Ako si vytvoriť láskyplný vzťah s deťmi, keď rodičia nežijú spolu

Eva Marková 0

Rozvod sám o sebe je veľmi nepríjemnou situáciou, o to horšou, ak sú jeho súčasťou aj deti. Koučka Magdaléna Bacová si touto cestou prešla tiež.

Na stretnutiach, ktoré vytvorila v spolupráci s detskou psychologičkou Petrou Kaločayovou, rodičom ponúkajú svoje osobné skúsenosti a overené spôsoby ako si opäť vytvoriť láskyplný vzťah so svojimi deťmi.

ingimage

„Naše deti v takýchto situáciách nielenže strácajú svoj svet, v ktorom mali oboch rodičov, ale musia sa vysporiadať napríklad aj so zmenou prostredia. Zvykajú si na nového partnera jedného z rodičov či na život v úplne inej rodine. Pre dieťa je to veľmi náročné obdobie, ktoré zanechá následky. Dôležité je uvedomiť si, že jedine rodič a najlepšie obaja rodičia, mu môžu byť tou najväčšou oporou. Spoločné prekonanie ťažkých situácií vzťah posilňuje, a to platí aj pri vzťahu rodič-dieťa“, hovorí detská psychologička Petra Kaločayová.

„Ako rodičia máme v rukách obrovskú moc, práve náš prístup k dieťaťu v ňom buduje základ jeho sebahodnoty. Ovplyvňuje to ako si buduje svoje ďalšie vzťahy s partnermi či priateľmi. Učí to dieťa, ako sa postaviť k rôznym životný situáciám a ako ich zvládať, či nezvládať a napriek tomu sa so sebadôverou vedieť postaviť a čeliť im“, odporúča Magdaléna Bacová.

Prinášame vám niekoľko spôsobov, vďaka ktorým si môžete vybudovať vzťah s vaším dieťaťom vo vzájomnom rešpekte, dôvere, porozumení a láske.

Zodpovedzte si čo chcete a čo je najdôležitejšie pre vás

ingimage

Je prirodzené, že po rozvode či rozchode sa budete cítiť smutní, zrútení, nahnevaní či rezignovaní. Dôležité je uvedomenie, kedy už stačí a chcem ísť z toho von. Už bolo dosť smútenia a prišiel čas danú situáciu prijať a vyrovnať sa s ňou. V tomto momente je dobré položiť si otázky:

“Ako chcem, aby vyzeral môj život? Čo spravím inak?”

Možno ste si odpovedali, že sa nechcete viac hádať s vašim dieťaťom.

Dobre teda, tak čo spravíte inak?

Porozprávajte sa so svojím dieťaťom, s rešpektom ho počúvajte. Takáto konverzácia vám môže priniesť namiesto hádok pokojné rozhovory na akúkoľvek tému. Už len to, že nikto nejde nikomu nič dokazovať navodí atmosféru, kde prestáva mať dieťa strach otvorene povedať čo si naozaj myslí. Aj takáto malá zmena môže priniesť do vášho vzťahu s dieťaťom dôveru, pochopenie a lásku.

Zistite čo chce vaše dieťa, čo je pre neho najlepšie

Mnoho rodičov si myslí, že presne vie, čo je to najsprávnejšie pre jeho dieťa. Ale čo v situáciách, keď každý z rodičov má úplne iný názor. Vy ste jeden z rodičov a môžete byť práve ten, u ktorého vaše dieťa nachádza dôveru, podporu, porozumenie a lásku.

ingimage

Rozprávajte sa so svojím dieťaťom, pozorne ho počúvajte, zaujímajte sa o jeho názor. Láskyplný vzťah je tam, kde dieťa môže byť samé sebou. Nemusí sa báť povedať svoj názor, nemusí sa báť zlyhania, keď potrebuje akúkoľvek radu, vy ste tam.

Vytvorte scenár, ako tieto dve alternatívy zosúladiť

Komunikujte s rešpektom voči všetkým stranám, kde nie je potreba si niečo dokazovať. Spoločne riešte situácie, ktoré medzi vami vznikajú. Dodá vám to silu, energiu a vaše dieťa  si vás bude oveľa viac vážiť.

Prijmite chybu či zlyhanie dieťaťa a vysvetlite mu to

Situácie, ktoré vy vnímate ako nevhodné či nesprávne, nemusí rovnako vnímať aj vaše dieťa. Každý máme predsa iný uhol pohľadu a iné vnímanie toho čo je správne a čo nie. Ak chybu spravilo dieťa a obaja spoločne usúdite, že to bola chyba, tak nájdite riešenie ako ju napraviť. Takýmto prístupom ho naučíte prijímať zodpovednosť za jeho chyby a zároveň mu ukážete, že aj keď robí chyby, vy stojíte pri ňom.

Otvorene si priznajte svoju chybu a zlyhanie

ingimage

Chyby nerobia len deti, ale robíme ich všetci. Podstatné je priznať si ich.

Ak ste sa ocitli v situácií, kde ste nahnevane reagovali na vaše dieťa len preto, že vás niekto vyviedol z rovnováhy, je dobré vysvetliť mu, že ono nespôsobilo vo vás hnev. Stačí malé vysvetlenie. Ak mu poviete, ako je vám to ľúto a  objímete ho, uľaví sa vám aj jemu. Je to symbol úcty rodiča voči dieťaťu. Pod tlakom robíte síce chyby, ale máte záujem napraviť ich lebo vám záleží na vašom vzájomnom vzťahu a rovnako na ňom.

Dávajte si pozor aby dieťa nespadlo do pasce manipulácie

V období rozpadu vzťahu sa partneri často snažia dostať dieťa na svoju stranu a používajú veľmi ostrú zbraň, ktorou je manipulácia. Bojujú o priazeň dieťaťa a neuvedomujú si, ako mu tým môžu ublížiť. V dieťati to môže vyvolať úzkosť, frustráciu, prejav neúcty a nedôvery k sebe samému. 

Prečítajte si aj: Rozvod – detský wish list.

Snažte sa tomuto predchádzať a podporujte dieťa vo vytváraní si vlastného názoru. Vaša rola je byť milujúcim rodičom, ktorý ho podporuje v budovaní si vlastnej sebahodnoty a sebalásky. Tá mu bude silným pilierom, o ktorý sa môže opierať v situáciách, keď je tlačené konať proti sebe.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Pridaj komentár