Zaniesť či nie? | Vychovávame deti | Vychovávame | Rodinka.sk
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
piatok 22.09.2017 | meniny má Móric  
VychovávameVychovávame deti

Zaniesť či nie?

 Mária Kohutiarová   29.03.2011   4

Plazíme sa jedno ráno korporatívne a hromadne do školy a škôlky, ja ešte v tom klasickom polospánkovom delíriu, šťastná ako blcha, že sa nám zadarilo vypadnúť z domu skôr, ako hodinky odbili 7.50.

V jednej ruke jedna detská dlaň, v druhej tá väčšia, šesťročná. A vedľa mňa školáci. Zrazu na polceste môj hrdina so samými jednotkami a nudnou žiackou knižkou zahlási:

„Mami, ja som si zabudol zbaliť telesnú...!“

Hm, neviem, prečo majú deti taký zvláštny spôsob prebúdzania svojich matiek za rána, ale musím uznať, že všetky zmysly som mala okamžite funkčné a čulé.

„Čože nemáš?“

Modré z neba na mňa kuklo tak isto nevinne a zahlásilo:

„No, nemám telesnú. Včera som si ju zabudol zbaliť. Že mi ju donesieš?“

Pri pomyslení na adrenalín predchádzajúceho večera sa mi zdvihol môj príslovečný, dlhoročný nízky krvný tlak (však ja tiež viem, prečo mi netreba piť kávu). Môj milovaný synáčik nevedel, kam sa vyvaliť a ako sa uliať z akejkoľvek pomoci doma, aby večer po pol ôsmej „zistil“, že má nejaké domáce úlohy. Dorábal ich dnes ráno...

„No to si môžeš byť istý, že ti ju nedonesiem...!“ Povedala som pokojne s vedomím, že zodpovednosť potrebuje aj toto moje dieťa dostať do krvi a praxe.

„... aaaaale, mamiiiiiii... v čom budem cvičiť? Veď mi len donesieš tenisky a ...“

„Nedonesiem! Čo by si robil, keby som chodila normálne do práce, hm?“

Skrúšený povzdych a úprimná odpoveď:

„No musel by som sa otočiť a ísť si po to.“

„Tak vidíš, a rozmyslel by si si, či si niečo zabudneš alebo nie. Ja som bola tiež sklerotik a zabúdala som. Videl si, kde som chodila do školy? To nebola táto pomalá 3-minútová prechádzka, ale štvrťhodina cesty ta a späť. Keď som zabudla, bežala som cez veľkú prestávku šprint 7 minút tam a 7 späť. Stihla som to vždy s vyplazeným jazykom, bola som aj vďaka tomu tretia najlepšia z triedy v behu... a gény v tom neboli, to si buď istý. Jednoducho: nik mi neprišiel na pomoc a tak som si dávala bacha, zle sa mi potom na hodine dýchalo po tom behu.“

Môj drahý synátor už nepreriekol ani slova. A ja som do tej školy fakt s telesnou nešla. Aj ma ťahalo, ale som si povedala: jednoducho sa musí naučiť, že zodpovednosť má už aj teraz. Čo aj s poznámkou. Aspoň to nebude mať v žiackej také krásne jednotkové.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 12 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie

Recept týždňa

Komentáre k článku
nivema napísané 04.04.2011 13:04

Váš komentár

A pani učiteľka pedagogicky zhodnotí: rodič vedie dieťa k prílišnej samostatnosti, čo mu je na škodu. Máte kontrolovať dieťaťtu všetko pred odchodom do školy / 4 trieda/

pehava napísané 05.04.2011 13:33

Robíš si zo mňa vrtuľu? Ja mám kontrolovať aj 10-ročné dieťa tak, že fyzicky prehrabem celú tašku? To snáď nie! Mne to nikdy nerobili ani naši... a naučila som sa žiť na vlastných chybách. Pripomeniem: máš všetko? CHoď si skontrolovať. To stačí.

bram napísané 30.03.2011 12:37

ano ano, dnes rano sme takto pedagogicky nedorucili knizku na referat nasmu tretiakovi... som zvedava, ako sa z toho vyvliekol...

monika napísané 29.03.2011 09:43

Poznáme, máš chuť roztrhnúť ho v zuboch Mad Večer trikrát pripomeniem, zbalená telesná, lístky na obed, kľúče...Jasné, ráno na konci ulice, ideme autom, synátor zahlási,...asi nemám lístky na obed..., Asi, či určite, hrabe v taške, manžel poslušne cúva späť pred dom, syn si ide do izby po lístky. Odvezieme ho do školy, zaparkujeme pri kancelárii, manžel zamyká auto, pozrie na zadné sedadlo a tam kľúče od skrinky...

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Kedy sa dá potvrdiť tehotenstvo?
21.09.2017   5
Kedy sa dá najskôr potvrdiť, že som tehotná? Čo sú jednoznačné príznaky tehotenstva a čo všetko môžem čakať ? Kedy ísť k lekárovi?
Daňový bonus - časté otázky rodičov
19.09.2017   0
Môžem si uplatniť daňový bonus aj na dieťa svojho partnera/manžela? Čo ak dieťa študuje externe, preruší školu alebo opakuje ročník?
babetko
Ako vybrať krúžok pre dieťa
22.09.2017   0
Často sa púšťame do vyberania množstva krúžkov. Pritom výberom jedného správneho docielime niekedy viac, než by sme čakali.
5 tipov pre tréning imunity od Anastasie Kuzminovej
22.09.2017   0
Náš imunitný systém sa vyvíja počas celého nášho života, ale najdôležitejšiu etapu predstavuje obdobie prvých troch rokov. Toto obdobie sa nazýva aj imunitné.
5 tipov, čo robiť s deťmi na jeseň
21.09.2017   0
Prišla jeseň a s ňou kúsok nostalgie, chuť na dobrý teplý čaj, pečené gaštany a čas pre šikovné tvorivé ruky - tie veľké i tie malé... Zábava môže byť so zbieraním listov, behaním za šarkanom, vyrezávaním do tekvičky...
detske choroby
Angína – ako ju odhaliť a liečiť u detí
22.09.2017   0
Ak je zápal lokalizovaný na slizniciach hltanu a podnebných mandlí, hovoríme o faryngitíde (zápal hltanu) alebo tonzilitíde (angíne – zápale mandlí).
Chrípka už za dverami
21.09.2017   0
Nechytám si oči, nos ani ústa. To učím aj deti. Vírusy sa často šíria tak, že osoba sa dotkne niečoho, čo je kontaminované vírusmi a následne si chytí oči, nos alebo ústa.
Odsávačka hlienov – áno či nie?
20.09.2017   24
Proces odsávania je úplne bezbolestný, pre deti však môže byť trochu nepríjemný. Protesty dieťatka sú spôsobené väčšinou obmedzením pohybu pri odsávaní, strachom z neznámeho predmetu a v prípade odsávačiek na vysávač aj strachom zo zvuku vysávača.
auto
Auto môže šoférovať aj neplnoleté dieťa
12.09.2017   1
Autoškoly považujú udeľovanie vodičských preukazov už od 17 rokov za pozitívne. Väčšina inštruktorov tvrdí, že sú mladí vodiči oveľa flexibilnejší ako starší. Mladí sa tak skôr naučia jazdiť a získajú skúsenosti.
Čo vám poisťovňa preplatí a čo nie?
07.09.2017   0
Krúpy, záplavy, pád stromu na cestu, či stret so zverou vedia narobiť poriadne škody na aute. Nie vždy ich poisťovňa preplatí. Na čo si dať pozor?
Čo s prasknutým čelným sklom?
01.09.2017   0
Policajt vám pri cestnej kontrole môže udeliť pokutu, resp. zadržať technický preukaz. Čo robiť, keď vám počas jazdy pred vami idúce vozidlo „strelí“ kamienok?