Nenahovárajme dieťaťu, že je všemohúce | Vychovávame deti | Vychovávame | Rodinka.sk
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
piatok 22.09.2017 | meniny má Móric  
VychovávameVychovávame deti

Nenahovárajme dieťaťu, že je všemohúce

 Daniele Dalloz   06.01.2017   1

Vždy, keď dieťa postavíme do situácie, na ktorú nie je zrelé, a dáme mu najavo, že je „výnimočné“ a schopnejšie, než v skutočnosti je, uvádzame ho do klamstva.

foto: ingImage

 

Ak necháme dieťa vyhrať

Ak predstierame, že hráme zle, aby dieťa vyhralo, nejednáme v jeho prospech. Väčšinou sa nenechá oklamať, alebo sa z neho stane veľmi zlý hráč, presvedčený, že hra znamená výhru, a nie potešenie z účasti na hre. Dá sa umiestniť tiež na inom miestne ako na prvom.

 

Ak v rodine vládnu deti, nie rodičia

Ak dávame dieťaťu najavo, že rozhoduje o životných plánoch rodičov. V niektorých domácnostiach máme veľmi často pocit, že tam vládnu deti, a nie rodičia. Dieťa sa zmocňuje celého priestoru, zaujíma čestné miesto pri stole a znemožňuje rozhovor dospelým.

Stáva sa dokonca, že dieťa má pod kontrolou aj telefón – správa na záznamníku je nahraná dieťaťom, dieťa zdvíha slúchadlo skôr ako rodič...

Ak sa dieťaťu zdôverujeme

Ak má dieťa rešpektovať súkromie rodičov, je z ich strany nutná zdržanlivosť. Ak sa dieťaťu zdôverujeme s dôvernými vecami (jeden si sťažzje na druhého, keď sa rodičia rozvádzajú)l, staviame dieťa do pozície, ktorú nie je schopné zvládnuť, a hlboko ho zraňujeme.

 

Pracovníci reklamy dobre pochopili, ako dôležité postavenie má v súčasnej dobe dieťa. Niekedy býva rozhodujúcou osobou pri nákupe auta alebo pri výbere značky výrobku. 

Vo všetkých týchto situácia dieťa nezaujíma pozíciu dieťaťa, ktorému dospelí a zodpovední, poskytujú pocit istoty. Ocitá sa na mieste, ktoré mu neprináleží a je falošné.

Nechajme deti rásť so starosťami prislúchajúcimi ich veku a rešpektujem etapy ich vývoja.

  • Ukážka je z knihy Lhaní, vydalo nakladatelství Portál. 
Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 4 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie

Recept týždňa

Komentáre k článku
stastnablcha napísané 15.01.2017 10:53

ako vo vsetkom, tak aj v tomto je najtahsie najst mieru...

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Kedy sa dá potvrdiť tehotenstvo?
21.09.2017   5
Kedy sa dá najskôr potvrdiť, že som tehotná? Čo sú jednoznačné príznaky tehotenstva a čo všetko môžem čakať ? Kedy ísť k lekárovi?
Daňový bonus - časté otázky rodičov
19.09.2017   0
Môžem si uplatniť daňový bonus aj na dieťa svojho partnera/manžela? Čo ak dieťa študuje externe, preruší školu alebo opakuje ročník?
babetko
5 tipov, čo robiť s deťmi na jeseň
21.09.2017   0
Prišla jeseň a s ňou kúsok nostalgie, chuť na dobrý teplý čaj, pečené gaštany a čas pre šikovné tvorivé ruky - tie veľké i tie malé... Zábava môže byť so zbieraním listov, behaním za šarkanom, vyrezávaním do tekvičky...
Si emancipovaná? Chyba!
21.09.2017   0
Gúľať pred sebou pneumatiky na vymenenie za zimné, pritom vliecť autosedačku a okrikovať chodiace dieťa - to je emancipácia?
Aj vaše batoľa vás už udrelo?
20.09.2017   0
Svet ročného dieťaťa je denno-denne o tom, že sa stretáva s novými situáciami. Úder môže byť vyjadrenie frustrácie dieťaťa, napr. z toho, že sa mu nedarí.
detske choroby
Angína – ako ju odhaliť a liečiť u detí
22.09.2017   0
Ak je zápal lokalizovaný na slizniciach hltanu a podnebných mandlí, hovoríme o faryngitíde (zápal hltanu) alebo tonzilitíde (angíne – zápale mandlí).
Chrípka už za dverami
21.09.2017   0
Nechytám si oči, nos ani ústa. To učím aj deti. Vírusy sa často šíria tak, že osoba sa dotkne niečoho, čo je kontaminované vírusmi a následne si chytí oči, nos alebo ústa.
Odsávačka hlienov – áno či nie?
20.09.2017   24
Proces odsávania je úplne bezbolestný, pre deti však môže byť trochu nepríjemný. Protesty dieťatka sú spôsobené väčšinou obmedzením pohybu pri odsávaní, strachom z neznámeho predmetu a v prípade odsávačiek na vysávač aj strachom zo zvuku vysávača.
auto
Auto môže šoférovať aj neplnoleté dieťa
12.09.2017   1
Autoškoly považujú udeľovanie vodičských preukazov už od 17 rokov za pozitívne. Väčšina inštruktorov tvrdí, že sú mladí vodiči oveľa flexibilnejší ako starší. Mladí sa tak skôr naučia jazdiť a získajú skúsenosti.
Čo vám poisťovňa preplatí a čo nie?
07.09.2017   0
Krúpy, záplavy, pád stromu na cestu, či stret so zverou vedia narobiť poriadne škody na aute. Nie vždy ich poisťovňa preplatí. Na čo si dať pozor?
Čo s prasknutým čelným sklom?
01.09.2017   0
Policajt vám pri cestnej kontrole môže udeliť pokutu, resp. zadržať technický preukaz. Čo robiť, keď vám počas jazdy pred vami idúce vozidlo „strelí“ kamienok?