Narodeniny sú pre dieťa dôležitý rituál

Adriana Krotká, Návrat o.z. 0

Všetky deti si kladú otázku, ako rodičia reagovali na ich príchod na svet – či mali radosť, či nie. Oslavu narodenín vnímajú ako znamenie, že ich narodenie bolo pre rodičov i pre ostatných členov rodiny radostnou udalosťou. Prežívajú ju ako niečo osobné, niečo čo sa týka iba nich a nikoho iného. 

foto: IKEA

Aj preto by dieťa malo tento deň sláviť čo najviac podľa svojich predstáv. Akonáhle začnete vnímať, že môže nejakým spôsobom ovplyvniť priebeh oslavy svojich narodenín, umožnite mu to! Zvyšuje sa tým dieťaťu pocit sebapotvrdenia, a to je dôležité.


  • Dajte mu možnosť ovplyvniť oslavu i jej priebeh je najlepšie hneď od začiatku. Spolu s dieťaťom si prejdite jeho predstavu narodenín (pozvánku, aktivity, jedlo, tortu, ozdoby, ktoré by si prial,…) a spoločne ju prispôsobte realite a možnostiam. Vnútorne si určite hranice, kam necháte dieťa zájsť či už s vašou asistenciou alebo bez nej. Nechajte dieťa byť „šéf“, ale buďte jeho aktívny asistent, ktorý dohliadne, aby všetko prebehlo, ako má a aby sa neprekročili stanovené hranice.

 

Narodeniny sú rituál

Účasť na rituálnych udalostiach, ku ktorým oslava narodením určite patrí, dodáva dieťaťu pocit, že má v rodine svoje miesto a pomáha mu tvoriť identitu, ktorú ostatní uznávajú. Vďaka týmto ,,obradom“ sa dieťa uisťuje, že patrí do rodiny. A to je prvý krok k širšiemu začleneniu do spoločnosti.

    • Na významné sviatky (narodeniny i meniny, významné výročia,…) musíte pamätať, pokojne si nastave pripomienku v mobile alebo dajte poznámku do kalendára hneď na začiatku roka.
    • Ak deťom vychádzajú narodeniny či meniny na niektoré z tradičných sviatkov, nezabúdajte na nich! Myslite na ne o to viac  a využite to na vyzdvihnutie ich sviatku.

 

 

Prípravy na veľký deň

Deti sú v deň oslavy a mnohé z nich aj niekoľko dní pred tým vo vytržení. Každá časť ich tela dáva najavo, ako sa tešia. Aj preto je na mieste rozdelenie úloh a spoločná príprava, zvlášť ak ste veľkou rodinou a chystáte veľkú oslavu. Niekedy sa to nezdá, ale je toho veľa, čo treba urobiť. A často si  oslava vyžaduje zapojenie celej rodiny a spoluprácu viacerých členov.

Pri prípravách rozprávajme s  dieťaťom o všetkom podstatnom, aby postupne vnímalo, na čo všetko pri organizovaní oslavy narodenín treba myslieť. Primerane veku a schopnostiam  ho samozrejme aj zapájame. Nechávajme ho robiť tie činnosti, ktoré ono považuje za najpodstatnejšie a pri ktorých chce byť. Väčšinou sú to: pomoc pri vyzdobovaní miestnosti, aktívna pomoc pri robení torty či jej výbere v obchode, podieľanie sa na tvorbe zoznamu a pozývaní hostí, pomoc pri robení chlebíčkov. Tieto činnosti poskytujú dieťaťu príležitosť, snáď okrem tradičných sviatkov jedinú v priebehu celého roka, kedy môže a chce pomáhať rodičom, byť užitočné.

foto: IKEA


    • Pri prípravách skúsme spolu s dieťaťom myslieť aj na vzácnych hostí, ktorých čakáme – aby sa im na návšteve páčilo, aby im chutilo, aby  sa cítili  dobre (napr. uvarme babičkin obľúbený čaj…). Dieťa sa tak učí zvyklostiam, ktoré sa patria a súčasne byť i pozorným a citlivým voči potrebám a prianiam iných. 

 

 

Dary, ktoré si nemusia zaslúžiť

Počas dňa narodenín sa dieťa stáva kráľom, je stredobodom pozornosti, predmetom úcty a príjemcom darov. Darov, ktoré im patria, pretože rastú, sú starší, silnejší, rýchlejší a nám rodičom robia radosť. Darov, ktoré si nemusia zaslúžiť a dávame im ich, lebo ich máme a ľúbime ich!

Samotný obrad rozbaľovania darčekov ponúka príležitosť vychovávať dieťa k pozornosti voči ostatným, deti sa pri ňom učia deliť sa o radosť aj sa zúčastňovať radosti pri rozbaľovaní darčekov niekoho iného. Je to príležitosť potláčať drobné pocity žiarlivosti, napr. v rámci oslavy narodenín súrodenca. Veď aj oni dostanú darčeky, keď budú mať narodeniny ;).

foto: IKEA

 

Upratovanie nie je za trest

Nehnevajte sa na dieťa, že spolu s ostanými deťmi robia či urobili neporiadok. Je to normálne a k zábave to určitým spôsobom patrí. A ak by po skončení oslavy vaše dieťa nezačalo upratovať – neváhajte a vyzvite ho. Treba ho naučiť, že spoločné upratovanie, nielen k oslavám, ale aj k životu proste patrí.

    Spojte spoločné upratovanie s rozprávaním sa o oslave. Spýtajte sa dieťaťa, ako si oslavu užilo, čo bolo úžasné, čo by urobilo nabudúce inak… Nechajte ho vyrozprávať príbehy, pri ktorých ste neboli a ste na ne zvedaví alebo sa s vami pozdieľať o programe, keď bola zábava najveselšia. Upratovanie tak vám i vašim deťom rýchlejšie ubehne ;).

 

Doprajte im oslavu s priateľmi

Oslavou narodenín s priateľmi sa dieťaťu otvára brána k širšej komunite. Sláviť narodeniny s rovesníkmi začína byť pre deti zaujímavé v školskom veku, kedy potreba patriť do nejakej skupiny, byť v niečom dobrý, je významný vývinový prvok. Odzrkadľuje sa v potrebe stretávania, spoločného trávenia času, v potrebe byť spolu – byť spolu v škole, na krúžku, tréningu, spolu sa smiať, spolu sa zabávať, spolu sa hrať či blázniť. 

Byť spolu na oslave narodenín má v sebe rozmery, ktoré bežné stretnutia postrádajú, a to rozmer slávnostnosti so všetkými oficialitami, ktoré k oslave patria a rozmer osobný. Deti pri nich zažívajú samých seba, spoznávajú sa v iných polohách (slávnostnejšie šaty, darčeky, hostina, pripravený program, decentnejšie správanie,…) a vo vyššom veku postupne samy viac aj rozhodujú (napr. o tom ako bude ich oslava vyzerať a či splní ich predstavy, výber hostí, občerstvenia, miesta konania, …). 
A tak je to dobre – je to ich oslava!

Ďalšie inšpirácie a informácie, čo sa vďaka projektu Aby RODINA bola DOMOV pre DETI podarilo, nájdete na www.spolusvami.sk.  Projekt realizuje Návrat, o.z. v rámci partnerstva s IKEA Bratislava.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár