So smartfónmi a tabletmi u detí opatrne

Vladimír Pabiš 0

Či si to pripúšťame alebo nie, naše deti vyrastajú v úplne inom svete ako sme vyrastali my. Obstojné ovládanie počítača zvládajú už deti na prvom stupni základnej školy a internet je pre nich už v skorom veku hlavným zdrojom informácií.

Dnešné deti majú veľa možností ako sa dostať na web

Zdroj: ingimage.com

Okrem klasických počítačov sa k nám do domácností postupne nasťahovali aj notebooky, smartfóny a tablety. Aj moderné televízory dnes ponúkajú možnosti pripojenia a browsovania internetového obsahu. Každý rodič si tak musí byť dopredu vedomý, že jeho dieťa sa skôr či neskôr k týmto zariadeniam dostane a naučí sa ich rýchlo a efektívne vyžívať. Rodič by preto nemal za každú cenu deťom zakazovať ich používanie. Aj keď sa mnoho odborníkov nevie zhodnúť odkedy je dieťa zrelé, aby sme ho nechali pri prezeraní bez dozoru, orientačné hodnoty sú k dispozícií.

Ak vaše dieťa začne chodiť do školy, môžete ho pomaly posadiť za počítač a naučiť ho základné ovládanie. Dôležitý je však strávený čas, ktorý by u takýchto detí nemal presiahnuť polhodinu – hodinu denne. Ešte dôležitejšie je mať počítač umiestnený v spoločenskej miestnosti, aby ste svoje dieťa pri používaní mali neustále pod kontrolou.

Tablety a smartfóny

Nebude určite trvať dlho, kým za vami príde vaše dieťa s prosebným výrazom, aby ste mu na oslavu sviatku kúpili smartfón alebo neskôr aj tablet. Odolávať tejto požiadavke asi dlho nevydržíte, najmä ak vás dieťa bombarduje ,,nepriestrelnými“ argumentmi typu – som jediný v triede, ktorý ešte nemá smartfón.

Zdroj: ingimage.com

Ak sa rozhodete pre kúpu, je vaša obozretnosť ešte dôležitejšia ako pri osobnom počítači. Keďže má dieťa smartfón neustále zo sebou – nedokážete správne ustriehnuť  čas, ktorý na ňom počas dňa strávi. Tu je dôležitá aj úloha učiteľa v škole, ktorý by mal počas vyučovanie jasne vysvetliť, že hranie sa so smartfónmi počas hodiny je neprípustné. V krajných prípadoch môže učiteľ telefóny pozbierať a vrátiť ich až na konci hodiny.

Voľný čas detí

Keď sa vaše dieťa vráti domov, záleží len od vás ako  mu zmysluplne vyplníte čas tak, aby používalo smartfón v únosnej miere – čo môže byť hodina  až dve do dňa. Športové a umelecké krúžky môžu byť odpoveďou. Je veľmi dôležité aby dieťa v tomto veku so smartfónom nezaspávalo. Pred spaním dbajte nato aby svoj smartfón odložilo na poličku v spoločenskej miestnosti a šlo spať bez neho. Ráno mu ho potom môžete dať do školy.

Po dosiahnutí 10 rokov už budete tieto pravidlá kontrolovať čoraz ťažšie. Ak sa vám to nebude dariť a vaše dieťa bude rebelovať, nerobte si z toho ťažkú hlavu. Svoju kontrolu však presuňte na inú úroveň. Veľa rodičov nemá skúsenosti s blokovaním nevhodného obsahu na zariadeniach svojich detí. Pritom takmer na každý smartfón je možné nainštalovať antivírus, ktorý uzamkne prístup na nevhodné stránky. Technicky zdatnejší rodičia môžu zablokovať aj prístup na niektoré stránky priamo cez router alebo prevádzkovateľa internetového pripojenia.

Zdroj: ingimage.com

Žiadne zákazy a obmedzenia však nebudú mať želaný efekt, ak sa deťom nebudete dostatočne venovať vy. Nedovoľte, aby technické zariadenia dieťaťu nahradili pocity rodinnej pohody, reálnych kamarátstiev, aktívneho pohybu a športovania. Skôr či neskôr aj tak spozná aj zakázané zákutia internetu a vy tomu nezabránite. Dôležité je len nájsť tú správnu mieru a nepreháňať to ani v zákazoch a ani v prílišnej benevolencii. 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Pridaj komentár