ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
streda 23.08.2017 | meniny má Filip  
VychovávameVychovávame deti

Ako deti naučiť dobrým mravom

 Andrea Biela   10.03.2017   0

Keď má dieťa cca 18 mesiacov, začína chápať, že existujú isté, sociálne akceptované pravidlá. Začnite v tomto veku – buďte slušní a zdvorilí k sebe, ukážte dieťaťu, že je vhodné zamýšľať sa nad pocitmi druhých ľudí. Dobré mravy sú predsa o tom - premýšľať o iných a byť k nim ohľaduplný.

ingimage

 

Asi nikto z nás nechce vychovať dieťa bez istých návykov. Nebudeme sa tváriť, že je to vždy jednoduché a že hoci zožnete malé úspechy v ranom veku života vášho dieťaťa, že sa to prenesie až do jeho puberty... Pokúsiť sa ale určite môžete. Čo v ktorom veku detí môžete – ak sa bavíme o dobrých mravoch – s deťmi trénovať? Čomu ich je fajn naučiť?

Najmenšie deti do 3 rokov

 Ahoj a dovidenia

Ešte skôr, než váš drobec začne hovoriť, povzbuďte ho, aby zakýval na pozdrav. Je to prvý krok v učení sa, ako zdraviť ľudí. Je tiež fajn, pokiaľ si doma hovoríte napr. „Dobré ráno“ každé ráno, každému členovi rodiny.

 Zostať sedieť počas jedla

Namiesto chodenia po byte a naháňania dieťaťa s jedlom alebo obzerania zlatej rybky v akváriu, využite túto príležitosť a naučte dieťa sedieť na jeho miesto (vo vysokej stoličke ...) počas jedla, hoci by to bola len drobná desiata. Deti v tomto veku majú malú kapacitu pozornosti, no 10 – 15 minút vo vysokej stoličke dá dieťaťu veľkú lekciu: „Pri jedle sedíme.“

Ak dieťa začne rozhadzovať jedlo, oznámte mu dôsledky. Povedzte napr.: „Zdá sa mi, že nie si hladný. Ak vyhodíš ďalší kúsok, končíme s jedlom.“ Buďte potom ale dôslední :-)

ingimage

 Používať „čarovné slovíčka“

Vaše batoľa ešte úplne nerozumie významu slov „prosím“ a „ďakujem“, ale môže sa naučiť ich používať. Začne si ich tak spájať s čímsi bežným, čo si ľudia navzájom hovoria a postupne bude chápať aj ich hlbší zmysel. 

Prečítajte si tiež: Dobrá výchova – 8 pravidiel slušného správania

Deti vo veku 3 – 4 roky

V tomto veku by sa deti mali naučiť tie najdôležitejšie veci, o ktorých v rámci „dobrých mravov“ uvažujeme. Stále je to však bežiaci proces.

 Jednoduchá etiketa pri stolovaní

Vo veku 3 rokov by vaše dieťa malo byť schopné jesť z taniera s príborom (aspoň čiastočne). Okrem toho je toto čas, kedy dieťa učiť aj ďalšie veci: 

  • Použi vreckovku – nie svoj rukáv!
  • Žuj so zavretými ústami.
  • Nehovor s plnými ústami.
  • Vypýtaj si povolenie odísť od stola, ak si dojedol.

Vyberte si vždy len jednu „zručnosť“, ktorú pri danom jedle trénujte. Nie všetky naraz, dieťa by sa cítilo zahltené vašimi neustálymi komentármi.

ingimage

 Rozširujte „úctivý“ slovník

Trénujte: „mohol by som prosím?“ ... dostať ešte hranolky, dostať ešte vodičku ... Nezabúdajte aj na stále potrebné prepáč/prepáčte/pardon. Dieťa by sa malo naučiť povedať tieto slovká napr. potom ako si grgne alebo keď si žiada vašu pozornosť.

 Byť milý/milá

To znamená – počkať, kým na mňa príde rad, netrhať veci z rúk, povedať prepáč, ak niekomu ublížim.

Ak sa však objaví nejaký konflikt, vyhnite sa použitiu vety „buď milý“. Namiesto toho hovorte s dieťatkom o tom, ako by sa asi mohlo zachovať, čo by mohlo povedať. Napr.: „Vyzerá to, že Betka sa ešte nedohrala s bábikou. Poďme sa spýtať Betky. Betka, keď ssa dohráš s bábikou, Môže si ju prosím požičať Anička?“

Deti vo veku 5 – 6 rokov

Tieto deti veľmi radi predvádzajú svoje dobré vychovanie v škole, škôlke, ale nie vždy sa im to darí doma, najmä po dlhom dni. Negatívne ich ovplyvní únava alebo veľa ľudí, napr. návšteva babičky alebo vášho šéfa.

ingimage

 Pozerať sa pri rozhovore do očí

Je to základná sociálna zručnosť, ale veľa detí má skôr tendenciu dávať hlavu nabok a pozerať do zeme, a pritom si niečo mumlať, ak sa majú zhovárať s dospelým. Skúste si zahrať hru, kedy dieťa dostane za úlohu zistiť, akú farbu očí má dospelý, s ktorým sa má zhovárať. Potom v rámci hry nacvičujte stretnutie s nejakou osobu, ukážte dieťaťu, ako potriasť rukou na privítanie a pozdraviť nahlas: „Dobrý deň, pán Novák.“

 Neprerušovať druhých

5- 6 ročné deti naozaj majú schopnosť počkať, až na nich príde rad, len ich to musíme naučiť. A sa im to ešte úplne nedarí zvládnuť, dohodnite si s nimi nejaké znamenie, ktorým vám naznačia, že niečo chcú povedať – pokiaľ sa vy práve zhovárate s niekým ďalším. Pokiaľ dieťa trpezlivo čaká, posnažte sa pozornosť venovať mu čo najskôr, ako to bude možné. Nenechajte ho dlho čakať, takýto tréning by mu neprospel.

 Vycibrenejšie spôsoby pri stolovaní

Podporujte nuansy pri stolovaní, napr. žiadne lakte na stole. Učte deti, že ak pri jedle na voľačo zo stola nedočiahnu, je vhodnejšie požiadať „podáš mi to prosím“, než sa naťahovať cez celý stôl.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Popôrodná depresia, psychóza, alebo baby blues. Nie je to to isté.
22.08.2017   0
S týmito pojmami narábame v materských slovníkoch dosť často a často aj mylne. Ktoré vlastne čo znamená?
Prevedieme Vás vašim tehotenstvom
21.08.2017   0
Tehotenstvo je obdobie, ktoré prináša veľa očakávania, poznávania a zmien. Radi vás ním prevedieme.
Tehotenska abeceda Poh - Popô
18.08.2017   0
Dnes začneme pekne zostra a povieme si niečo o pohlaví. Ale tiež o polohách plodu a psychózach.
babetko
Jasle? Dieťaťu môžete ublížiť!
23.08.2017   31
Správna vzťahová väzba – teda veľmi blízky, dôverný vzťah – je najlepším prostriedkom, ako ochrániť dieťa pred nástrahami ďalšieho života – napríklad pred školským šikanovaním.
Ako sme dodudlali, alebo ODVYKAČKA!
22.08.2017   23
Pedagogické snahy typu "zamestnajte ju niečím iným" očividne ignorovala. Miska s dudlíkmi bola najobľúbenejšia hračka. Kompletizovala svoju zbierku, pri každej návšteve drogérie.
Komu by ste darovali školskú tašku?
22.08.2017   0
Poznáte rodinu, ktorej by balíček školských pomôcok a školská taška od HERLITZ zjednodušila život?
detske choroby
Majú ploché nohy? Cvičte.
22.08.2017   0
Ako detské chodidlo vyformovať do správneho tvaru? Cvičte! Cvičte s radosťou a pravidelne každý deň aspoň 10 minút.
Juvenilná idiopatická artritída
19.08.2017   0
Je vyliečiteľná? Dostane sa moje dieťa z toho? Aké môže mať choroba následky?
Ako fungujú lieky proti Bolesti
18.08.2017   0
Pre tých, ktorí sa radi pýtajú Ako? a Prečo?... pre tých, ktorí chcú vedieť viac.
auto
Rodinka TEST: Džípovú matku zahráte aj s Dusterom
18.08.2017   1
Ak potebujete auto čo jazdí, nekomplikuje, a zahráte v ňom aj " džípovú matku", toto môže byť ono.
Bezpečne v aute: Dieťa na prednom sedadle
16.08.2017   19
Môžem voziť dieťa na prednom sedadle? Je to bezpečné? Musí byť pripútané v autosedačke? Ako vypnúť airbag spolujazdca?
Aký je rozdiel medzi autom a kabelkou?
11.08.2017   8
Minule som povzbudzovala ostýchavé vodičky, že auto je len taká väčšia kabelka. Upratovať ho treba až v štádiu, keď sa už deti lepia k autosedačkám a kufor nestačí pohrkať, aby ste našli, čo potrebujete. Má to však svoje limity.