8 viet, ktoré vám pomôžu ukľudniť nahnevané dieťa

Saša/redakcia 0

Ako neprilievať olej do ohňa a zvládnuť hnev dieťaťa pokojne? Vyskúšajte rady pozitívnych rodičov, používajú čarovné vety namiesto obvyklých zákazov a príkazov. 

Foto: Ingimage.com

Či už máte deti temperamentné, alebo skôr pokojnejšie – zvládnuť svoj hnev sa musia naučiť všetky.

Pravidlá ako „manažovať“ svoj hnev, by si deti mali osvojiť prostredníctvom najbližších dospelých – svojich rodičov. Ale aj dospelí majú často so zvládnutím hnevu problémy….

Vybrali sme teda 8 nesprávnych viet z portálu „positive parents“ – po ktorých nasleduje tip, ako povedať dieťaťu veci inak.

Komunikácia so zlostným dieťaťom, resp. tínedžerom by tak mohla prejsť do plynulého rozhovoru a nie do príkazov a kriku.

Toto už veľké deti nerobia!

Vyskúšajte toto: Nielen deti ako ty, ale aj dospelí mávajú pocit veľkého hnevu. Je to v poriadku, že sa hneváš, o chvíľu to prejde.

Buďme k nim úprimní. Čím sú deti staršie, čelia aj väčším problémom a zároveň aj emóciám. Hovoriť im, že „veľké deti“ neprejavujú hnev, frustráciu, alebo úzkosť nie je jednoducho pravda. Musia sa s nimi naučiť popasovať.

Odchádzame!

Skúste toto: Čo je treba urobiť, aby sme mohli odísť von?

Umožnite deťom, aby si sami premysleli a zapamätali pravidelné procesy v ich živote. Odchody z domu budú po čase jednoduchšie a bez kriku.

Foto: Ingimage.com

 

Koľkokrát musím povedať to isté?

Skúste toto: Asi ste ma nepočuli. Skúsme to tak, že keď vás o niečo poprosím, zašepkáte mi to naspäť.

Hoci to znie pomerne strašidelne, pre deti to bude zábavné. Popritom si lepšie zapamätajú obsah vety, respektíve to, o čo boli požiadané.

Prestaň fňukať!

Vyskúšajme sa dieťaťa opýtať, či by vedelo povedať to, čo chce aj iným hlasom. Deti si totiž niekedy neuvedomujú, že fňukajú či pištia. Keď ich na to upozorníme, zistia že keď použijú bežnú tóninu hlasu, dosiahnu našu pozornosť.

Prestaň sa stále sťažovať!

Dajte ufrflanému dieťaťu protiotázku: Vieš si predstaviť, ako by sa to dalo vyriešiť?

Prenesiete tým zodpovednosť a pozornosť na dieťa a ono má priestor zamyslieť sa nad problémom konštruktívne a môžete sa o tom porozprávať. Naučí sa tak postupovať pri konfliktoch v rôznych prostrediach. 

Foto: Ingimage.com

Nerob mi tu hanbu!

Poď vedľa, ​​nebudeme to riešiť tu. Pamätajte si, že trápna situácia medzi ľuďmi nie je o vás, ale o dieťati a jeho pocitoch. Nevychovávajte dieťa na verejnosti.

Si nemožný, neschopný atď.!

Skúste toto: Ok, máš teraz ťažké obdobie. Poďme spolu skúsiť nájsť riešenie, východisko. Je veľmi dôležité, oddeliť samotné správanie dieťaťa v danej chvíli od osobnosti dieťaťa ako takej. Prejavte pochopenie a snažte sa spoločne prísť na riešenie problému.

Prevracanie očí a povzdych

Skúste toto: Spomeňte si na najsilnejšie stránky vášho dieťaťa, nadviažte očný kontakt a venujte mu úsmev. Toto cvičenie je pre vás, aby ste sa naučili vidieť svoje dieťa v tom najlepšom svetle aj vo chvíľach, kedy máte pocit, že je všetko zle.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (12 hlasov, priemerne: 4,10 z 5)
Loading...

Pridaj komentár