20.08.2013verzia pre tlač


Aby nástup do školy nebolel

Autor: Mária Kohutiarová

Najmä pre rodičov prvákov a pre nováčikov v škole prichádzajú s koncom prázdnin dosť radikálne zmeny, na ktoré je lepšie sa pripraviť dopredu.

Hoci sú prázdniny a program si každé dieťa a rodina robí, ako chce (hlavne, ak môže), netreba zabúdať na to, že škola – to je predovšetkým režim.

Spachtoši

Teraz na prázdninách, keď sa dívam na naše deti, ako si pekne vyspávajú dávno po prvom kikiríkaní v chalupe na dedine, mi stále prichádzajú na um spachtoši.

Isto ich vo svojom okolí poznáte veľa – deti, ktoré zle a málo (ak vôbec) spávali ako drobci a teraz zaspávajú neskoro, sú podľa rodičov hyperaktívne, cholerické, náročné a ráno ich nedajbože dostať z postele skôr, ako po siedmej ráno.

Od prvého septembra to môže byť kameň úrazu a nepokoja v prváckej rodine. O to viac, ak rodičia dochádzajú za prácu ďalej MHD alebo aj mimo mesta. Jednoducho odchádza zlatý čas detstva, kde sa všetko mohlo a nič nemuselo a pre deti nastáva prvý fakt životnej reality -  pretože aj do škôlky sa dalo dobehnúť o pol deviatej ráno rovno z pyžama.

Pretože do školy musí ísť dieťa inak, ako rovno z postele – musí byť obriadené, najedené (v škole mu raňajky nedajú) a niekde aj cesta do školy trvá viac času ako do škôlky.

Ako na nich?

Počítajte s tým, že dieťa skôr spolupracovať nebude ako bude – hlavne v prvých dňoch a týždňoch, kedy sa budete musieť zacvičiť do nového systému. Hoci sa možno bude do školy tešiť a pani učiteľka mu stále príde zázračná, predchádzajúci systém spánku mu vyhovovať nebude. Ak ho aj ráno dostanete z postele, večer bude unavené aj z práce v škole a tým aj mrzutejšie.

Ak chcete tomuto predísť – ale platí to ako dobrý tip aj pre ostatných školákov – týždeň, ale aspoň 3 dni pred začiatkom školského roku si dajte skúšobnú prevádzku ranného vstávania. Večer predtým mu nachytajte oblečenie, aby ho mal poruke, pripravte raňajky, desiatu a pitie – celkom tak, ako to budete robiť od 1. septembra každý deň. A hoci nejde ešte do školy, vezmite ho so sebou do práce – ak sa dá – alebo si urobte taký program, ktorý bude zodpovedať zhruba školskej „prevádzke“. Po dohode s potomkom vám to pomôže vychytať aspoň tie najväčšie problémy v rannej špičke.

Kým úplne nabehnete na systém, prejde trošku viac času – ale pre vás týchto pár dní bude signálom, čo a ako zariadiť, aby nástup do školy ráno nebolel.

foto:sxc.hu

Súvisiace články

Hodnotenie

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.9 z 5. Celkom 15 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

inzercia

Komentáre

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised


Poslať odkaz priateľovi

inzercia