ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
streda 23.08.2017 | meniny má Filip  
Vážne veciZamyslenie

Novembrové sviatky a pokoj na duši

 Mína   28.10.2014   0

Vracala som sa so synom zo školy, cesta k nášmu domu vedie okolo cintorína. Pred ním už obchodníci rozkladali stánky s veľkými kvetináčmi chryzantém a voskovými kahancami. 

Na tých našich dušičkových sviatkoch sa moc nezabavíme. V Anglicku majú halloween, tam sa aspoň zabavia“, povedal mi zrazu môj školák. Učili sa dnes o ňom na angličtine. Dobre, patrí to predsa k anglickým reáliám. 

Naše sviatky nie sú o zábave 

Naše sviatky však nemajú byť o zábave. Majú byť spomienkou na tých, ktorí už nie sú medzi nami. Na tých, ktorí sú už po smrti, ale ich život čímsi obohatil ten náš. Na tých, ktorých sme poznali a ktorí od nás už odišli do večnosti.

„Tak potom prečo to niektorí slávia hentak?“ Priznám sa, že neviem. Teda neviem presne. Veď áno, svetielka, bosorky, predstavy o zle a snaha odohnať ho sú silno zakorenené aj v našej histórii. Objavujú sa v podstate vo všetkých kultúrach. Veď práve to, že na jeseň pribúda chladu a tmy si ľudia kedysi spájali s predstavou o prevahe zla nad dobrom. Svetlá lampášov im mali pomôcť trochu rozjasniť tieto chmáry. A vlastne aj hluk bujarej zábavy ich mal odplašiť.

Pamiatka zosnulých nemusí byť vážna, ani smutná,

ale mala by byť dôstojná. Iste, že na nich spomíname aj inokedy, rozprávame sa o nich, vybavujeme si momenty, ktoré sme s nimi zažili. Ale tento jesenný sviatok má u nás svoju tradíciu aj svoj význam.

„No rozprávaj ešte“, chce to moje chlapčisko vedieť viac. Sme už doma, a keďže má rád také tie „múdre reči“, vyberám niečo z knižnice a čítame si. Pritom si chlipkáme svoje obvyklé poobedné kafíčko.  

Kresťanská tradícia

Kresťanský kalendár nemal pôvodne na takýto sviatok vyhradený konkrétny deň. Stanovil ho v 8. storočí pápež Gregor IV. na 1. november a mal byť venovaný známym kresťanským svätcom a všetkým kresťanom pochovaných v rímskych katakombách. V 10. storočí zaviedol francúzsky benediktínsky opát z kláštora v Cluny spomienkovú slávnosť na počesť významných členov svojho rádu, ktorá sa konala 2. novembra. Postupne sa tento zvyk rozšíril v rímskej cirkvi všeobecne a pamiatka zosnulých je známa ako deň dušičiek. Konali sa zádušné omše a spoločné modlitby za mŕtvych či už v kostoloch alebo priamo na cintorínoch. 

Aj tieto dátumy kumulovali v sebe kresťanskú tradíciu a aj niektoré prvky, ktoré majú základ ešte v predkresťanskej kultúre. V niektorých častiach Slovenska sa na zomrelých  pamätalo tak, že im v predvečer dušičkových sviatkov prestreli pri večeri a prichystané jedlo nechali na stole aj cez noc, aby duše neostali hladné. Častejšie však jedlo nenechávali priamo dušiam, ale rozdali ho žobrákom, aby sa modlili za ich pokoj. Na tento účel sa osobitne piekol chlieb alebo malé bochníčky nazývané duše.

Na Všechsvätých aj na Dušičky

zvykli ľudia viac navštevovať hroby a pozornosť sa venovala aj ich úprave. Dopredu si našli čas na to, aby hrob aj jeho okolie vyčistili a upratali. Následne ho ozdobili čečinou, čečinovými vencami alebo obložili machom. Počas sviatkov zapaľovali na hroboch sviečky, ktoré predstavujú večné svetlo svietiace dušiam veriacich. Kvetinová výzdoba na hroboch je o niečo mladším javom, kvety sa na hrob kladú ako prejav úcty a vďačnosti. 

Preto chodievame na cintorín, je to miesto tichého spomínania. Mnohí sa tak po dlhšom čase vracajú tam, kde mali kedysi domov, kde sa narodili a vyrastali. A v myšlienkach aj k svojej rodinnej histórii. Preto sú tie naše dušičkové sviatky takéto.

Šálku bezkofeínovej sme vypili, ale ostávame sedieť pri stole a debatujeme ďalej. Rozprávame nielen o samotných sviatkoch, ale spomíname aj na tých, ktorým sú venované. Na tých, s ktorými sa syn už nestihol stretnúť, ale pozná ich z rodinných fotografií. A aj na tých, s ktorými sa stretával rád ale už nemôže. Tie naše dušičkové sviatky sú práve takéto.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 21 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Popôrodná depresia, psychóza, alebo baby blues. Nie je to to isté.
22.08.2017   0
S týmito pojmami narábame v materských slovníkoch dosť často a často aj mylne. Ktoré vlastne čo znamená?
Prevedieme Vás vašim tehotenstvom
21.08.2017   0
Tehotenstvo je obdobie, ktoré prináša veľa očakávania, poznávania a zmien. Radi vás ním prevedieme.
Tehotenska abeceda Poh - Popô
18.08.2017   0
Dnes začneme pekne zostra a povieme si niečo o pohlaví. Ale tiež o polohách plodu a psychózach.
babetko
Jasle? Dieťaťu môžete ublížiť!
23.08.2017   31
Správna vzťahová väzba – teda veľmi blízky, dôverný vzťah – je najlepším prostriedkom, ako ochrániť dieťa pred nástrahami ďalšieho života – napríklad pred školským šikanovaním.
Ako sme dodudlali, alebo ODVYKAČKA!
22.08.2017   23
Pedagogické snahy typu "zamestnajte ju niečím iným" očividne ignorovala. Miska s dudlíkmi bola najobľúbenejšia hračka. Kompletizovala svoju zbierku, pri každej návšteve drogérie.
Komu by ste darovali školskú tašku?
22.08.2017   0
Poznáte rodinu, ktorej by balíček školských pomôcok a školská taška od HERLITZ zjednodušila život?
detske choroby
Majú ploché nohy? Cvičte.
22.08.2017   0
Ako detské chodidlo vyformovať do správneho tvaru? Cvičte! Cvičte s radosťou a pravidelne každý deň aspoň 10 minút.
Juvenilná idiopatická artritída
19.08.2017   0
Je vyliečiteľná? Dostane sa moje dieťa z toho? Aké môže mať choroba následky?
Ako fungujú lieky proti Bolesti
18.08.2017   0
Pre tých, ktorí sa radi pýtajú Ako? a Prečo?... pre tých, ktorí chcú vedieť viac.
auto
Rodinka TEST: Džípovú matku zahráte aj s Dusterom
18.08.2017   1
Ak potebujete auto čo jazdí, nekomplikuje, a zahráte v ňom aj " džípovú matku", toto môže byť ono.
Bezpečne v aute: Dieťa na prednom sedadle
16.08.2017   19
Môžem voziť dieťa na prednom sedadle? Je to bezpečné? Musí byť pripútané v autosedačke? Ako vypnúť airbag spolujazdca?
Aký je rozdiel medzi autom a kabelkou?
11.08.2017   8
Minule som povzbudzovala ostýchavé vodičky, že auto je len taká väčšia kabelka. Upratovať ho treba až v štádiu, keď sa už deti lepia k autosedačkám a kufor nestačí pohrkať, aby ste našli, čo potrebujete. Má to však svoje limity.