10 rád, ak nechcete byť toxickým rodičom (I) | Vychovávame deti | Vychovávame | Rodinka.sk
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
piatok 22.09.2017 | meniny má Móric  
VychovávameVychovávame deti

10 rád, ak nechcete byť toxickým rodičom (I)

 Anna Veselá (Annie)   04.01.2016   1

Žiaden rodič nie je dokonalý. Všetci sme ľudia a robíme chyby. Niekedy obrovské. No v našich rodičovských previneniach možno nájsť zásadný rozdiel: iné je dopustiť sa chyby, keď sa zdravým spôsobom staráme o svoje deti a iné je robiť chyby, ktoré môžu dieťa poznačiť na celý život.

Asi najhoršie slová, ktoré môže počuť rodič od svojho dospelého dieťaťa sú: „Nechcem ťa už v živote vidieť, si toxický!“

iStock

 

Hoci pre dieťa môže byť odchod z domu najlepším rozhodnutím, v duši dieťaťa aj rodiča necháva hlbokú ranu a cesta k uzmiereniu môže byť ťažká a dlhá, píše Thomas G. Fiffer, odborník na osobný a pracovný rozvoj.

Na portáli The Good Men Project venoval rodičom týchto 10 rád, aby sa z nich nestali „toxickí“ rodičia.

 

1/ Buďte veľký človek

Vy nie ste len fyzicky väčší od svojho dieťaťa, ste dospelá osoba. Správajte sa podľa toho. Po hádke to buďte vy, kto prelomí ticho, kto príde s olivovou ratolesťou a kto sa bude snažiť, aby ste opäť normálne komunikovali. Možno, že ste mali pravdu, no ak vaša výchova stojí na tom, že „vy máte vždy pravdu,“ vaše dieťa to od vás vzdiali.

Byť dospelým má svoje prednosti, využite ich. Zastavte sa a porozmýšľajte. Používajte zdravý úsudok. A vykročte s rozhodnutím nie mať pravdu, ale robiť veci správne, dať veci medzi vami do poriadku. Deti skôr zabudnú na to, kto vyhral nejakú hlúpu hádku, ale nie na to, ako sa vďaka vášmu prístupu cítili.

 

2/ Nevyhlasujte o svojom dieťati, že je choré

... aby ste zakryli svoje slabé rodičovské schopnosti. Nálepkovanie dieťaťa, používanie alebo ešte horšie, vyhľadávanie diagnóz ako ADHD alebo porucha osobnosti, aby ste vysvetlili alebo ospravedlnili správanie dieťaťa, ktoré je zrkadlom nezdravej rodičovskej výchovy, znamená ťažký náklad na pleciach vášho dieťaťa, ktorého sa bude chcieť zbaviť, akonáhle vyrastie.

Podobné je to aj vtedy, keď za neželané správanie viníme zlé gény (čím sa, samozrejme, myslia tie partnerove). Neodsudzujme dieťa kvôli jeho nenapraviteľným nedostatkom, zatiaľ čo nám sa nechce zaoberať vlastnými zlyhaniami.

 

3/ Nerobte z ich problému váš problém

Vaše dieťa dostalo hlavnú úlohu v predstavení, vyhralo bežecké preteky alebo dalo víťazný gól v zápase, alebo naopak, borí sa s depresiou alebo prechádza ťažkým rozchodom. Kto je víťaz, alebo kto je porazený? Komu patrí uznanie, komu útecha? Obráťte svoju pozornosť na toho, kto si ju zaslúži – na vaše dieťa.

Samozrejme, že aj vy máte svoje pocity. Aj vy sa radujete z úspechu vášho dieťaťa a trpíte, keď sa ono trápi. Ale nezamieňajte si jeho emócie s vašimi a už vôbec nie tak, aby ste všetku pozornosť upreli na seba. Ich dráma nech ostane ich drámou, nie vašou.

Prečítajte si aj článok: Netrestajúci rodičia

 

4/ Naučte sa rozlišovať medzi kritizovaním a korigovaním

Deti treba viesť, aby išli správnou cestou. Pre mnohé z nich disciplína, sebaovládanie, zdravé návyky neprídu samé od seba, ale ich tomu musíme naučiť. Buďte vodca, nie kritik. Nenazývajte svoje dieťa lenivým alebo hlúpym. Naučte ho pracovať, pomôžte mu, aby rozvíjalo svoje schopnosti.

Ciele ľudí motivujú k tomu, aby sa viac snažili. Výčitky naopak zlomia ducha a spôsobujú nechuť vytrvať. Kritika oslabuje, náprava, nasmerovanie dieťaťa, naopak otvára dvere pozitívnej zmene.

 

5/ Naučte sa kontrolovať

Všetci občas vybuchneme. Všetci kričíme. A občas každému prasknú nervy, keď deti stlačia na správny gombík alebo urobia niečo neuveriteľne iritujúce či neakceptovateľné. Keď sa to stane, cítime sa porazení, akoby si nás nikto nevážil, nerešpektoval nás a sme v pokušení vrátiť to tomu druhému škaredými slovami, ťažkými trestami či údermi.

Keď sa naučíte zadržať prvú, náhlu reakciu a nájsť nejakú lepšiu alternatívu, svojmu dieťaťu budete príkladom vyrovnanej osoby a kvôli tomu nepoviete ani nespravíte niečo, čo by ste neskôr ľutovali.

zdroj: The Good Men Project

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 11 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie

Recept týždňa

Komentáre k článku
Sisi napísané 21.04.2016 13:39

Uz to len dodrzat... zwinker

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Kedy sa dá potvrdiť tehotenstvo?
21.09.2017   5
Kedy sa dá najskôr potvrdiť, že som tehotná? Čo sú jednoznačné príznaky tehotenstva a čo všetko môžem čakať ? Kedy ísť k lekárovi?
Daňový bonus - časté otázky rodičov
19.09.2017   0
Môžem si uplatniť daňový bonus aj na dieťa svojho partnera/manžela? Čo ak dieťa študuje externe, preruší školu alebo opakuje ročník?
babetko
Ako vybrať krúžok pre dieťa
22.09.2017   0
Často sa púšťame do vyberania množstva krúžkov. Pritom výberom jedného správneho docielime niekedy viac, než by sme čakali.
5 tipov pre tréning imunity od Anastasie Kuzminovej
22.09.2017   0
Náš imunitný systém sa vyvíja počas celého nášho života, ale najdôležitejšiu etapu predstavuje obdobie prvých troch rokov. Toto obdobie sa nazýva aj imunitné.
5 tipov, čo robiť s deťmi na jeseň
21.09.2017   0
Prišla jeseň a s ňou kúsok nostalgie, chuť na dobrý teplý čaj, pečené gaštany a čas pre šikovné tvorivé ruky - tie veľké i tie malé... Zábava môže byť so zbieraním listov, behaním za šarkanom, vyrezávaním do tekvičky...
detske choroby
Angína – ako ju odhaliť a liečiť u detí
22.09.2017   0
Ak je zápal lokalizovaný na slizniciach hltanu a podnebných mandlí, hovoríme o faryngitíde (zápal hltanu) alebo tonzilitíde (angíne – zápale mandlí).
Chrípka už za dverami
21.09.2017   0
Nechytám si oči, nos ani ústa. To učím aj deti. Vírusy sa často šíria tak, že osoba sa dotkne niečoho, čo je kontaminované vírusmi a následne si chytí oči, nos alebo ústa.
Odsávačka hlienov – áno či nie?
20.09.2017   24
Proces odsávania je úplne bezbolestný, pre deti však môže byť trochu nepríjemný. Protesty dieťatka sú spôsobené väčšinou obmedzením pohybu pri odsávaní, strachom z neznámeho predmetu a v prípade odsávačiek na vysávač aj strachom zo zvuku vysávača.
auto
Auto môže šoférovať aj neplnoleté dieťa
12.09.2017   1
Autoškoly považujú udeľovanie vodičských preukazov už od 17 rokov za pozitívne. Väčšina inštruktorov tvrdí, že sú mladí vodiči oveľa flexibilnejší ako starší. Mladí sa tak skôr naučia jazdiť a získajú skúsenosti.
Čo vám poisťovňa preplatí a čo nie?
07.09.2017   0
Krúpy, záplavy, pád stromu na cestu, či stret so zverou vedia narobiť poriadne škody na aute. Nie vždy ich poisťovňa preplatí. Na čo si dať pozor?
Čo s prasknutým čelným sklom?
01.09.2017   0
Policajt vám pri cestnej kontrole môže udeliť pokutu, resp. zadržať technický preukaz. Čo robiť, keď vám počas jazdy pred vami idúce vozidlo „strelí“ kamienok?