ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
inzercia
Rodinka
inzercia

10.05.2013verzia pre tlač


Čínska matka

Autor: TakaKika

Iks hodín denne, či piatok, či sviatok, každý deň v roku nútila dcéry cvičiť na klavíri. Domček pre bábiky hodila do auta, pripravená venovať ho Armáde spásy, ak skladba nebude tak, ako má byť. Nebránila sa vyhrážkam, že nedostanú večeru, nepôjdu spať, nenájdu si darčeky pod vianočným stromčekom, dva-tri roky nebude žiadna narodeninová párty. Mohli noty roztrhať na franforce, ona ich po kúskoch zlepila a zaliala do laminátu. Mohli obhrýzať rohy klavíra, nedala sa obmäkčiť. Nazvala ich lenivými špinami.

Čo tým docielila? Jej dcéra Sophia mala štrnásť, keď hrala sólo v newyorskej Carnegie Hall, kam smú len najväčšie hviezdy klasického hudobného neba.

Matka tigrica

Reč je o Amy Chua, profesorke práva na Yale Law School, ktorú však viac ako odborné právne publikácie preslávila jej kniha Bojová pieseň matky-tigrice (Battle Hymn of Tiger Mother). Krátky úryvok z knihy pod názvom Prečo sú čínske matky dominantné (Why are Chinese Mother Superior) naservírovala na blogu Wall Street Journal ešte pred jej vydaním, čo sa ukázalo ako veľmi šikovnučký ťah. Diskusných príspevkov neúrekom a nábeh na titul najkontroverznejšia kniha roka 2011.

Neprehrmí za dva dni

Memoáre odhaľujúce zákulisie výchovy jej dvoch dcér vyvolali škandál takých rozmerov, že aj nemanželské dieťa Terminátora je proti tomu diétny párok.

Amy Chua nastolila otázku, kto je dobrý rodič a dovolila si na ňu odpovedať. Odmenou jej sú nadávky typu Hitler, chorý netvor, diabol. Jej metódy boli označené za fašistické, militaristické, odkukané z Guantanáma. No má aj svojich priaznivcov, a jedným z nich je práve dcéra Sophia, ktorá sa matke za jej prísny spôsob výchovy verejne poďakovala. Cez noviny. O odporcoch si myslí, že len nerozumejú matkinmu zmyslu pre humor.

Výchova na čínsky spôsob

Prečo je toľko geniálnych hudobných virtuózov, profesorov prestížnych univerzít, kariérnych vedcov NASA, nositeľov nobelových cien, olympijských víťazov, ktorí majú „východné“ výchovné pozadie a presadzujú sa práve na „západnej“ pôde? Úspešné čínske deti začínajú byť nudným stereotypom (ak ste si to nevšimli, žijete na Slovensku, to bude tým). No tí, ktorí tento trend zaregistrovali, sa pýtajú čo za tým stojí? Ako to tí čínski rodičia robia? V čom tkvie tajomstvo ich výroby, pardon výchovy?

Amy pozná odpoveď, lebo takto svoje deti vychovala. Je to „čínska“ matka, čím však  nenaráža na svoj pôvod. Za príklad uvádza mnoho kórejských, indických, jamajských, írskych, či ghanských rodičov, ktorých výchovné spôsoby by taktiež označila za „čínske.“ Ich protipólom sú „western parents,“ ktorí si môžu akokoľvek namýšľať, že sú prísni, k čínskym sa priblížia možno v ďalšom živote.

 

Čínsky rodič: Môžeš sa nadýchnuť, ak ti to dovolím

Amy Chua píše, že svojim dvom dcéram nikdy nedovolila prespať u iných detí, pozerať telku alebo hrať počítačové hry. Nikdy si nemohli vybrať sami krúžky, či vlastné mimoškolské aktivity. Nikdy nesmeli dostať horšiu známku ako jednotku. Z každého predmetu, okrem telesnej a drámy, museli byť „No. 1“ študentky. Iné možnosti ako husle alebo klavír v ponuke hudobných nástrojov neboli a možnosť nehrať na tieto nástroje takisto nie: bola to povinná jazda, o ktorej sa nediskutovalo. (i keď mladšia dcéra si nakoniec predsa len presadila menejcenný tenis pred kariérou geniálneho fidlikanta).

Západný rodič: Vyber si, ako sa ti chce dýchať

Amy Chua si všimla, že západní rodičia, narozdiel od čínskych, sa snažia rešpekovať individualitu dieťaťa, podporujú jeho vlastné rozhodnutia, povzbudzujú ho v jeho záľubách, krúžkoch, športových aktivitách, pričom výber nechávajú na dieťati. Nenútia dieťa do ničoho, pokiaľ samé neprejaví záujem.

Čínsky rodič dieťaťu jednoducho určí jeho „záľuby,“ podľa toho, čo považuje za dôležité on, nie dieťa. Dieťa nemôže povedať nie, a Boh ochraňuj toto dieťa, ak ho prepadne vlastná iniciatíva, napríklad chuť hrať na školskej besiedke mrkvu.

Škola hrou?

Západný rodič sa pokladá za prísneho, ak dieťa prosí, aby na hudobnom nástroji cvičilo aspoň pol hodinu denne (kdežto čínsky rodič vie, že prvé dve hodiny ešte nič neznamenajú, kritická je tretia hodina).

Západní rodičia vymýšľajú rôzne spôsoby pozitívnej motivácie, aby dieťa malo z povinnosti zábavu. Čínski rodičia chápu jedno: nič ťa nebude baviť a nebudeš mať z toho „fun,“ pokiaľ v tom nebudeš namakaný. Aby si sa dostal do takého štádia, musíš tvrdo drilovať. Deti sa samé od seba rukávy nevyhrnú a ak ich niekto núti, budú sa búriť. Z tohto boja vychádza porazený „západný“ rodič, ktorý to vzdá pri prvých náznakoch odporu. Ale čínsky rodič sa nenechá vyviesť z rovnováhy. Urobí všetko pre to, aby dieťa cvičilo, cvičilo a cvičilo, až kým sa nedostaví efekt.

Amy Chua nedovolila svojej dcére ísť ani na záchod, kým skladba nebola tip-top. Cieľom však nebola perfektne odvedená robota na klavíri. Svoju dcéru chcela naučiť, že sa nemôže vzdať, lebo „nedá sa“ neexistuje. Ak dieťa zvíťazí samé nad sebou, napríklad zahrá skladbu, ktorá sa mu zdala byť pred tým nemožná, ak pocíti obdiv a uznanie, satisfakcia, ktorú dieťa dosiahne, buduje jeho sebaistotu a nezábavná činnosť sa stáva zábavnou.

Ty lenivá špina!

Čínski rodičia, narozdiel od západných, neváhajú dieťaťu ponadávať do neschopných, keď na to príde. Nemyslia si, že by sa ich dieťa zrútilo. Hanba je totiž nielen trestom, ale dostatočnou motiváciou, aby sa to viac neopakovalo.

Západný rodič považuje sebadôveru a sebavedomie dieťaťa za krehkú vec. Znepokojuje nad tým, ako sa jeho dieťa bude cítiť, keď v niečom zlyhá, a preto ho už dopredu ubezpečuje, že je jednička, bez ohľadu na to, ako dopadne test. Čínsky rodič dieťaťu dopredu pohrozí, ak nebude výsledok taký, aký očakáva. Očakáva samozrejme A.

Kým západný rodič bude dieťa chváliť za A-mínus, čínska matka nasadí výraz z hororového filmu a bude požadovať vysvetlenie, prečo to dopadlo tak zle. Ak dieťa príde domov s B-éčkom, niektorí západní rodiča dieťa pochvália, iní vyjadria menšie sklamanie, ale budú si dávať sakra pozor, aby sa dieťa necítilo zle. Radšej zomrú, ako by mu povedali, že je hlúpe. Ak sa dieťa nezlepší, navštívia triedneho učiteľa alebo riaditeľa. Pretože chyba bude najpravdepodobnejšie v systéme.

Ak by čínske dieťa dostalo z testu B-éčko, čo sa podľa Amy Chua nikdy nestane, matka sa rozhučí tak, že decku vybuchne hlava. A potom si s ním sadne za stôl, hoci by s ním mala robiť sto testov, kým sa to nenaučí na A-čko. Čínski rodičia očakávajú od detí bezchybné výsledky, pretože veria, že deti ich môžu dosiahnuť. Ak ich nedosiahnu, čínski rodičia vyhodnotia, že ich deti nemakali dosť tvrdo. A za to môže rodič, ktorý si nerobil svoju prácu dosť dobre.

Lenivý rodič = priemerné dieťa

Isté štúdie, ktorými sa Amy oháňa, naznačili, že čínski rodičia strávia približne desaťkrát viac času nad školskými úlohami svojich detí, ako rodičia „zo západu.“ Ak je naše dieťa priemerné, je tomu tak preto, že sme leniví. A preto, že sa sústavne na niečo vyhovárame, aby sme ospravedlnili našu lenivosť. Napríklad na systém. Alebo na individualitu dieťaťa. Pre Amy Chua je však každá výhovorka lacná. Má sestru s  Downovým syndrómom. Lekári jej matke tvrdili, že Cindy si nebude vedieť zaviazať ani šnúrky na topánkach. Nedbala na to. Nerobila rozdiel medzi zdravou Amy a chorou Cindy. Nikto by nepovedal, že raz bude mať za menom titulom PhD. Kde by Cindy bola, keby to jej matka vzdala?

Nepriemerné deti = šťastné deti?

Pri niektorých výrokoch Amy Chua som si spomenula na „nepriemerné“ deti zo svojho okolia. Na huslistku Luciu, ktorá mala pod bradou otvorenú ranu z fidlikania na husliach. Ako ju iné decká ľutovali, lebo jej stalinistická mama učila husle a na ňu bola najprísnejšia zo všetkých (až do krvi). Dnes koncertuje iba v zahraničí. Alebo na toho chalana zo štvrtého poschodia, ktorý tak smutne na nás pozeral z okna v pyžamku, kým my sme sa ešte ohadzovali dážďovkami na pieskovisku. Mal skrátka režim, po siedmej mu ani piť nedali. Dnes študuje fyziku v Londýne. A asi sa má fajn.

Vydať sa čínskou cestou podľa Amy Chua nám možno zaručí Nobelovu cenu v rodine. Babka sa bude mať čím pochváliť susedám v stredu po ruženci. Bude pyšná, že ten jej nekydá hnoj na družstve. Len otázka, ktorá mi vŕta v hlave a neviem, či na ňu má Amy odpoveď: sú nositelia Nobelovej ceny šťastní?

Prečo sú čínske matky dominantné (Why are Chinese Mother Superior) nájdete na stránke:

http://online.wsj.com/article/SB10001424052748704111504576059713528698754.html

Kniha od Amy Chua: Bojová pieseň tigrej matky vyšla pred pár dňami vo vydavateľstve Premedia.

 

Hodnotenie

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.9 z 5. Celkom 55 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

inzercia

Komentáre

miska napísané 18.05.2013 22:32 answer email

Čínska matka možno vyrobí klavírneho alebo huslového virtuóza a urobí ho ÚSPEŠNÝM. Ale je to to najvhodnejšie pre to dieťa? Bude jej dieta ŠŤASTNÉ? Podľa jej návodu by zanikla jedinečnosť osobnosti a každý by bol naozaj úspešný ale všetci by boli zviazaný očakávaniami ich rodičov. Podľa mňa dieťa samo príde na to že keď ho niečo baví tak to musí vela cvičiť aby bol majstrom, rodičia majú za úlohu podporiť ho.

elena napísané 10.08.2012 08:18 answer email

nechcem byť v jej situácii Cry Cry

elena napísané 10.08.2012 08:17 answer email

nechcem byť v jej situácii Cry Cry

Markíza napísané 30.09.2011 14:41 answer email

Z toho článku mi prišlo nevoľno Confused Neviem si predstaviť, že by som týmto spôsobom vychovávala deti. Však to je ako na stredovekej galére. Už len bič do ruky a malý dvor.

portos napísané 07.06.2011 11:53 answer email

Sice moze byt dokonal klaviristka len ci sa niekde vazne presadi alebo bude dokonala interpretka skladieb ako robot?? Takyto ludia vo svete hudby nemaju nijaku extra cenu.

elana napísané 30.05.2011 19:34 answer email

podľa mna zaujímavý článok, pohľad z opačnej strany na výchovu detí. Nieže by som všetko čínske schvaľovala, len si myslím, že dnešným deťom by občas aj tvrdší a prísnejší prístup nezaškodil. Dnešné deti sú hrozne rozmaznané, takmer sa nezdravia, dôležité a sebavedomé až až. Samozrejme, všetkého veľa škodí - aj priveľa lásky, aj priveľa nárokov.

Marus napísané 30.05.2011 07:48 answer email

Toto bol velmi zaujimavy clanok. Naozaj je obrovsky rozdiel v kulturach a sposobe vychovy. Avsak mozno kazda z nas ma v sebe aj malinky neextremny kusocek cinskej matky. Inak by sme tie co mame na starosti trosku lenivsie, trdohlavejsie a inymi horsimi vlastnostami obdarene deti nepohli nicim. Mam 2 synov naozaj hudobne nadanych a veru stoji ma to kopec sil, aby trenovali. Obcas ich musim aj povydierat, donucovat, zakricat....tyka sa to aj skolskych povinnosti. Pozitivna motivacia moc nezabera.

fiesta1977 napísané 27.05.2011 11:48 answer email

Ja si myslim ze vychovy metody hocijakej cinskej matky sa nedaju zrovnavat s nasimi, cinania maju uplne ine vychodzie postavenie uz pri svojom narodeni a musia o svoje miesto pod slnkom inak bojovat ako my, kym naopak na "zapade" je ubytkom porodnosti sposobene to, ze dieta je uz pomaly povazovane za vzacnost a tak sa k nemu aj staviame. Okrem toho standard ludskych prav je taktiez uplne niekde a rovnako ako si uvedomujeme svoje prava ako obcania, zeny a pod. viac ako pred sto rokmi rovnakou mierou priznavame viac prav aj svojim detom, to je uplne prirodzeny vyvoj. Takze porovnavat "nase" vychovne metody s jej je podla mna nemozne - skor si myslim ze je to od autorky skvely tah, napisala knihu o ktorej vedela (kedze zije v amerike) ze ju kazdy bude rozoberat lebo ludia radi porovnavaju a kritizuju a ked este len pride na vychovu deti....a peniazky sa sypu... Cool

takakika napísané 27.05.2011 14:59 answer email

a pri politike jedného dieťaťa nie je dieťa vzácnosť?

Milan1 napísané 27.05.2011 16:14 answer email

Dobrý postreh. mimochodom Čína má úhrnný index plodnosti i pri politike jedného dieťaťa vyšší ako my alebo rad západných krajín, ktoré sa snažia plodnosť všemožne zvýšiť. / Čína 1,7 my 1,4 Švajčiarsko 1,45, Nemecko 1,53 /

Rozdiel vo výchove je prave v mentalite, my mame kult dieťaťa a doprajeme deťom vymoženosti vyplývajúce z rozširovania ľudských práv, Čínania transformujú svoje predstavy o úspechu do jedného alebo dvoch detí ktoré sa snažia na život v ostrej konkurencii čo najlepšie pripraviť - je možné, že nakoniec sa naše poňatie výchovy maximalizujúce oblasť ľudských prav v konfrontacii s dravým prístupom ukáže ako odsúdené na zánik.

Prirodzený vývoj ....

kozicnik napísané 27.05.2011 10:05 answer email

A este ma napadlo, ze v nasej kulture tuto ulohu prisneho rodica s vysokymi narokmi zvykol v minulosti zastavat otec.

Akurat, ze teraz travia muzi s detmi menej casu, co je skoda. Mne to pride nesmierne osviezujuce, ked vychovava decka mm. On im vie povedat aj take, co by odo mna nezobrali, a oni sa vyslovene snazia pri nom. Len je to zriedka, myslim ze mm je presvedceny, ze deti zvladam, a zakroci, len ked je nieco blbosmile

kozicnik napísané 27.05.2011 09:16 answer email

Ono je asi zial nemozne vyrobit genialneho huslistu/tenistu/gymnastku bez tvrdeho drilu. Ti, u ktorych dril zabral, su urcite s odstupom casu spokojni.

Ale na jedneho takehoto stastlivca, kolko pripadne zdeptanych nestastnych ludi, ktori napriek treningu nedosiahli ten uzasny uspech? Je to asi dobra vychovna strategia vo vysoko kompetitivnom prostredi, kde treba decko pripravit na fakt tvrdy zivot, ale inak riziko, ze to decko nemusi zniest a zlozi sa.

Ja som skor leniva matka, iba obcas mam zachvaty aktivity.

takakika napísané 27.05.2011 09:26 answer email

najlepšie je, keď použiješ tie isté výchovné metódy na všetky deti a u každého vypália inak. kde súdruhovia z NDR urobili chybu?

pehava napísané 26.05.2011 22:54 answer email

Ja to vidím tak, že pravda je niekde uprostred. Asi to bude tým, že nie som tak celkom západný rodič a aj keď v niečom rešpektujem individualitu dieťaťa, po hlave si skákať nedám. A nebojím sa povedať: toto si urobil blbosť, nešlo to inak?

Milan1 napísané 27.05.2011 00:47 answer email

Vystihla si to, napokon, Čínania upozorňujú, že autorka tej knihy je už extrem a vybičované ego snažiace sa presadiť v inej kultúre, samotní Čínania vo vlastnej kultúre až tak tvrdí nie sú.

takakika napísané 27.05.2011 06:38 answer email

Áno, hovorí sa, že toto "čínske" je príznačné pre čínskych prisťahovalcov, nie Číňaňov žijúcich v Číne.

Ja som si zase všimla reakciu jednej americkej Číňanky, ktorá napísala, že bola vychovaná v podobnom extréme a rodičia dosiahli iba to, že rebelovala, brala drogy a otehotnela ako tínedžerka. Ale že je to nič proti tomu, že jej mama nikdy nepovedala "Ľúbim Ťa."

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised


Poslať odkaz priateľovi

inzercia