Vyvarujte sa chýb v rodičovstve | Vychovávame deti | Vychovávame | Rodinka.sk
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
piatok 22.09.2017 | meniny má Móric  
VychovávameVychovávame deti

Vyvarujte sa chýb v rodičovstve

 Karin Molnárová   08.10.2015   1

Neexistujú žiadne zaručené recepty na úspešné rodičovstvo. Je však mnoho pascí, v ktorých sa dá ľahko uviaznuť.

"Ešte som sa nestretla s rodičom, ktorý by svoje dieťa nemiloval. No, ako sa vraví „mýliť sa je ľudské”. Sme omylní a naša láska nestačí na to, aby nás ochránila od nesprávneho úsudku. Niekedy, keď sa nad tým zamyslíme, zistíme, že kvôli našej nesprávne prejavovanej láske konáme v rozpore so záujmami nášho dieťaťa." 

To sú slová Ann Bentonovej, autorky knihy Nie sú úžasné? Keď spia...

Zdroj: isifa.com

 

Všetko je dovolené

Asi ste sa už stretli s dieťaťom, ktorému rodičia dovolia správať sa, ako sa mu páči. Nikdy ho nenapomínajú ani netrestajú, nemusí niesť zodpovednosť za svoje rozhodnutia. Rodičia za neho všetko vyžehlia a pristúpia na každé jeho želanie.

Môže sa za tým skrývať lenivosť, ale častejšie je to neochota konfrontovať dieťa zo strachu, že: 

"Nebude ma nás mať rado". Nebojte sa. Smutná pravda je, že dokonca aj deti, ktoré rodičia kruto týrajú, svojich rodičov milujú. Nemôžu inak. Ak poviete vašej ratolesti „áno” na všetko, čo si zmyslí, dosiahnete chvíľkové uspokojenie z oslnivého úsmevu a možno sa vyhnete nepríjemným scénam, ktoré by vás strápnili pred priateľmi. Avšak ako rodičia ste povolaní k nesebeckému záujmu o dlhodobé dobro vašich detí. 

"Nemám na to právo". Už som sa stretla s rodičmi, ktorí tomu naozaj veria. Sú obeťami demagogických kampaní propagujúcich detské práva, ktoré pod rúškom filantropizmu podkopávajú postavenie rodičov a význam rodinného života. Milujte ich tak veľmi, že ich budete napomínať. 

Podplácanie detí

Zdroj: istockphoto.com

 

Podplácanie je myslené ako využívanie systému odmien na motiváciu dieťaťa, prípadne v snahe dosiahnuť určité želané správanie. Niekoľko príkladov:

  • Chlapcovi sľúbia novú počítačovú hru, ak si bude pravidelne ráno a večer čistiť zuby.
  • Batoľaťu sľúbia sladkosti, ak nebude vrieskať na celý obchod, kým mamička nakupuje.
  • Dieťa dostane nálepku do tabuľky, ak celý deň nebude hrubé k svojim rodičom. (Desať nálepiek znamená večera v McDonalds)
  • Dievča dostane vreckové, ak bude pomáhať s utieraním riadu. 

Toto sú príklady zo života a mohli by sme vymenovať mnoho ďalších. Je nesmierne lákavé vydať sa touto cestou. Z krátkodobého hľadiska je systém odmeňovania vysoko efektívny. Poslaním rodiča však nie je zľahčovať si život, ale pomáhať svojim deťom rásť.

Takýto systém so sebou nesie niekoľko problémov:

Dieťa je stredobodom pozornosti

Tento prístup je veľmi bežný a rodičia veľmi ľahko nevedomky do tejto pasce padnú. Keď si donesiete ten malý uzlíček domov z nemocnice, život sa vám obráti hore nohami. Celá domácnosť sa točí okolo kŕmenia, prebaľovania, kúpania, tíšenia a (v to všetky mamičky dúfajú) spánku nového dieťatka. Popri všetkých potrebných prípravách a snahe prispôsobiť sa režimu dieťatka a novej rodičovskej role, je potrebné vedome si zorganizovať život tak, aby sa celá rodina nestala otrokom jedného z jej členov.

Neskôr sa budete prirodzene starať o to, aby vaše dieťa malo to najlepšie zo všetkého a aby prospievalo. Bežne dnes vidíme mamičky za volantom obrovského auta, ako bez prestania rozvážajú a vyzdvihujú deti nielen do a zo školy, ale aj z baletu, skautingu, karate, plávania, tenisu, nácvikov detského orchestra, z cvičenia na trampolíne, návštev u priateľov, atď.

Zdroj: istockphoto.com

 

Keď sú deti náhodou doma, celá rodina venuje enormnú pozornosť domácim úlohám. Samé jednotky by mali dostávať vlastne rodičia.

Čo je na tom zlé?

Vychovávate dieťa, ktoré si bude myslieť, že je stredobodom vesmíru a ktoré očakáva, že mu poskytnete zábavu a vzrušujúce aktivity od rána až do večera. Najhoršia výčitka, ktorú takéto dieťa môže vysloviť na adresu svojich rodičov je „Nudím sa...”.

Prečítajte si aj Trochu menej lásky ... >> >>

Pre rodičov to znamená, že musia vynaložiť ešte viac času a peňazí na rozptýlenie svojich detí, inak sa budú cítiť vinní, že ako rodičia zlyhali. Zájsť priďaleko na ceste výchovy, kde je dieťa stredobodom pozornosti, znamená vychovať z neho sebeckého fagana.

Hľadanie chýb

Je zrejmé, že deti potrebujú vhodné usmerňovanie. Pascou, do ktorej sa v tomto prípade rodičia môžu dostať, je neustále porovnávanie svojich detí s ostatnými.

Takýmto rodičom až príliš záleží na tom, čo si o nich a ich potomkoch myslia druhí. Ich deti musia byť najlepšie. Ak porovnávanie s druhými deťmi nedopadne dobre, sú k svojim deťom veľmi kritickí. Vonkajšie správanie ich však znepokojuje viac ako vnútorné postoje. Výsledkom trvalého kritizovania je dieťa bez sebadôvery. Naopak, deti vyrastajúce v atmosfére ocenenia, prekvitajú. 

Nedôslednosť vo výchove

Dá sa povedať, že táto pasca je najnebezpečnejšou zo všetkých. Prejavuje sa rozličnými spôsobmi:

Zdroj: istockphoto.com

 

Rodiča zaujíma skôr to, aký účinok má na neho správanie dieťaťa v momentálnej chvíli. A tak to, čo sa jedného dňa, keď má rodič zlú náladu, považuje za hrdelný zločin, sa na druhý deň dieťaťu prepečie. Napríklad preto, že sú na verejnosti a rodič si nechce robiť hanbu.   

Nedôslednosť sa prejavuje aj nezmyselnými vyhrážkami, o ktorých dieťa vie, že nie sú myslené vážne. Extrémnym príkladom je: „Ak to ešte raz urobíš, zabijem ťa.” Avšak hroziť nejakými zákazmi je rovnako nerozumné, najmä ak ste nafukovací hrad na skákanie už objednali. Deti vaše zavádzanie ľahko odhalia.  

Nedôslednosť v podobe nejednotnosti rodičov vo výchove je pre deti príležitosťou, z ktorej môžu ťažiť.  

Nedôslední rodičia vychovajú spurné dieťa, ktoré bude čoraz ťažšie ovládateľné. Pri nedôslednej výchove sa deti naučia, že dospelí nemyslia vážne, čo hovoria, prípadne, čo myslia vážne dnes, zajtra už vážne myslieť nebudú. Musia platiť jasne stanovené pravidlá, ktoré budú rodičia s trpezlivosťou a vytrvalosťou dôsledne dodržiavať.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.9 z 5. Celkom 13 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie

Recept týždňa

Komentáre k článku
modrofuzik123 napísané 11.10.2015 22:43

nedavno som citala tento skvely citat:

 

deti moc vychovavat netreba. staci pekne zit, dieta sa prida Big Grins

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Kedy sa dá potvrdiť tehotenstvo?
21.09.2017   5
Kedy sa dá najskôr potvrdiť, že som tehotná? Čo sú jednoznačné príznaky tehotenstva a čo všetko môžem čakať ? Kedy ísť k lekárovi?
Daňový bonus - časté otázky rodičov
19.09.2017   0
Môžem si uplatniť daňový bonus aj na dieťa svojho partnera/manžela? Čo ak dieťa študuje externe, preruší školu alebo opakuje ročník?
babetko
5 tipov, čo robiť s deťmi na jeseň
21.09.2017   0
Prišla jeseň a s ňou kúsok nostalgie, chuť na dobrý teplý čaj, pečené gaštany a čas pre šikovné tvorivé ruky - tie veľké i tie malé... Zábava môže byť so zbieraním listov, behaním za šarkanom, vyrezávaním do tekvičky...
Si emancipovaná? Chyba!
21.09.2017   0
Gúľať pred sebou pneumatiky na vymenenie za zimné, pritom vliecť autosedačku a okrikovať chodiace dieťa - to je emancipácia?
Aj vaše batoľa vás už udrelo?
20.09.2017   0
Svet ročného dieťaťa je denno-denne o tom, že sa stretáva s novými situáciami. Úder môže byť vyjadrenie frustrácie dieťaťa, napr. z toho, že sa mu nedarí.
detske choroby
Angína – ako ju odhaliť a liečiť u detí
22.09.2017   0
Ak je zápal lokalizovaný na slizniciach hltanu a podnebných mandlí, hovoríme o faryngitíde (zápal hltanu) alebo tonzilitíde (angíne – zápale mandlí).
Chrípka už za dverami
21.09.2017   0
Nechytám si oči, nos ani ústa. To učím aj deti. Vírusy sa často šíria tak, že osoba sa dotkne niečoho, čo je kontaminované vírusmi a následne si chytí oči, nos alebo ústa.
Odsávačka hlienov – áno či nie?
20.09.2017   24
Proces odsávania je úplne bezbolestný, pre deti však môže byť trochu nepríjemný. Protesty dieťatka sú spôsobené väčšinou obmedzením pohybu pri odsávaní, strachom z neznámeho predmetu a v prípade odsávačiek na vysávač aj strachom zo zvuku vysávača.
auto
Auto môže šoférovať aj neplnoleté dieťa
12.09.2017   1
Autoškoly považujú udeľovanie vodičských preukazov už od 17 rokov za pozitívne. Väčšina inštruktorov tvrdí, že sú mladí vodiči oveľa flexibilnejší ako starší. Mladí sa tak skôr naučia jazdiť a získajú skúsenosti.
Čo vám poisťovňa preplatí a čo nie?
07.09.2017   0
Krúpy, záplavy, pád stromu na cestu, či stret so zverou vedia narobiť poriadne škody na aute. Nie vždy ich poisťovňa preplatí. Na čo si dať pozor?
Čo s prasknutým čelným sklom?
01.09.2017   0
Policajt vám pri cestnej kontrole môže udeliť pokutu, resp. zadržať technický preukaz. Čo robiť, keď vám počas jazdy pred vami idúce vozidlo „strelí“ kamienok?