Čínske deti – z výchovy biznis

Saša Húsková 0

Amy Chua, Američanka s čínskymi koreňmi, sa doslova preslávila svojimi deťmi. Konkrétne, vydaním veľmi osobných spomienok o tradičnej, prísnej a dôslednej výchove, ktorú pri dcérach praktizovala.

Pozrite sa, ako svoje detstvo vnímajú jej dcéry, v súčasnosti už dospelé ženy. 

Čínska matka, Tigria pieseň
Foto: yahoo.com

Amy Chua Rubenfeldová je profesorkou práva na univerzite Yale. Je autorkou mnohých úspešných odborných publikácií a prednáša aj mimo amerického kontinentu.

Najväčšiu slávu jej však priniesla kniha o tradičnej čínskej výchove jej dvoch dcér. Kniha s názvom Bojová pieseň tigrej matky vyšla v roku 2011 a okamžite sa stala celosvetovým bestsellerom. Bola preložená do viac ako 30-tich jazykov.

Vieš, musíš, dokážeš

Pracuj na sebe, snaž sa, ver si, nevzdávaj sa a keď to nejde, začni znovu – sú hlavnými heslami filozofie výchovy, inšpirovanej tradičnými, východnými koreňmi čínskej matky.

Takto napísané to znie pomerne neškodne, v praxi to však dievčatá mali omnoho ťažšie. Horšie známky ako jednotky boli neprípustné, čas na zábavu, rande či život mimo školy neexistoval, najdôležitejšie bolo učenie a denne niekoľkohodinová hra na klavír a husle. Áno, to je všetko.

Týraní roboti

Lulu a jej staršia sestra Sofia sa stali zvečera do rána pre okolitý svet známe ako týrané deti a matka Amy Chua dostala niekoľko nelichotivých prívlastkov. Kritici Amyiných výchovných metód dievčatám predpovedali, že z nich vyrastú dvaja mentálne chorí roboti.

Hoci sa Amy mnohým javila ako tyranka a bachárka v polepšovni, jej výchovné postupy viacerí ocenili a dávali do pozornosti ako protiklad súčasnej, až príliš liberálnej výchovy.

Rozprúdila diskusiu o pravidlách vo výchove a v ovzduší súčasného rodičovstva, ktoré dáva deťom na výber a necháva priestor, spôsobila doslova zemetrasenie.

Foto: Ingimage.com

Lulu a Sofia dnes

Dcéry tigrej matky medzitým vyrástli a stali sa z nich úspešné, mladé ženy. Staršia Sophia (23) nedávno vyštudovala právo na Harvarde a začala si robiť postgraduálny diplom z práva na univerzite Yale. Mladšia Lulu (20) študuje na Harvarde odbor Dejiny umenia.

Prísnosť, ale aj podpora

„Na Harvarde som stretla študentov, ktorí mi povedali, že nemôžu ísť domov na sviatky, pretože majú zlé výsledky zo skúšok a nemôžu prísť rodičom na oči,“ povedala v rozhovore pre The Telegraph mladšia Lulu.

Také čosi u Rubenfeldových nehrozilo. Výchova sestier bola podľa ich slov vyvážená – od oboch rodičov dostávali množstvo podpory. Vojenský režim, ako by to mohlo vyzerať pre nestranného pozorovateľa, mal aj svoju druhú, láskavú tvár.

„Bolo u nás veľa kriku, ale keď sme spravili, čo bolo treba, išli sme napríklad spolu pozerať film,“ spomína si Lulu. 

Svoje detstvo zhodnotila Lulu ako šťastné, priznala však, že to bolo ťažké obdobie. Matka bola na obe dcéry veľmi náročná. Sofia bola miernejšej povahy, kdežto Lulu bola malou rebelkou.

„Na husle som musela hrať až šesť hodín denne a to bolo príliš veľa. Mama ma však nenechala prestať, aj keď som sa vzbúrila. Keď som sa dopadla zle v teste, nenechala ma vylihovať v posteli. Hovorila mi, že ja sama sa budem cítiť oveľa lepšie, keď budem mať dobré známky. Zatlačila na mňa vtedy, keď som ho potrebovala.“

Mám sa super a som úžasná

Vyzerá to tak, že dievčiny sú vysporiadané aj s niekoľkoročnou medializáciou ich rodinného života. Na univerzite Lulu dokonca naďabila na seminár, venovaný práve matke a im dvom so sestrou. Prednášajúci rozprával o dôsledkoch rodičovstva Amy Chua na osobnosť jej detí.

Staršia sestra Sofia sa už vzdala snahy na logické odpovede na stovky otázok o traume z prísnej výchovy, alebo či má vôbec rada život. Vraj odpovie iba toľko, že sa má fantasticky, je šťastná a úžasná.

Foto: Ingimage.com

Mamy som sa nebála

Tvrdá práca sa vypláca – takto znie Sofiine hlavné ponaučenie z detstva. Musela síce podobne ako sestra hrať klavíri každý deň, dokonca aj cez prázdniny, (sama pripúšťa, že to nebolo úplne normálne), ale na druhej strane bolo pre ňu obrovskou odmenou, keď skladbu na koncerte zahrala perfektne.

„Často je spomínaná príhoda o mojej matke, ako za trest hodila moje hračky do ohňa. Pre mňa to však vôbec nie je „tá hlavná“ spomienka na detstvo. Spomínam si na svoje detstvo ako na šťastné,“ hovorí Sofia.

„Z mojej mamy som nikdy nemala strach. Bol to skôr môj otec, ktorého sklamania som sa obávala oveľa viac,“ pokračuje.

„Rodičia mali vysoké očakávania, ale boli vždy na mojej strane – bez ohľadu na to, čo sa dialo. Nároční boli preto, lebo vedeli, že dokážeme úžasné veci,“ popísala Sofia rodičov.

Foto: Ingimage.com

Budú z dcér tigrie matky? Áno, ale…

Dcéry sa výchovy svojej matky zastávajú. Zaujímavá je odpoveď dievčat na otázku, či by takýmto spôsobom chceli vychovávať aj svoje deti.

Obe zhodne tvrdia, že áno. Nasleduje však aj ALE. Dievčatá by vraj viac dbali na rešpektovanie individuality svojich detí.

Čo to znamená? Deti by striktne nenútili do presne vymedzených činností, ako mali ony dve (jedna klavír a druhá husle), ale uprednostnili by aktivity, ku ktorým budú ich deti inklinovať samé. 

Nemusí byť každý na Harvarde…

Rovnako sa zhodujú, že jedna, rodičmi vytýčená cesta, nemusí byť vhodná pre všetky deti. Dokonca pripúšťajú, že nie každé dieťa sa potrebuje dostať na Harvard, či byť špičkovým huslistom (aspoň zatiaľ).

Nalinkovanie života svojim deťom podľa nich nie je cieľom „tigrieho rodičovstva.“

Na rozdiel od svojej mamy, ktorá nepopustila ani o centimeter, obe dcéry už (pre svoje budúce deti) spomínajú aj istú mieru prísnosti vo výchove.

Pri bežných záležitostiach je podstatný dôsledný prístup – dieťa jednoducho nedostane novú hračku, pokiaľ si nezlepší prospech. Rovnako nepovažujú za správne dieťaťu len tak dovoliť odísť zo športového tímu, len preto, že prehrali zápas. S týmto postupom sa nedá nesúhlasiť. 

Z výchovy biznis

Staršia Sofia sa okrem postgraduálu venuje aj malému rodinnému biznisu, ktorý vznikol po vydaní matkinej knihy. Stovky ľudí totiž Amy Chua písali s prosbou  o radu, ako deti pripraviť na dobré vzdelanie.

Spolu so svojou rovnako ambicióznou sesternicou založili „Tiger cub tutoring“, čo je akási forma online vzdelávania a doučovania na prijímacie pohovory na prestížne univerzity.

Možno by ste to od autoritatívnej matky, akou vyzerá byť Amy Chua nečakali, ale do životov dcéram už vraj nezasahuje.

Na záver vyjadrenie Sofie: „Svoju robotu si predsa spravila, nepotrebuje nás už kontrolovať, ako to ešte stále robia rodičia mnohých mojich kamarátov.“

Zdroj: amychua.com, www.telegraph.co.uk

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 4,50 z 5)
Loading...

Pridaj komentár