ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
sobota 19.08.2017 | meniny má Lýdia  
VychovávameVychovávame deti

Čo znamená pre deti dôslednosť (2. časť)

 Sal Severe   23.08.2001   0

Betka mala dva roky. Jej rodičia sedeli na pohovke. Betka poprosila mamičku o jogurt. Mamička jej odmietla s tým, že za chvíľu bude obed. Dcéra ani na okamžik nezaváhala a otočila sa na otca. „Tati, daj mi prosím jogurt.“ Keď jeden rodič odmietne, dieťa skúša druhého. Deti sa už v rannom veku naučia manipulovať. Čím sú staršie, tým je to horšie. „Ja som to vedela, že som sa mala najskôr spýtať tatu.“

Dôslednosť je dôležitá nielen vo vzťahu rodičov voči deťom, ale tiež medzi rodičmi. Pokiaľ je otecko veľmi povoľný a mamička veľmi prísna, deti sa skoro naučia manipulovať. Ak mamička stanoví rýchlostný limit na 80 a otecko na 120 mil/ h, deti ihneď zistia, ako to využiť. Dôsledky sú katastrofálne. Naučia sa, ktorého rodiča majú o čo požiadať.

Mali by ste sa so svojim manželským partnerom dohodnúť na pravidlách vedenia domácnosti a na tom, čo očakávate od detí. Dohovorte sa, čo si deti budú musieť zaslúžiť a čo nie. Zhodnite sa na tom, kedy a ako ich budete trestať. Ujasnite si výchovné postupy. Pokiaľ spolu v niečom nesúhlasíte, nie je to problém, ale nedohadujte sa o tom v prítomnosti detí. Dokonca aj keď sa zhodnúť môžete, vystupujte voči deťom jednotne. Ak je to nutné, hľadajte kompromis. Keď sa budete dohadovať pred deťmi, ukážete im, kde ste zraniteľní. Potom od detí budete počuť výroky typu: „No ocko proti tomu nič nemá,“ alebo „mama povedala, že by som mohol ísť.“

Pohovorte si s partnerom o poriadku. Otvorene hovorte o tom, čo cítite a čomu veríte. Zdieľajte sa pravidelne so svojimi nápadmi. Napíšte si zoznam nežiadúcich chovaní a rozmyslite si, ako sa k nim postavíte. Potom na nežiadúce chovanie príde rovnaká reakcia, či už je nablízku otec, alebo matka. Keď sa vyskytne nepredvídaná situácia, počkajte na partnera. Jednoducho povedzte: „Budeš musieť počkať. Chcem sa o tom poradiť s oteckom.“ Tak deti pochopia, že to myslíte vážne. Zistia, že spolupracujete, a nebudú sa pokúšať zneužívať jedného proti druhému.

Nepleťte si tento prístup s reakciou typu: „Len počkaj, keď sa tatko vráti domov.“ Nenechávajte riešenie všetkých výchovných problémov len na jednom z rodičov. Mimoriadne priestupky je nutné preberať spoločne. Bežný, každodenný poriadok presadzujte okamžite. Pokiaľ matka necháva trestanie iba na otcovi, deti ju nikdy nebudú poslúchať. Keď je s deťmi sama, musí sa ujať vodcovskej a vychovávateľskej role ona.

Dôslednosť nebýva jednoduchá, ale vždy stojí za námahu. Myslite na budúcnosť. Nedovoľte, aby sa drobné problémy rozrastali. Reagujte na hnevanie okamžite. Nebojte sa odmietnuť. Ujasnite si prístup k výchove s partnerom, a to i v prípade, že ste rozvedení. Urobte všetko pre to, aby ste nesprávne chovanie riešili dôsledne.

Autor - Sal Severe je skúsený americký psychológ zaoberajúci sa deťmi s poruchami chovania. Ak vás jeho rady zaujali, tak množstvo podobných o tom ako postupovať, keď vás deti neposlúchajú, sa dočítate v knihe vydavateľstva PORTÁL „Co dělat, aby se vaše děti správně chovali“.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotenska abeceda Poh - Popô
18.08.2017   0
Dnes začneme pekne zostra a povieme si niečo o pohlaví. Ale tiež o polohách plodu a psychózach.
Sex v tehotenstve
16.08.2017   0
Všetkých nastávajúcich rodičov trápi otázka, či sa môžu milovať, a ak áno, tak dokedy je to vhodné, či neublížia stykom svojmu dieťatku...
Cukrovka v tehotenstve
14.08.2017   0
Kedy je vyššia pravdepodobnosť, že sa rozvinie? Ako sa zisťuje? Prinášame rozhovor s diabetologičkou.
babetko
Quinoa a jogurt z bobuľovín (od 10. mesiacov)
19.08.2017   3
Vedeli ste, že quinoa obsahuje 2x viac vlákniny ako väčšina oblilnín? Vyskúšajte túto ovocnú kašu.
Prečo plače
18.08.2017   0
Plač je pre dieťatko nástrojom reči rovnako ako pre nás "jazyk". Rôzne veci vyjadrujeme rôznym spôsobom, a tak i malé dieťa vyjadruje odlišné potreby odlišnými druhmi plaču.
Prvé dni nie sú ako z knihy o deťoch
17.08.2017   6
Myslela som, že som dokonale pripravená. Mala som predsa múdre knižky. „Deti neplačú bez dôvodu. Buď sú hladné, potrebujú prebaliť, pomazliť alebo sa nudia.“ Alebo „Bábätko spí minimálne 16 hodín denne.“ Špeciálne túto vetu zrejme Adelka zle pochopila.
detske choroby
Juvenilná idiopatická artritída
19.08.2017   0
Je vyliečiteľná? Dostane sa moje dieťa z toho? Aké môže mať choroba následky?
Ako fungujú lieky proti Bolesti
18.08.2017   0
Pre tých, ktorí sa radi pýtajú Ako? a Prečo?... pre tých, ktorí chcú vedieť viac.
Leukémia (rakovina krvi)
17.08.2017   0
Leukémia patrí v našej krajine k najčastejšiemu zhubnému ochoreniu detského veku. Tvorí asi 35 percent všetkých nádorových ochorení u detí. Aké sú varovné signály a možné príznaky?
auto
Rodinka TEST: Džípovú matku zahráte aj s Dusterom
18.08.2017   1
Ak potebujete auto čo jazdí, nekomplikuje, a zahráte v ňom aj " džípovú matku", toto môže byť ono.
Bezpečne v aute: Dieťa na prednom sedadle
16.08.2017   19
Môžem voziť dieťa na prednom sedadle? Je to bezpečné? Musí byť pripútané v autosedačke? Ako vypnúť airbag spolujazdca?
Aký je rozdiel medzi autom a kabelkou?
11.08.2017   8
Minule som povzbudzovala ostýchavé vodičky, že auto je len taká väčšia kabelka. Upratovať ho treba až v štádiu, keď sa už deti lepia k autosedačkám a kufor nestačí pohrkať, aby ste našli, čo potrebujete. Má to však svoje limity.