ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
štvrtok 21.09.2017 | meniny má Matúš  
VychovávameVychovávame deti

Nedržme naše deti v informačnej klietke

 Mária Kopčíková   04.10.2015   0

Utečenecká kríza, imigranti, migranti, kvóty ... často skloňované slová posledných týždňov. Téma, ktoré polarizuje názory, ľudí, prevetráva vzťahy. Nás ako rodičov, ktorí máme ešte pomerne malé deti, zaujíma, ako s nimi hovoriť o týchto témach. Niekedy nevieme zabezpečiť, aby si nevypočuli rozhovor iných ľudí na ihrisku, aby tému nevytiahol pedagóg v škole, aby nezachytili nejaké info zo správ ...

Zdroj: istockphoto.com

 

Ako teda s deťmi hovoriť o týchto náročných témach? Aj na to sme sa spýtali Barbory Kuchárovej, psychologičky s dlhoročnými skúsenosťami, aj s prácou s utečencami v rámci projektov Slovenskej humanitnej rady.

Deti chtiac či nechtiac vnímajú okolo seba správy, či rodinné rozhovory o migrantoch, utečencoch. Rodičia sa často pýtajú, ako deťom vlastne vysvetliť, čo je to vojna a prečo vlastne je/objaví sa. Máš nejaké odporúčanie?

 Vo všeobecnosti európske či americké deti držíme v „zlatej“ informačnej klietke, nehovoríme s nimi o veciach, ktoré patria k ľudstvu samotnému. To ja osobne nepovažujem za dobrú výbavu do života. Samozrejme, druhým extrémom je zdieľanie katastrofických scenárov s deťmi, čo je tiež pre ne nevhodné. Najlepšie sa deti učia cez dejinné súvislosti, ktoré sa deťom dajú prezentovať už ako rozprávky z histórie ľudstva. A tiež sa dobre učia cez jednoduché každodenné príbehy agresivity, ktorá vzniká vo vzťahoch rovnako, ako v spoločnosti.

Deťom treba hovoriť o histórii sťahovania národov, vlastne i my sme sem prišli. A vlastne rovnako vojny sprevádzajú ľudstvo od nepamäti a sú vlastne aktom nezvládnutých konflikov, nekomunikácie, ktorá sa následne rieši tým najhorším spôsobom. Za vojnami stoja boje mocných z dôvodov ekonomických, strategických, či možnosti získať nerastné bohatstvo, či určité strategický priestor, napr. prístup k moru. 

Ako sa s deťmi rozprávať o záberoch v televízii, kde je na jednej strane vidieť násilie, aj migrantov (môžu sa cítiť ohrození) a na druhej strane vidia aj naozaj zúfalých ľudí, idúcich dlhé dni s minimom vecí, celé rodiny. Čiže ako lavírovať medzi pocitom ohrozenia a súcitu, keď aj my dospelí v tom nemáme často krát úplne jasno

Barbora Kuchárová, zdroj: DA BK

Na začiatku stojí skôr otázka, či deti majú pozerať správy, ktoré len ťažko zvládajú dospelí a či ich majú pozerať samé bez dospelého. Ak už deti pozerajú správy tohto typu s nami, mali by sme im pomôcť zvládnuť spracovať ich obsah hneď pri ich sledovaní. Témou je i vierohodnosť médií, či ich baženie po senzáciách. Pravdou je, že o téme migrácie a súčasného stavu vieme pramálo. V skutočnosti na Slovensku v tomto momente utečenci nie sú problémom a neprekročili hranice. Ohrozenie či súcit sú témou každodennej reality.

V každej školskej triede sú aj „darebáci“, ktorí robia neporiadok a je nefér posudzovať podľa nich celú triedu. Často na to v škole ako rodičia apelujeme a zároveň my sami nemáme problém robiť obdobné generalizované posudzovanie ohľadom nejakého národa či náboženstva. Vhodné je s deťmi hovoriť o slovenskej tradícii migrácie, keď naši predkovia odchádzali do Ameriky počas hospodárskej krízy v 30. rokoch minulého storočia.

Ako možno deťom približovať život s utečencami - taký ten praktický, že sa možno nejakí objavia ako susedia, že možno v škôlke či škole budú mať spolužiaka "takého iného"?

Príbeh akceptácie inakosti deti žijú celý život, bez toho, či to vnímame alebo nie. Už odmalička vnímajú a vidia iných ľudí. Či s mini hovoríme o vysokých, nízkych, chudých, tučných či cudzincoch, v tom nevidím veľký rozdiel, veď rozdiely sú už medzi regiónmi Slovenska. Dnes žijú vedľa seba deti s rodičmi z východného Slovenska a Záhoria a Horehronia úplne bežne.

Zdroj: isifa.com

 

Deti v tomto majú v podstate menší problém ako my a preto oni kopírujú a preberajú len naše obavy či predsudky. Tie mnohokrát stoja za následnou šikanou v školskom prostredí či inde.

Je možné s dieťaťom otvoriť otázku, či by ono samo bolo ochotné sa podeliť o niektoré svoje veci (topánky, oblečenie, deka) s utečencami a sami ísť na zberné miesto odovzdať humanitárnu pomoc?

To nie len možné je, je to priam vynikajúce a dnešná situácia nám pomáha urobiť deťom rýchlokurz empatie, spoluúčasti a spoluzodpovednosti za veci verejné, spoločenské. Ak sa to deti naučia vnímať a byť v týchto veciach aktívne, sme o krok bližšie k výchove slušného človeka.  

Ako najlepšie reagovať na otázky, či obavy detí, s ktorými môžu prísť napr. po vypočutí si rozhovoru cudzích ľudí na ihrisku. Téma imigrantov akosi delí ľudí, názory sú nejednoznačné. A hoci možno my sami nemáme svoj postoj ujasnený a zároveň nechceme naše deti strašiť - ako ich v tom čo najlepšie zorientovať?

To je pre mňa všeobecnejšia téma, a to, ako spracovávať mimovoľne vypočuté rozhovory na verejnosti k akejkoľvek téme. Tu by som deti zreálňovala, že nevieme, prečo sa tí ľudia rozprávali takto, že sme tam neboli od začiatku, že ich nepoznáme a že nepoznáme ich motívy a postoje. Napríklad tá teta na ihrisku môže byť smutná alebo jej možno niekedy dávno  niekto ublížil a teraz sa bojí všetkého a všetkých.

Čo robiť, ak dieťa príde vystresované zo školy z prednášky učiteľa, ako nám migranti ukradnú našu zem? Ako mu taktne vysvetliť, že názor môže byt aj iný a pritom nezhodiť učiteľa?

Toto je komplexnejšia situácia, na jednej strane je učiteľ pre deti omnoho vážnejšia autorita a jednak, ako profesionál v tejto situácii porušuje zákonné a etické ustanovenia. Učiteľ by na pôde školy dôsledne nemal prezentovať svoje politické, náboženské či sexuálne postoje a preto je otázkou, či by nemalo byť o tejto skutočnosti informované vedenie školy.

Zdroj: istockphoto.com

 

A na druhej strane treba dieťaťu citlivo vysvetliť, že pán učiteľ je napríklad výborný v matematike, ale nie je zároveň politológ, že my ľudia to máme tak, že každý sa vyzná v niečom inom.

Hovoriť s deťmi o význame stráženia hraníc? Napr. niektoré deti sa boja, že imigranti budú behať po krajine a budú robiť teroristické útoky.

Téma bezpečnosti je pre deti veľmi dôležitá a treba s ňou o tom s nimi hovoriť a dokonca je to vhodné v mnohých iných situáciách, napríklad  v téme kriminality. Krajina, štát je ako náš byt, má steny, dvere, okná a tie zatvárame a zamykáme, keď nám niečo hrozí.

V našom byte je tiež niekto, kto dáva pozor (otec alebo mama napr.) a tak je to i so štátom, máme tu ľudí, ktorý nás chránia (policajti, vojaci).

Ďakujeme za rozhovor!

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.3 z 5. Celkom 6 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie

Recept týždňa

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Kedy sa dá potvrdiť tehotenstvo?
21.09.2017   5
Kedy sa dá najskôr potvrdiť, že som tehotná? Čo sú jednoznačné príznaky tehotenstva a čo všetko môžem čakať ? Kedy ísť k lekárovi?
Daňový bonus - časté otázky rodičov
19.09.2017   0
Môžem si uplatniť daňový bonus aj na dieťa svojho partnera/manžela? Čo ak dieťa študuje externe, preruší školu alebo opakuje ročník?
babetko
Si emancipovaná? Chyba!
21.09.2017   0
Gúľať pred sebou pneumatiky na vymenenie za zimné, pritom vliecť autosedačku a okrikovať chodiace dieťa - to je emancipácia?
Aj vaše batoľa vás už udrelo?
20.09.2017   0
Svet ročného dieťaťa je denno-denne o tom, že sa stretáva s novými situáciami. Úder môže byť vyjadrenie frustrácie dieťaťa, napr. z toho, že sa mu nedarí.
Tekvicové smoothie (od 8 mesiacov)
19.09.2017   0
Tekvica môže byť jedna z prvých druhov zeleniny, ktorú ochutná vaše bábätko. Podávať ju môžete aj ako chutné smoothie.
detske choroby
Odsávačka hlienov – áno či nie?
20.09.2017   23
Proces odsávania je úplne bezbolestný, pre deti však môže byť trochu nepríjemný. Protesty dieťatka sú spôsobené väčšinou obmedzením pohybu pri odsávaní, strachom z neznámeho predmetu a v prípade odsávačiek na vysávač aj strachom zo zvuku vysávača.
Gastroenterológ radí
19.09.2017   0
Môže mať dieťatko alergiu na kozie mlieko? Stravujem svoje dieťa dostatočne, nemá málo mlieka? Na tieto a aj iné otázky odpovedá detská gastroenterologička MUDr. Mária Krajčírová, PhD.
Nie je soplík, ako soplík
15.09.2017   0
50% pacientov u pediatrov v tomto období sú „soplíky“, ktoré v zásade riešiť netreba. Rodičia často chápu soplíky ako problém, ktorý chcú „riešiť“, odstraňovať, dieťa ich zbavovať.
auto
Auto môže šoférovať aj neplnoleté dieťa
12.09.2017   1
Autoškoly považujú udeľovanie vodičských preukazov už od 17 rokov za pozitívne. Väčšina inštruktorov tvrdí, že sú mladí vodiči oveľa flexibilnejší ako starší. Mladí sa tak skôr naučia jazdiť a získajú skúsenosti.
Čo vám poisťovňa preplatí a čo nie?
07.09.2017   0
Krúpy, záplavy, pád stromu na cestu, či stret so zverou vedia narobiť poriadne škody na aute. Nie vždy ich poisťovňa preplatí. Na čo si dať pozor?
Čo s prasknutým čelným sklom?
01.09.2017   0
Policajt vám pri cestnej kontrole môže udeliť pokutu, resp. zadržať technický preukaz. Čo robiť, keď vám počas jazdy pred vami idúce vozidlo „strelí“ kamienok?