ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
piatok 22.09.2017 | meniny má Móric  
Pred/ŠkolákZápis do 1. ročníka ZŠ

Nultý - prípravný ročník. Dať ho do školy, aj nedať.

 Mária Kohutiarová   16.01.2014   2

Pátranie po informáciách o nultom ročníku sa začína. Prinášame základné informácie s praktickým podaním. Možno najväčším prekvapením v zákone je rozlišovanie medzi nultým a prípravným ročníkom, preto ak hladáte správnu školu pre vaše dieťa, zistite si, či otvára nultý, alebo prípravný ročník.

 

Nultý - prípravný - v čom je vlastne rozdiel?

Citujem zákon 245/2008 Z.z., § 19, odstavec 6.:

"Nultý ročník základnej školy je určený pre deti, ktoré k 1. septembru dosiahli fyzický vek šesť rokov, nedosiahli školskú spôsobilosť, pochádzajú zo sociálne znevýhodneného prostredia a vzhľadom na sociálne prostredie nie je u nich predpoklad zvládnutia vzdelávacieho programu prvého ročníka základnej školy."

Nultý ročník je štartovací rok v škole pre deti zo sociálne a výchovne nedostatočne podnetného prostredia, takže by do neho nemali byť zaraďované deti s iným dôvodom na odklad.

V zákone figuruje aj pojem prípravný ročník, ktorý "je určený pre žiakov podľa § 2 písm. k), ktorí k 1. septembru dosiahli fyzický vek šesť rokov, nedosiahli školskú spôsobilosť a nie je u nich predpoklad zvládnutia prvého ročníka základnej školy so vzdelávacím programom podľa § 95 ods. 1 písm. b). Absolvovanie prípravného ročníka sa považuje za prvý rok plnenia povinnej školskej dochádzky."

Na dovysvetlenie, týka sa detí podľa §2 odstavec k):

"k) dieťaťom so zdravotným znevýhodnením alebo žiakom so zdravotným znevýhodnením dieťa so zdravotným postihnutím alebo žiak so zdravotným postihnutím, dieťa choré alebo zdravotne oslabené alebo žiak chorý alebo zdravotne oslabený, dieťa s vývinovými poruchami alebo žiak s vývinovými poruchami, dieťa s poruchou správania alebo žiak s poruchou správania."

Čiže zjednodušene "nultý ročník" = deti zo sociálne a výchovne nedostatočne podnetného prostredia, "prípravný ročník" = dieťa so zdravotným znevýhodnením, vývinovými poruchami a poruchami správania. Aj keď ich náplň je v konečnom dôsledku asi veľmi podobná.

 

Čo je úlohou nultého ročníka?

Úlohou nultého ročníka je pomôcť dieťaťu dozrieť tak, aby bolo schopné riadne sa začleniť do vyučovania a zvládlo požiadavky prvého ročníka ZŠ.

Kto zriaďuje nultý ročník?

Nultý ročník zriaďuje na zriaďovateľ školy /obec, cirkev.../, ktorým to umožňuje metodický pokyn Ministerstva školstva.

Kto rozhoduje o prijatí dieťaťa do nultého ročníka?

O prijatí rozhodne riaditeľ školy, odporučiť to môže aj materská škola na základe psychologického vyšetrenia, no vždy so súhlasom rodiča.

Aký vek musí mať dieťa, aby ho bolo možné zapísať do nultého ročníka?

Do nultého ročníka sa zaraďujú deti, ktoré k 1. septembru dosiahnu fyzický vek 6 rokov.

Čo je podmienkou pre prijatie dieťaťa do nultého ročníka?

Podmienkou prijatia je odborné psychologické vyšetrenie a odporučenie obvodného všeobecného lekára pre deti a dorast.

Koľko detí môže mať minimálne a maximálne trieda nultého ročníka?

Trieda sa zriaďuje pri minimálnom počte 8 detí, maximum je 16 žiakov.

 

Ako prebieha vyučovanie?

Vyučovanie prebieha v klasických vyučovacích hodinách alebo v blokoch podľa potrieb detí.

Môže dieťa navštevujúce nultý ročník chodiť do školskej družiny?

Áno, takéto dieťa môže byť normálne prijaté do školského klubu, malo by potom chodiť aj na obedy do školskej jedálne. Môže sa tiež začleniť do krúžkov v popoludňajších hodinách.

Ako sa berie nultý ročník základnej školy v ponímaní školskej dochádzky?

Absolvovanie nultého ročníka sa považuje za prvý rok školskej dochádzky.

Aké vyučovacie predmety majú deti v nultom ročníku?

Deti majú tieto predmety:

 1. Rozvíjanie komunikačných schopností  
 2. Rozvíjanie grafomotorických zručností a výtvarná výchova  
 3. Zmyslová výchova a základy matematických predstáv  
 4. Telesná výchova  
 5. Hudobno-pohybová výchova  
 6. Pracovná výchova  

Súčasťou vyučovania sú rôzne námetové, didaktické a pohybové hry.

Čo sa dieťa má naučiť v nultom ročníku?

Dieťa sa má naučiť:

 • rozvíjať slovnú zásobu
 • zvýšiť úroveň hygienických a samoobslužných činností
 • spolupracovať s deťmi a komunikovať s dospelými
 • prekonávať prekážky a byť zodpovedný sám sa seba
 • byť zrelšie ako osobnosť
 • základy matematiky
 • rozvíjať svoju tvorivosť

Počty nultých ročníkov v školách na Slovensku

Podrobne regionálne prehľady s počtom žiakov a tried nultého ročníka podľa krajov a okresov sú zverejnené na stránke bývalého Ústavu informácií a prognóz v školstve, a to v tabuľkách Triedy podľa ročníkov a Žiaci podľa ročníkov.  

V tabuľke zistíte len fakt, koľko škôl vo vašom okrese má nultý ročník. O tom, ktoré školy to konkréte sú, sa musíte informovať na príslušnom Okresnom úrade, odbore školstve vo vašom regióne.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.1 z 5. Celkom 19 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie

Recept týždňa

Komentáre k článku
Zuzana napísané 19.05.2015 13:33

Mame syna v nultom rocniku a velmi mu to prospelo. Konecne sa moze realizovat, lebo v skolke sa uz nudil. Akurat vraj podla noveho šk. zakona je nulty rocnik usity vlastne pre " zaostale" deti resp. deti zo zaostalych rodin, takze sa zrejme budu casom uberat nulte rocniky inym smerom, ako bola povodna myslienka.

Ivana napísané 19.05.2015 13:32

zdravim, pracujem ako specialny pedagog, z profesionalneho hladiska sa mi zda zaradovanie deti do nulteho rocnika ako diskriminacne voci detom z ,,normalneho " soc. prostredia. rovnako nepovazujem za vhodne vekove obmedzenie , pretoze z praxe vidim, ze mnoho deti, ktore su tzv. jesenne, zle im padaju roky, tz. terminovo narodene tesne v septembri, prip. oktobri, su boli idealni kandidati na zaskolenie v nultom rocniku. mnoho takychto deti uz skolka nebavi. ak sa samozrejme nejedna o deti socialne nezrele, pre tie je lepsie este domackejsie prostredie skolky. v nultom sa daju pekne rozvijat kompetencie potrebne pre uspesne zvladanie skoly, deti si zvyknu na skolske prostredie, praca je individualna. bolo by dobre kompetentnymi zakon pripomienkovat.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Kedy sa dá potvrdiť tehotenstvo?
21.09.2017   5
Kedy sa dá najskôr potvrdiť, že som tehotná? Čo sú jednoznačné príznaky tehotenstva a čo všetko môžem čakať ? Kedy ísť k lekárovi?
Daňový bonus - časté otázky rodičov
19.09.2017   0
Môžem si uplatniť daňový bonus aj na dieťa svojho partnera/manžela? Čo ak dieťa študuje externe, preruší školu alebo opakuje ročník?
babetko
5 tipov, čo robiť s deťmi na jeseň
21.09.2017   0
Prišla jeseň a s ňou kúsok nostalgie, chuť na dobrý teplý čaj, pečené gaštany a čas pre šikovné tvorivé ruky - tie veľké i tie malé... Zábava môže byť so zbieraním listov, behaním za šarkanom, vyrezávaním do tekvičky...
Si emancipovaná? Chyba!
21.09.2017   0
Gúľať pred sebou pneumatiky na vymenenie za zimné, pritom vliecť autosedačku a okrikovať chodiace dieťa - to je emancipácia?
Aj vaše batoľa vás už udrelo?
20.09.2017   0
Svet ročného dieťaťa je denno-denne o tom, že sa stretáva s novými situáciami. Úder môže byť vyjadrenie frustrácie dieťaťa, napr. z toho, že sa mu nedarí.
detske choroby
Angína – ako ju odhaliť a liečiť u detí
22.09.2017   0
Ak je zápal lokalizovaný na slizniciach hltanu a podnebných mandlí, hovoríme o faryngitíde (zápal hltanu) alebo tonzilitíde (angíne – zápale mandlí).
Chrípka už za dverami
21.09.2017   0
Nechytám si oči, nos ani ústa. To učím aj deti. Vírusy sa často šíria tak, že osoba sa dotkne niečoho, čo je kontaminované vírusmi a následne si chytí oči, nos alebo ústa.
Odsávačka hlienov – áno či nie?
20.09.2017   24
Proces odsávania je úplne bezbolestný, pre deti však môže byť trochu nepríjemný. Protesty dieťatka sú spôsobené väčšinou obmedzením pohybu pri odsávaní, strachom z neznámeho predmetu a v prípade odsávačiek na vysávač aj strachom zo zvuku vysávača.
auto
Auto môže šoférovať aj neplnoleté dieťa
12.09.2017   1
Autoškoly považujú udeľovanie vodičských preukazov už od 17 rokov za pozitívne. Väčšina inštruktorov tvrdí, že sú mladí vodiči oveľa flexibilnejší ako starší. Mladí sa tak skôr naučia jazdiť a získajú skúsenosti.
Čo vám poisťovňa preplatí a čo nie?
07.09.2017   0
Krúpy, záplavy, pád stromu na cestu, či stret so zverou vedia narobiť poriadne škody na aute. Nie vždy ich poisťovňa preplatí. Na čo si dať pozor?
Čo s prasknutým čelným sklom?
01.09.2017   0
Policajt vám pri cestnej kontrole môže udeliť pokutu, resp. zadržať technický preukaz. Čo robiť, keď vám počas jazdy pred vami idúce vozidlo „strelí“ kamienok?