Prvá adventná: GPS ľudského srdca | Zamyslenie | Vážne veci | Rodinka.sk
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
piatok 22.09.2017 | meniny má Móric  
Vážne veciZamyslenie

Prvá adventná: GPS ľudského srdca

 Mária Kohutiarová   27.11.2011   0

foto:isifa.com

Trošku som alergická na ten technokratický hlas vo výdobytkoch tejto doby a techniky: „Po 20 metroch doľava, potom prejsť cez železničné priecestie smerom na ....“ Na druhej strane táto „mašinka“ vie byť pomocou v čase, kedy často ideme cestou, ktorú nemáme vybehanú.

Ako to vie srdce?

To je teda otázka! Ako vie človek, kam má ísť, čo má robiť, kto je ten, kto ho teraz potrebuje, ako má byť samým sebou, či a koľko dávať iným ... a ešte množstvo iných otázok. Možno, keby niekto vymyslel GPS pre ľudské srdce, bolo by väčším šlágrom ako toto „autíčkové“.

Ale nie je. A možno, že je dobre, že nie je. Ľudské srdce a jeho pocity, prejavy, stavy sa nedajú nijako globalizovať do čo ako všeobecnej mapy. Spletité cestičky vzťahov, možno matematicky jednoduché, sa zblízka úplne menia – a je jedno, že suseda má tiež manžela, brali sme sa v rovnaký rok, robíme v jedných potravinách a má tiež tri deti.

Tak...?

Na to, aby človek mal v sebe správne GPS, to vnútorné nastavenie kam, kedy a ku komu ísť, treba doslova a do písmena „ručný manuál“. Zostrojiť ho chce trošku viac námahy: prvom rade množstvo ticha, upokojenia, tepla, ako aj viery, že všetko sa dá, ak chceme... Je to čas, kedy nečítame, nepozeráme telku, nejeme všetko, čo nám príde pod ruku, netelefonujeme a nebeháme po obchodoch – aspoň nie toľko a tak veľa ako bežne.  Jednoducho je to čas, kedy sme tu sami pre seba a nič nás nemôže vyrušiť.

Stav za oknom nám nahráva: je tak ospalo, pokojne, na behanie po vonku to veľmi nie je, dá sa „len trčať“ doma. Je to presne ten okamih, kedy treba zatiahnuť vlastnú ručnú brzdu a počúvať sa. Konečne! O čom to pípe moje vnútorne GPS?

Životne dôležité

Mať nastavené, odkiaľ kam idem, čo chcem, na čo som tu je viac, ako si myslíme. Mať nádej, že všetko má svoj zmysel, ak nie dokonca presný cieľ (pre mnohých z nás s veľkým písmenom), že existuje spôsob a nie len rezignované „To nemá zmysel“.

Teraz je presne ten čas. Tá prvá adventná sviečka je pre nás pripomenutím – aj bez pohľadu von z okna – úlohy, bez ktorej sa ľudský život, ak má stáť za to, nehýbe dopredu. Nové plány či ich revízia? Je to jedno. Kým zapálite tú druhú, skúste si dať odpoveď na to, čím som (ako žijem) a čím mám byť (ako mám žiť). Je tam rovnítko? Priepasť? Diera? Zaplátaná lavička cez vodu?

Čas tejto bilancie a prehodnocovania je rovnako dôležitý – ak nie viac – ako zoznam vianočných darčekov, čistiacich potrieb na upratovanie alebo potravín na vianočný stôl. Skúste si dať sami sebe si tento rok darček spolu s nami: a to práve ono vlastné GPS, vlastnú navigáciu do života, ktorý má stáť za to.

Každý večer nech vám to pripomína prvá sviečka na adventnom venci...

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie

Recept týždňa

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Kedy sa dá potvrdiť tehotenstvo?
21.09.2017   5
Kedy sa dá najskôr potvrdiť, že som tehotná? Čo sú jednoznačné príznaky tehotenstva a čo všetko môžem čakať ? Kedy ísť k lekárovi?
Daňový bonus - časté otázky rodičov
19.09.2017   0
Môžem si uplatniť daňový bonus aj na dieťa svojho partnera/manžela? Čo ak dieťa študuje externe, preruší školu alebo opakuje ročník?
babetko
5 tipov, čo robiť s deťmi na jeseň
21.09.2017   0
Prišla jeseň a s ňou kúsok nostalgie, chuť na dobrý teplý čaj, pečené gaštany a čas pre šikovné tvorivé ruky - tie veľké i tie malé... Zábava môže byť so zbieraním listov, behaním za šarkanom, vyrezávaním do tekvičky...
Si emancipovaná? Chyba!
21.09.2017   0
Gúľať pred sebou pneumatiky na vymenenie za zimné, pritom vliecť autosedačku a okrikovať chodiace dieťa - to je emancipácia?
Aj vaše batoľa vás už udrelo?
20.09.2017   0
Svet ročného dieťaťa je denno-denne o tom, že sa stretáva s novými situáciami. Úder môže byť vyjadrenie frustrácie dieťaťa, napr. z toho, že sa mu nedarí.
detske choroby
Angína – ako ju odhaliť a liečiť u detí
22.09.2017   0
Ak je zápal lokalizovaný na slizniciach hltanu a podnebných mandlí, hovoríme o faryngitíde (zápal hltanu) alebo tonzilitíde (angíne – zápale mandlí).
Chrípka už za dverami
21.09.2017   0
Nechytám si oči, nos ani ústa. To učím aj deti. Vírusy sa často šíria tak, že osoba sa dotkne niečoho, čo je kontaminované vírusmi a následne si chytí oči, nos alebo ústa.
Odsávačka hlienov – áno či nie?
20.09.2017   24
Proces odsávania je úplne bezbolestný, pre deti však môže byť trochu nepríjemný. Protesty dieťatka sú spôsobené väčšinou obmedzením pohybu pri odsávaní, strachom z neznámeho predmetu a v prípade odsávačiek na vysávač aj strachom zo zvuku vysávača.
auto
Auto môže šoférovať aj neplnoleté dieťa
12.09.2017   1
Autoškoly považujú udeľovanie vodičských preukazov už od 17 rokov za pozitívne. Väčšina inštruktorov tvrdí, že sú mladí vodiči oveľa flexibilnejší ako starší. Mladí sa tak skôr naučia jazdiť a získajú skúsenosti.
Čo vám poisťovňa preplatí a čo nie?
07.09.2017   0
Krúpy, záplavy, pád stromu na cestu, či stret so zverou vedia narobiť poriadne škody na aute. Nie vždy ich poisťovňa preplatí. Na čo si dať pozor?
Čo s prasknutým čelným sklom?
01.09.2017   0
Policajt vám pri cestnej kontrole môže udeliť pokutu, resp. zadržať technický preukaz. Čo robiť, keď vám počas jazdy pred vami idúce vozidlo „strelí“ kamienok?