Dyslektik v domácej škole | Školák | Pred/Školák | Rodinka.sk
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
piatok 22.09.2017 | meniny má Móric  
Pred/ŠkolákŠkolák

Dyslektik v domácej škole

 Viera Krajčovičová   17.02.2012   3

Môjho syna – druháka hodnoteného psychologičkou ako dieťa s dyslektickými problémami učím tri mesiace v domácej škole. Zákon povoľujúci na Slovensku domáce vzdelávanie určuje preskúšanie dieťaťa v kmeňovej škole raz za polrok. Preto sú januárové týždne stresujúce. No zdá sa, že ťažšie ich prežívajú rodičia ako samotné deti. Pochopiteľne, veď hodnotenie žiaka je hodnotením ich polročnej práce.

Naše prvé skúšky

S ústretovou pani učiteľkou sme sa vopred dohodli, že v druhej polovici januára bude Ondrejko päť dní chodiť do školy rovnako, ako jeho ostatní spolužiaci. Po adaptácii si napísal spolu s triedou polročné previerky a pani učiteľka ho z niektorých predmetov ústne vyskúšala. Pri hodnotení prihliadala i na jeho zošity a práce vytvorené doma. Hoci moje obavy boli veľké, ukázali sa ako celkom neopodstatnené.

Náš Ondrej bojuje s dyslektickými problémami. To bol i hlavný dôvod na zrealizovanie domácej školy u nás. Čo sme teda za tri mesiace dosiahli?

Pri návštevách u špeciálnej pedagogičky dostávame úlohy a odporúčania na cvičenie pozornosti, nácviku čítania a pod. Hoci sa všetky zdajú byť jednoduché, pri zodpovednom vypracovaní a neodmysliteľnej pravidelnosti zaberajú približne hodinu práce denne. Prax nám ukázala, že svedomitý prístup k odporúčaniam špeciálneho pedagóga a napredovanie v školských témach podľa individuálneho tempa postihnutého dieťaťa prináša zlepšenie.

Dlho sme s Ondrejkom bojovali s vynechávaním dĺžňov, mäkčeňov, bodiek na i aj bodiek na konci vety. V polročnej previerke zo slovenského jazyka už tieto chyby neurobil. Bez úľav dostal zaslúženú známku 2/3. Napísal v diktáte niekoľko hrubiek a neurčil v slovách správne všetky mäkké spoluhlásky, no tradičné dyslektické chyby v jeho písomnom prejave ustupujú.

V čítaní sa zdá byť progres pomalší. Pomocou čítacieho okienka trpezlivo trénujeme prelúskanie všetkých slabík v slove bez domýšľania si jeho záveru. Zhluky spoluhlások správne prečíta až po niekoľkonásobnom zopakovaní, čo považujem za problém. No slová pozostávajúce z otvorených slabík číta pekne. Výsledok je vždy výrazne lepší, keď sedíme spolu a ja mu nedovolím pokračovať, pokým nie je slabika prečítaná správne. I keď tento nácvik ide pomalšie, úspechom je fakt, že Ondrej stále ochotne číta. Nezanevrel na knihy, ako sa to u dyslektikov často stáva.

Matematika nám vždy išla dobre.

S ľahkosťou vypočíta zadané úlohy, problém mu robí len prečítanie dlhšieho zadania.

Predmety vlastiveda a prírodoveda sme učili nekonvenčne. Púšťali sme si šarkana, aby sme videli využitie vetra. Ondrej nafotil každého člena rodiny a na počítači urobil svoju prvú prezentáciu. Vyrobili sme tukové kŕmidlo pre vtáčiky. Rozhodli sme sa, že každý mesiac odfotíme našu čerešňu, aby sme videli, ako sa cez rok mení. Vytvorili sme špeciálny kruhový kalendár, na ktorom sme si ukazovali striedanie ročných období, naučili sa názvy mesiacov, zistili kedy sú prázdniny. Navštívili sme Slovenské národné múzeum. Skúmali topenie čokolády a jej následné tuhnutie v inej forme.  Možno sme neprebrali všetko ako spolužiaci v škole, no to, čo sme robili, bola vždy zábava.

Hodnotenie

Známky na vysvedčení má Ondrejko pekné: jednotky a dvojky. Všetky čestné a spravodlivé, bez úľav.

Päť dní v škole ukázalo i čosi iné. Náš žiačik bol po dopoludňajšom vyučovaní a popoludňajších prípravách vyčerpaný a tak mu už neostávala chuť, sila ani čas na cvičenia odporúčané špeciálnou pedagogičkou. Bez nich je však progres ťažko predstaviteľný. Táto skúsenosť je ďalším dôkazom, že domáca škola zabezpečuje všetky predpoklady na nápravu problémov v učení. Navyše to dokáže prirodzenou, nenásilnou, hravou formou.

Dyslektik totiž nepotrebuje úľavy, ale účinnú pomoc pri zvládnutí jeho hendikepu.

Foto: isifa.com

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 12 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie

Recept týždňa

Komentáre k článku
Veronika napísané 28.02.2012 06:12

Monika, viem o čom píšeš, veľmi vám s Ondrejkom držím palce :-D

Veronika napísané 28.02.2012 06:14

Vierka smile som myslela

Monika napísané 17.02.2012 18:12

Vierka, gratulujem! Urobili ste kus dobrej prace smile Z vasho pribehu je zrejme, ze sa oplati "plavat proti prudu" a postavit sa za svoje dieta, ked to tak rodicia citia. Drzim palce a rada si precitam ako sa vam bude darit aj dalej.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Kedy sa dá potvrdiť tehotenstvo?
21.09.2017   5
Kedy sa dá najskôr potvrdiť, že som tehotná? Čo sú jednoznačné príznaky tehotenstva a čo všetko môžem čakať ? Kedy ísť k lekárovi?
Daňový bonus - časté otázky rodičov
19.09.2017   0
Môžem si uplatniť daňový bonus aj na dieťa svojho partnera/manžela? Čo ak dieťa študuje externe, preruší školu alebo opakuje ročník?
babetko
5 tipov, čo robiť s deťmi na jeseň
21.09.2017   0
Prišla jeseň a s ňou kúsok nostalgie, chuť na dobrý teplý čaj, pečené gaštany a čas pre šikovné tvorivé ruky - tie veľké i tie malé... Zábava môže byť so zbieraním listov, behaním za šarkanom, vyrezávaním do tekvičky...
Si emancipovaná? Chyba!
21.09.2017   0
Gúľať pred sebou pneumatiky na vymenenie za zimné, pritom vliecť autosedačku a okrikovať chodiace dieťa - to je emancipácia?
Aj vaše batoľa vás už udrelo?
20.09.2017   0
Svet ročného dieťaťa je denno-denne o tom, že sa stretáva s novými situáciami. Úder môže byť vyjadrenie frustrácie dieťaťa, napr. z toho, že sa mu nedarí.
detske choroby
Angína – ako ju odhaliť a liečiť u detí
22.09.2017   0
Ak je zápal lokalizovaný na slizniciach hltanu a podnebných mandlí, hovoríme o faryngitíde (zápal hltanu) alebo tonzilitíde (angíne – zápale mandlí).
Chrípka už za dverami
21.09.2017   0
Nechytám si oči, nos ani ústa. To učím aj deti. Vírusy sa často šíria tak, že osoba sa dotkne niečoho, čo je kontaminované vírusmi a následne si chytí oči, nos alebo ústa.
Odsávačka hlienov – áno či nie?
20.09.2017   24
Proces odsávania je úplne bezbolestný, pre deti však môže byť trochu nepríjemný. Protesty dieťatka sú spôsobené väčšinou obmedzením pohybu pri odsávaní, strachom z neznámeho predmetu a v prípade odsávačiek na vysávač aj strachom zo zvuku vysávača.
auto
Auto môže šoférovať aj neplnoleté dieťa
12.09.2017   1
Autoškoly považujú udeľovanie vodičských preukazov už od 17 rokov za pozitívne. Väčšina inštruktorov tvrdí, že sú mladí vodiči oveľa flexibilnejší ako starší. Mladí sa tak skôr naučia jazdiť a získajú skúsenosti.
Čo vám poisťovňa preplatí a čo nie?
07.09.2017   0
Krúpy, záplavy, pád stromu na cestu, či stret so zverou vedia narobiť poriadne škody na aute. Nie vždy ich poisťovňa preplatí. Na čo si dať pozor?
Čo s prasknutým čelným sklom?
01.09.2017   0
Policajt vám pri cestnej kontrole môže udeliť pokutu, resp. zadržať technický preukaz. Čo robiť, keď vám počas jazdy pred vami idúce vozidlo „strelí“ kamienok?