkú vzdialenosť (50 – 100km) a preto alergické prejavy môžu mať aj ľudia, v ktorých priamej blízkosti tieto rastliny nerastú. Najviac ľudí je alergických na pele tráv (50%) a asi 25% ľudí trpí alergiami na pele drevín a bylín.

Funguje to tak, že peľové zrnko prenášané vzduchom je rozpustné vo vode – a teda aj v tekutinách nosovej sliznice a dýchacích ciest. Ak sa zrnko rozpustí, dochádza k uvoľneniu alergénnych bielkovinových zložiek.

Pri čistení ovzdušia od peľu je významný dážď, ale taký ten mierny a dlhšie trvajúci. A nie búrka, pri ktorej sú peľové zrnká strhávané rýchlo, dochádza k ich deštrukcii a uvoľneniu bielkovinových alergénov na povrch.

Čo je to alergická nádcha >> >>

Peľová sezóna

U nás sa delí na tri obdobia, kedy v každom z nich prevláda iná skupina alergénov.

  • Skoré jarné obdobie, kedy sa v ovzduší vyskytuje najmä peľ drevín.
  • Neskoršia jar – prvá polovica leta – vtedy prevláda peľ tráv a obilnín.
  • Vrcholiace leto a skorá jeseň – najviac je peľov bylín.

O aktuálnej peľovej situácii sa alergici môžu informovať na rôznych webových stránkach, napr. tu.

Zdroj: ingimage.com

Prehľad častých alergénov

Drevina/bylina

Január

Február

Marec

Apríl

Máj

Jún

Lieska

x

x

x

x

Jelša

x

x

x

Brest

x

x

Topoľ

x

x

Breza

x

x

x

Vŕba

x

x

x

Hrab

x

x

Javor

x

x

Gaštan

x

x

Baza

x

x

Lipa

x

x

Sedmokráska

x

x

x

x

Psiarka

x

x

Bylina/tráva

Júl

August

September

Október

November

December

Lipnica

x

x

Timotejka

x

x

Pýr

x

x

Kostrava

x

x

Kukurica

x

x

x

Trsť

x

x

x

Púpavec

x

x

Lucerna

x

Skoroceľ

x

x

x

Ďatelina

x

x

x

Pŕhľavovité

x

x

x

Rumanček

x

x

x

Mrkvovité

x

x

x

Chmeľ

x

x

Palina

x

x

x

x

Ambrózia

x

x

x

x

Opatrenia pre peľových alergikov >> >>

Spracované s použitím: solen.sk, prealergikov.sk, zdravie.sk, ciaa.sk, alergia.sk.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Pridaj komentár