ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
nedeľa 20.08.2017 | meniny má Anabela  
VychovávameVychovávame deti

Dobrá výchova: 8 pravidiel slušného správania pre deti

 Andrea Biela   18.12.2016   2

V posledných rokoch akoby rodičia zabúdali na tzv. Kinderstube – teda na „dobrú výchovu“. Nemusíme ju vnímať nutne tak, že naše deti by neustále mali chodiť v oblečkoch, pri stretnutí s dospelými robiť pukerlíky a „ručičky bozkávať“.

Predsa však existujú isté pravidlá slušného správania, ktoré by deti mali dodržiavať. Ktoré by deti mali naučiť ich rodičia.

ingimage

 

V rodine dieťa dostane nenahraditeľné komunikačné školenie

Už Komenský hovoril, že rodina je základnou jednotkou, v ktorej dieťa spoznáva vzťahy hierarchické i demokratické, učí sa byť členom spoločnosti. Nedostatok tohto rodičovského školenia sa doháňa veľmi ťažko.

V rodine sa človek učí altruizmu, nezištnej pomoci a spolupráci. V rodine sa učí tie najzákladnejšie pravidlá fungovania medzi ostatnými ľuďmi.

Prečo potom vidíme v nákupnom centre, ako si dieťa vylezie v botičkách na sedadlo, kam by som si ja chcelasadnúť vo svojich svetlých gatiach a maminka dieťatka sa na tom radostne zabáva.

Prečo rodičia nechajú svoje deti pobehovať po obchode a trieskať s vystaveným tovarom? Prečo rodičia na návšteve u druhých ľudí ani brvou nemihnú, keď ich dieťa vlezie do špajze, či do chladničky a vezme si odtiaľ, čo chce?

Na tieto „dobré mravy“ nezabúdajte a naučte ich vaše deti

ingimage

Počkať, kým ich niekto vpustí – do domu, bytu, izby

Deti obvykle milujú klopanie na dvere a vyzváňanie na zvonček. Keď už sa dvere otvoria, často sa vrútia dovnútra, bez pozdravu alebo pozvania, aby vošli. Ak sa vám toto stalo, pri ďalšej návšteve poproste svoje deti o trpezlivosť. Ukážte im, že stačí zaklopať dva – tri razy, ak je dieťa netrpezlivé, jemne ho chyťte za rameno ako signál, že ho vnímate a že vidíte, ako sa snaží.

Vhodne osloviť dospelých

Precvičte s dieťaťom, ako presne majú osloviť dospelých, ktorých možno nepoznajú nejako blízko, ale občas sa s nimi do kontaktu dostanú. Využite rolové hry a používajte tituly Pán, Pani, Doktor ...Dieťaťu zahrajte cudzieho dospelého vy. „Dobrý deň, Pani Nováková, môžem vás poprosiť ...?“, Dobrý deň pani doktorka, chcela by som vás poprosiť o ...“. Nabudúce, keď budú deti v kontakte s menej známymi dospelými, budú sa cítiť istejšie.

ingimage

 Nebrať si jedlo a pitie bez toho, aby sa vopred spýtalo

Deti obvykle neváhajú a v rámci svojej spontaneity idú na prieskum chladničky či koláčikov. Ak sa občerstvenie na návšteve nepodáva hneď, pripomeňte dieťaťu, že je slušné počkať a nie hneď si niečo pýtať – samozrejme okrem toho, ak si dieťa poprosí pohár vody. Ak je aj občerstvenie na stole, je vhodné počkať, kým hostiteľ vyzve prítomných, aby sa ponúkli.

Správať sa na návšteve ako hosť

Niektoré deti sa hneď všade cítia „ako doma“. A hneď ich nájdete v spálni, na dvorčeku, v kuchyni – bez toho, že by im to niekto dovolil. Hoci by to bolo i v byte starej mamy, je slušné spýtať sa a až po dovolení ísť tam, kam dieťa chcelo. Ideálne tak, že sa vyhne behaniu, skákaniu, dupaniu. Dieťa by sa nemalo dotýkať čohokoľvek bez predošlého dovolenia majiteľa. Učte dieťa pýtať si dovolenie. Učte ho rešpektu – vám by s to zrejme tiež nepáčilo, keby ste dostali návštevu, ktorá sa vám rovno zavŕta do perín, či bude nakúkať do chladničky.

ingimage

Ponúknuť hostiteľovi pomoc

Ochotný dobrvoľník, ktorý ponosí veci z kuchyne na stôl, prípadne prestrie, je vždy vítaný. Povzbuďte svoje dieťa, aby sa hostiteľov spýtalo, ako môže pomôcť.

Zjesť to, čo sa položí na stôl

Doma jedz, čo máš, u druhých, čo ti dajú. Toto porekadlo sme sa učili ako deti. Dnešné deti, s množstvom diét a vymýšľancov, na návštevách často ohŕňajú nos a zvestujú, že toto, či ono nejedia. K pravidlám slušného správania patrí, že na návšteve ochutnáte troška zo všetkého ponúknutého, hoci to nie je vaše obľúbené jedlo.

Aj keď by sme pominuli toto pravidlo a pýtali sa, prečo by sme my, či dieťa mali jesť niečo, čo nám nechutí, minimum slušnosti je, že nebudeme robiť „oči“, tváriť sa mrzuto a pýtať pre dieťa iné jedlo. Nie je to dobrý príklad pre dieťa samotné. Nenaučí sa potom napr. ochutnať nič nové a nenaučí sa ani oceniť, že hostiteľ sa snažil a robil najlepšie,ako vedel. Ak máte dieťa so špeciálnymi stravovacími potrebami, prineste si z domu svoje jedlo, ktoré mu môžete ponúknuť. Ak viete, že vaše dieťa len vymýšľa (pretože ste mu dali tú slobodu, aby vymýšľať mohlo), nechajte ho tak, bez jedla.

ingimage

Nedržať lakte na stole

Hoci sa môže zdať, že lakte opreté pri jedle o stôl sú komfortnou polohou, je to proti etikete. Platí to pre deti i dospelých. Ukážte svojim deťom, že ruky patria na stôl, pozdĺž taniera alebo pozdĺž tela, ak práve nejete, prípadne položené na stehnách.

Ostať v dobrej nálade, keď dostáva darčeky

Jediné, čo by bolo na mieste, keď dieťa dostane darček je, že poďakuje. Deti však spontánne povedia: „To už mám.“, „Chcel som niečo iné.“, „To sa mi nepáči.“

Opäť môžete využiť rolové hry a trénovať, ako zvládnuť takúto situáciu. Vezmite plyšového macka a povedzte dieťaťu napr.: „Viem, že si si veľmi priala bábiku. Toto je plyšový macko. Aj keď si sklamaný, patrí sa poďakovať.“ Je vhodné hovoriť s dieťaťom, že druhá strana sa snažila urobiť mu radosť a hoci sa s darčekom príliš netrafila, úmysel bol dobrý. 

Prečítajte si tiež: 5 vecí, ktoré by mal vedieť váš tínedžer.

Je fajn, pokiaľ sa deti naučia aj na „nevhodných“ darčekoch nájsť niečo pozitívne. To sa ale musia naučiť. Tiež to môžete trénovať, aby dieťa, keď sa ho darca spýta, ako sa mu darček páči, vedelo napr. oceniť vtipnosť darčeka alebo obľúbenú farbu, prípadne, že darček určite využije v škole ....

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.9 z 5. Celkom 8 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie

Komentáre k článku
lenka_samorin napísané 18.01.2017 21:05

okrem pravidla 7, teda lakťov na stole, vlastne tak prirodzene dodržiavame všetky pravidlá. Ale pri stole máme miesto lakťov iné pravidlo, že keď sa je, sedí sa na zadku a nie na pätách v pokľaku. Neviem, kde naše deti 5r a 3r prišli na to, že táto pozícia je najpohodlnejšia, obe už pekne dočiahnu na stôl bez podložky.

Sisi napísané 21.04.2017 14:53

Aj naše tak od istého času začali sedieť Big Grins

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotenska abeceda Poh - Popô
18.08.2017   0
Dnes začneme pekne zostra a povieme si niečo o pohlaví. Ale tiež o polohách plodu a psychózach.
Sex v tehotenstve
16.08.2017   0
Všetkých nastávajúcich rodičov trápi otázka, či sa môžu milovať, a ak áno, tak dokedy je to vhodné, či neublížia stykom svojmu dieťatku...
Cukrovka v tehotenstve
14.08.2017   0
Kedy je vyššia pravdepodobnosť, že sa rozvinie? Ako sa zisťuje? Prinášame rozhovor s diabetologičkou.
babetko
Ako psychicky zvládnuť revúce dieťa
20.08.2017   0
Ak ste unavení a podráždení, dieťa to vycíti a bude plakať ešte viac. Preto...
Quinoa a jogurt z bobuľovín (od 10. mesiacov)
19.08.2017   4
Vedeli ste, že quinoa obsahuje 2x viac vlákniny ako väčšina oblilnín? Vyskúšajte túto ovocnú kašu.
Prečo plače
18.08.2017   0
Plač je pre dieťatko nástrojom reči rovnako ako pre nás "jazyk". Rôzne veci vyjadrujeme rôznym spôsobom, a tak i malé dieťa vyjadruje odlišné potreby odlišnými druhmi plaču.
detske choroby
Juvenilná idiopatická artritída
19.08.2017   0
Je vyliečiteľná? Dostane sa moje dieťa z toho? Aké môže mať choroba následky?
Ako fungujú lieky proti Bolesti
18.08.2017   0
Pre tých, ktorí sa radi pýtajú Ako? a Prečo?... pre tých, ktorí chcú vedieť viac.
Leukémia (rakovina krvi)
17.08.2017   0
Leukémia patrí v našej krajine k najčastejšiemu zhubnému ochoreniu detského veku. Tvorí asi 35 percent všetkých nádorových ochorení u detí. Aké sú varovné signály a možné príznaky?
auto
Rodinka TEST: Džípovú matku zahráte aj s Dusterom
18.08.2017   1
Ak potebujete auto čo jazdí, nekomplikuje, a zahráte v ňom aj " džípovú matku", toto môže byť ono.
Bezpečne v aute: Dieťa na prednom sedadle
16.08.2017   19
Môžem voziť dieťa na prednom sedadle? Je to bezpečné? Musí byť pripútané v autosedačke? Ako vypnúť airbag spolujazdca?
Aký je rozdiel medzi autom a kabelkou?
11.08.2017   8
Minule som povzbudzovala ostýchavé vodičky, že auto je len taká väčšia kabelka. Upratovať ho treba až v štádiu, keď sa už deti lepia k autosedačkám a kufor nestačí pohrkať, aby ste našli, čo potrebujete. Má to však svoje limity.