10 chýb, ktoré robia mamy pri výchove dcér

Anna Veselá 2

V živote každej ženy je veľmi dôležité, aký vzťah má so svojou mamou. To, ako mama vychováva svoju dcéru, má veľký vplyv na to, ako si bude jej dcéra viesť po celý život.

Psychológ Mihail Labkovski hovorí o najväčších chybách, ktoré sa dopúšťajú na svojich dcérach mamy a babky.

Shutterstock

Musíš byť…

Musíš byť pekná, musíš sa prispôsobiť, musíš sa naučiť variť… musíš…

Mnohé mamy a babky takto odmalička programujú svoje dcéry k tomu, aké musia byť, čo musia zvládnuť. Ak sa dievča od tejto normy odchýli, môže si pripadať neschopná: nie som dosť dobrá, ak nie som takáto, nemám cenu.

Mama, ktorá je pre dcéru vzorom, bude svoju dcéru povzbudzovať, aby čo najviac vecí robili spoločne, či už je to varenie, výber účesu. Ak dcéra vidí, že mama niečo robí a je pritom spokojná, tiež sa to bude chcieť naučiť.

Naopak, ak vidí, že mama niečo neznáša, ale od nej chce, aby sa to naučila, bude cítiť odpor. Skôr, či neskôr sa každá dcéra naučí všetko, čo jej v živote treba – keď jej to bude treba.

Prečítajte si aj: 5 typov matiek, aké budú ich deti v dospelosti?

Všetci muži chcú len jedno…

Všetci muži sú rovnakí a ide im len o jedno, dávaj pozor, aby ťa iba nevyužil a neodhodil ako handru…“ toto je druhá chyba, s ktorou sa často stretávajú dcéry, keď príde reč na vzťah s mužmi.

Mamy ich infikujú myšlienkou, že všetci muži sú agresívni násilníci a sex je niečo hnusné, čomu sa treba vyhnúť.

Dievča, ktoré sa mení v ženu, pod vplyvom hormónov, cíti silný vnútorný rozpor medzi tým, čo cíti a matkinými zákazmi, čo môže byť dosť traumatizujúce.

Shutterstock

Protirečiace názory

Najvyšší čas sa vydať…“ Tretia chyba nadväzuje na druhú a je to čistý paradox.

Dievča, ktorému v období dospievania stále opakovali, akí sú všetci muži otrasní, má 20 a zrazu počúva, že už by sa mala konečne vydať a rodiť deti, ideálne do 25-ky, kým nebude neskoro.

Je to nanajvýš mätúce a dcére to môže nahnať jedine strach začať si budovať s niekým vzťah.

Schovávanie pod maminou sukňou

Nechoď von, nestretávaj s ním, zavolaj mi každú pol hodinu, kde si, prečo meškáš tri minúty…“ V dnešnej dobe mnohé mamy držia dcéry nakrátko a dávajú im toľko zákazov, že až.

Prílišná ochrana je na škodu. Je normálne, že vo veku 14-16 rokov prebieha u tínedžerov proces separácie, čo sa prejavuje aj tak, že chcú o sebe čo najviac rozhodovať.

Pokiaľ dcéru stále riadi jej mama a organizuje jej život, môže sa ľahko stať, že aj v živote budú za ňu rozhodovať iní.

Otec ako netvor

Piata chyba – vytváranie negatívneho obrazu otca. Bez ohľadu na to, či je otec ako rodič prítomný alebo mama vychováva svoje deti sama, otca nemôže vykresľovať ako strašiaka.

Matka by nikdy nemala pred dieťaťom očierňovať otca. Nech už je akýkoľvek, aj matka si musí priznať svoj podiel zodpovednosti na tom, že pre svoje dieťa vybrala tohto muža za otca.

Shutterstock

Fyzické násilie

Bitka ako výchovný prostriedok je neprípustná, navyše dievčatá ešte viac traumatizuje a ponižuje.

Ak dievča fackuje otec, je veľmi pravdepodobné, že si v dospelosti vyberie aj agresívneho partnera.

Absencia pochvaly

Dievča by malo vyrastať v prostredí, v ktorom sa jej často bude opakovať, že je milovaná, krásna, schopná.

Tak si vyformuje zdravé, normálne sebavedomie a bude sa mať rada. To je základný kameň jej šťastnej budúcnosti.

Hádky pred dieťaťom

Rodičia by sa nemali pred deťmi hádať a obviňovať sa navzájom.

Ak už sa také stane, mali by si manželia odpustiť, vysvetliť deťom, že sa prestali ovládať, pohádali sa, ale sa aj zmierili, a čo je najdôležitejšie, dieťaťu by mali prizvukovať, že s tým nemá nič spoločné.

Prečítajte si aj: 6 typických hádok, odkedy ste sa stali rodičmi

Nechať dievča napospas osudu

Existujú dva extrémy: všetko dcére zakázať, aby sa náhodou nestalo niečo, čo by nemali rodičia pod kontrolou, druhý extrém je dovoliť všetko, len preto, aby sme mali dobrý vzťah.

Obidva extrémy sú zlé. Cez pubertu sa dá v zdraví prekráčať vtedy, keď budeme ako rodičia dobromyseľní a zároveň dôslední. Dôslední v dodržiavaní pravidiel, milosrdní v odpúšťaní.

Pre dievčatá v tínedžerskom veku je veľmi dôležité veľa sa s nimi rozprávať, pýtať sa na ich názor, odpovedať aj na hlúpe otázky, a to všetko v pokojnom tóne.

Rozhovory sa nikdy nesmú obrátiť proti dieťaťu, inak zbohom blízkosť. Jedného dňa si dospelá dcéra povie: „Nikdy som nemala v mame dôveru.“

Shutterstock

 

Budeš žiť podľa mojich predstáv

Podsúvanie rodičovského pohľadu na život (musíš sa vydať, mala by si mať už deti, mala by si schudnúť, nemala by si robiť túto prácu) je takisto chybou.

Dievča musí vedieť, že v prvom rade je to ona, kto musí byť spokojná sama so sebou, bez ohľadu na to, čo si o nej myslia druhí a ako ju hodnotí jej okolie. Iba tak bude v dospelosti šťastná, sebavedomá žena, pripravená na plnohodnotný vzťah so svojim partnerom.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (12 hlasov, priemerne: 4,90 z 5)
Loading...
Author image

Anna Veselá

články autora...

Komentáre k článku

  1. Fuha toto je negatívny članok/19-te storočie/.Našťastie to už dnes neplatí vo väčšej miere,

    Žiadne pravidlá neexistuju, rodina je jedinečna-.Sama si určí pravidla.

    Myslim že vzťahy dcér s rodičmi su veľmi dobré.

    Dievčatá si určuju slobodne čo budu robiť bez ohľadu na to čo im kto hovorí.Nie sú tak skoro pod čepcom.

  2. mne dcera pri tom ako som ju chcela presdvedcit ze klavir je ako hudobny nastroj super povedala abys om si neplnila svoje sny cez nu.. a prihlasila sa na gitaru.. aj som bola na nu pyšná ze ma svoj nazor. a co sa tyka ostatneho, sme si dali svoj jeden den (teda par hodin) a spolu sa kremikujeme a česeme a starame sa o seba smile sice mi vypatle vzdy polku mojho nuance kremu vsade, ale berem to ako investiciu do nej samej smile a uzasne straveny spoločny cas smile

Pridaj komentár