7 tipov pre dieťa, ktoré si myslí, že knihy sú nudné

Juliana Murcinová 2

Ak vaše dieťa tvrdí, že knihy sú nudné a vy chcete zistiť, ako to myslí, spýtajte sa ho tieto otázky:

  • Spomenieš si  na knihu, ktorá nebola nudná?
  • Ak by si mal čítať knihu, ktorá nie je nudná, o čom by bola?
  • Nudná pre teba znamená, že sa ťažko číta?

Ak zistíte, že nudná znamená naozaj nudná, tak ste to vyhrali. Jediné, čo musíte urobiť, je nájsť tú správnu knihu. Bude pre dieťa  ako návnada, ktorá bude motivovať k ďalšiemu čítaniu.

Pokiaľ nudná kniha znamená náročná, potom by ste sa mali snažiť zistiť, ktorá časť procesu čítania je pre dieťa náročná.  Tu vám pomôže špeciálny pedagóg, ktorý odhalí slabinu čitateľského procesu  dieťaťa.

Ak sú knihy nudné, skúste tieto tipy:

Vtipné knihy…

Ponúknite dieťaťu vtipné knihy, ktoré sú jednoduché a zábavné.

Buďte sociálny…

Založte si vlastný rodinný čitateľský klub alebo chvíľku, ktorá sa stane vaším každodenným rituálom.

Moderné čítanie…

Deti milujú moderné technológie. Použite počítač, iPad, tablet, McBook, ponuka detských elektronických kníh sa pomaly rozširuje aj v slovenskom jazyku.

Ilustrované knihy…

Skúste dieťaťu kúpiť komiks, ktorý je plný obrázkov, deti ho majú rady. V prípade, že dieťa čítanie neláka, je táto voľba výborný tip.

Vreckové na knihy…

Dajte dieťaťu peniaze, za ktoré by si malo kúpiť knihu. V kníhkupectve alebo v bazári.

Choďte do kina…

Chce ísť vaše dieťa do kina? Najskôr nech si prečíta knižné vydanie príbehu. A ako to vo väčšine prípadov býva, kniha má kvalitou „navrch“.

Útulný kútik…

Vytvorte pre dieťa vlastný útulný kútik, kde si bude môcť pohodlne čítať. Nechajte dieťa, nech si vyberie miesto samo, môže to byť kút izby, stan, kreslo…

Ako rozvíjať predčitateľskú gramotnosť v domácom prostredí

Nemali by ste robiť z čítania úlohu, ktorú musí dieťa vykonávať. A rozhodne by ste ho nemali ťahať od hry, ktorú sa práve  hrá, inak mu čítanie a knihy ešte viac znechutíte.

  • Pravidelnosť v domácom čítaní je dôležitá, rovnaký čas pritom nezohráva takú veľkú úlohu.
  • Ideálne je mať knihy na mieste, ktoré je pre dieťa dostupné, kde ich vidí a môže si medzi nimi vybrať.
  • Nechajte dieťa, nech si samo vyberie, čo chce čítať.
  • Buďte dieťaťu vzorom a aj vy si vo voľnej chvíli čítajte knihu.

Prečo sú knihy pre deti dôležité?

Autori detských kníh často píšu príbehy, ktorých úlohou je dieťa k niečomu pozitívne motivovať. Okrem  informačného charakteru je ich cieľom zoznámiť dieťa s niečím novým, aby strácalo obavy z neznámeho aj reálnom živote.

Deti sa často stotožňujú s postavami, o ktorých si spolu s vami čítali a s ktorými prežívajú svoje emócie. Práve preto je dôležité vyhľadávať pre deti v predškolskom veku knihy, v ktorých sú príbehy s veselým alebo poučným koncom.

Knihy sú zdrojom rôznych stratégií riešenia problémov a zvládania rozličných situácií. Príbehy sú výborným námetom na rozvoj diskusie medzi dieťaťom a rodičom. Deti sú motivované viac sa pýtať a rodič spoznáva, aké emócie dieťa prežíva a čo ho skutočne zaujíma. Rodič je akýsi sprievodca príbehom a počas neho, alebo po prečítaní, by mal položiť dieťaťu jednoduché otázky o práve prečítanom texte. Dieťaťu tak napomáhame formovať jeho postoje a názory na svet okolo seba.

Autorka pracuje vo vydavateľstve ProSolutions.

 Dajme deťom možnosti, rozvinieme ich schopnosti …

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (7 hlasov, priemerne: 4,70 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Môj tip: zvuková kniha, puzzle kniha, kreatívne egmont disneyovské knihy s doplňovačkami…veď na trhu ich je toooľko stačí len pokukať Eek

  2. moja dcera si to zatial nemysli, prave naopak, kniha ma velmi rada a teraz v poslednom čase sa rada pozera do knihy Strom života našej rodiny, kde jej čitam o našej rodine, ukazujem fotky. Velmi sa jej to pači

Pridaj komentár