Hovoríme s dietaťom po anglicky | Dieťa a cudzie jazyky | Vychovávame | Rodinka.sk
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
piatok 22.09.2017 | meniny má Móric  
VychovávameDieťa a cudzie jazyky

Hovoríme s dietaťom po anglicky

 British Council, Mária Kopčíková   22.10.2010   0

V sérií článkov vám prinášame informácie o projekte British Council, ktorý nesie názov Global English for Europe. Venovali sme sa základným faktom o tom, ako sa malé deti učia angličtinu ako ďalší jazyk a v nasledujúcich riadkoch sa pozrieme na úlohu nás rodičov pri výuke našich detí.

Podpora rodičov

Deti potrebujú cítiť, že robia pokrok. Potrebujú povzbudzovanie a chválu za dobré výkony, pretože akýkoľvek úspech motivuje. Rodičia sú v ideálnom postavení, keď môžu svoje deti motivovať a tak im pomáhať v učení, dokonca aj keď samy ovládajú iba základy angličtiny a učia sa spoločne so svojimi deťmi.

Rodičia si často robia starosti kvôli svojmu prízvuku v angličtine. Malé deti však majú pozoruhodnú schopnosť meniť svoj prízvuk tak, aby zodpovedal angličtine, ktorú počujú dookola. Malé deti potrebujú mať pocit, že „vedia hovoriť po anglicky“ a že „sa im angličtina páči“. Podpora ich rodičov im môže pomôcť tento pocit získať už od prvých lekcií.

Prečo je pomoc rodičov najlepšia?

  • môžu na svoje deti sústrediť, tráviť s nimi určitý čas osamote a zaradiť lekcie angličtiny kdekoľvek do denného programu tak, aby to vyhovovalo im aj deťom.
  • môžu usmerňovať dĺžku jednotlivých lekcií a vyberať také činnosti, ktoré najlepšie vyhovujú konkrétnym záujmom a schopnosti sústredenia sa ich dieťaťa.
  • môžu do výučby angličtiny vniesť viac zábavy, keď pracujú s jedným alebo dvomi detičkami a nie s celou triedou.

Čo je „rodičovština“?

„Rodičovština“ je špecifická forma ústneho prejavu, ktorý je prispôsobený jazyku malých detí, ktorá umožňuje viesť s dieťaťom dialóg a posúvať ho k ďalšiemu zvládnutiu jazyka. Rodičia, ktorí hovoria vľúdnejším a jednoduchším jazykom, sa nevedomky stávajú sprievodcami svojich detí počas určitej činnosti keď:

  • priebežne komentujú (nahlas) čo sa deje: „Let‘s put it here“. „There“. „Look. I‘ve put it on the table“. „Which one do you like?“ (pauza) „Oh, I like this one“. „The red one“.
  • reagujú na to, čo dieťa povedalo a nadväzujú na to: Dieťa: „Yellow“, Rodič: „You like the yellow one.“ „Here it is.“ „Here‘s the yellow one.“ Let‘s see. Yellow, red and here‘s the brown one.“ „I like the brown one, do you?“ (pauza).
  • hovoria pomalšie a zdôrazňujú nové slová prirodzene, bez toho aby menili melódiu reči. „Which rhyme shall we say today?“ „You choose.“ (pauza umožňujúca dieťaťu aby si vybralo).
  • k uľahčeniu porozumenia používajú aj rôzne výrazy tváre a gestá a udržujú očný kontakt.

Používanie angličtiny

Používaním jednoduchej angličtiny a častým opakovaním pomáhajú rodičia svojmu dieťaťu aby začalo premýšľať v angličtine pri činnostiach, pri ktorých sa cíti iste. Malé deti chcú hovoriť po anglicky:

  • o sebe a o tom čo majú rady: „I like, I dont like...yuk
  • o tom čo urobili: „I went to, I saw..., I ate...“
  • o tom ako sa ony samy alebo iní ľudia cítili: „I am sad, she‘s cross...“

Keď si deti potrebujú precvičiť školskú angličtinu, používajte frázy ako „What‘s your name?“, „How old are you?“, „What is this?“ a „That‘s a pencil.“. Rodičia môžu z takého opakovania urobiť zábavu tak, že použijú hračku, ktorá hovorí iba po anglicky, kladú jej otázky a predstierajú, že odpovedá.

Keď sa deti zdokonaľujú v ústnom prejave, môže sa stať, že občas v anglickej fráze použijú slovo v materinskom jazyku, napr. „He is eating a (....), pretože správny anglický výraz ešte nepoznajú. Keď dospelý príslušnú frázu zopakuje iba v angličtine, dieťa si anglický výraz môže zapamätať. „He‘s eating a plum.“ „A plum.“

Lekcie angličtiny

Jednotlivé domáce „lekcie“ angličtiny môžu trvať do zhruba desiatich minút a môžu sa konať raz alebo dvakrát denne. V priebehu lekcií sa musí rodič na dieťa sústrediť a nedať sa ničím rozptyľovať. Potom sa malé deti naučia mať tieto stretnutia s angličtinou rady.

Prechádzanie z materinského jazyka do angličtiny im môže pripadať obtiažne, preto je dôležité navodiť atmosféru: „In three minutes we are going to have our English time.“

Kedy prekladať

Deti rozumejú omnoho viac, než čo sú schopné v angličtine povedať. Pokiaľ sa súčasne predstavuje nový jazyk ako aj nová téma, niekedy môže byť nevyhnutné použiť aj rýchly preklad prenesený šeptom a vzápätí nasledovaný znovu angličtinou.

Pokiaľ sa preklad použije viackrát ako raz a opakuje sa aj v nasledujúcich lekciách, dieťa by si mohlo zvyknúť čakať na preklad, namiesto toho, aby používalo svoje vlastné spôsoby porozumenia angličtiny.

Povzbudzovanie a chvála

Malé deti túžia po pochvale rodičov. Potrebujú sa cítiť dobre, potrebujú vedieť, že v angličtine robia pokroky. „That‘s good.“, „I like that.“, „Well done!

Deti potrebujú podporu rodičov najviac, keď sa angličtinu začínajú učiť. Ako náhle sú schopné hovoriť, recitovať riekanky a ako náhle si pamätajú nejaké rozprávky, podpora už nemusí byť tak intenzívna.

Viac informácií nájdete na: www.britishcouncil.org/parents .

Ak hľadáte námety ako sa hrať s deťmi a pomáhať im rozvíjať angličtinu, zaujímavé úlohy a hry nájdete na: http://learnenglishkids.britishcouncil.org/en

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie

Recept týždňa

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Kedy sa dá potvrdiť tehotenstvo?
21.09.2017   5
Kedy sa dá najskôr potvrdiť, že som tehotná? Čo sú jednoznačné príznaky tehotenstva a čo všetko môžem čakať ? Kedy ísť k lekárovi?
Daňový bonus - časté otázky rodičov
19.09.2017   0
Môžem si uplatniť daňový bonus aj na dieťa svojho partnera/manžela? Čo ak dieťa študuje externe, preruší školu alebo opakuje ročník?
babetko
5 tipov, čo robiť s deťmi na jeseň
21.09.2017   0
Prišla jeseň a s ňou kúsok nostalgie, chuť na dobrý teplý čaj, pečené gaštany a čas pre šikovné tvorivé ruky - tie veľké i tie malé... Zábava môže byť so zbieraním listov, behaním za šarkanom, vyrezávaním do tekvičky...
Si emancipovaná? Chyba!
21.09.2017   0
Gúľať pred sebou pneumatiky na vymenenie za zimné, pritom vliecť autosedačku a okrikovať chodiace dieťa - to je emancipácia?
Aj vaše batoľa vás už udrelo?
20.09.2017   0
Svet ročného dieťaťa je denno-denne o tom, že sa stretáva s novými situáciami. Úder môže byť vyjadrenie frustrácie dieťaťa, napr. z toho, že sa mu nedarí.
detske choroby
Angína – ako ju odhaliť a liečiť u detí
22.09.2017   0
Ak je zápal lokalizovaný na slizniciach hltanu a podnebných mandlí, hovoríme o faryngitíde (zápal hltanu) alebo tonzilitíde (angíne – zápale mandlí).
Chrípka už za dverami
21.09.2017   0
Nechytám si oči, nos ani ústa. To učím aj deti. Vírusy sa často šíria tak, že osoba sa dotkne niečoho, čo je kontaminované vírusmi a následne si chytí oči, nos alebo ústa.
Odsávačka hlienov – áno či nie?
20.09.2017   24
Proces odsávania je úplne bezbolestný, pre deti však môže byť trochu nepríjemný. Protesty dieťatka sú spôsobené väčšinou obmedzením pohybu pri odsávaní, strachom z neznámeho predmetu a v prípade odsávačiek na vysávač aj strachom zo zvuku vysávača.
auto
Auto môže šoférovať aj neplnoleté dieťa
12.09.2017   1
Autoškoly považujú udeľovanie vodičských preukazov už od 17 rokov za pozitívne. Väčšina inštruktorov tvrdí, že sú mladí vodiči oveľa flexibilnejší ako starší. Mladí sa tak skôr naučia jazdiť a získajú skúsenosti.
Čo vám poisťovňa preplatí a čo nie?
07.09.2017   0
Krúpy, záplavy, pád stromu na cestu, či stret so zverou vedia narobiť poriadne škody na aute. Nie vždy ich poisťovňa preplatí. Na čo si dať pozor?
Čo s prasknutým čelným sklom?
01.09.2017   0
Policajt vám pri cestnej kontrole môže udeliť pokutu, resp. zadržať technický preukaz. Čo robiť, keď vám počas jazdy pred vami idúce vozidlo „strelí“ kamienok?