ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
piatok 18.08.2017 | meniny má Elena/Helena  
Vážne veciZamyslenie

Načo je dobré, aby deti boli dobrovoľníkmi

 Mária Kopčíková   21.03.2017   0

Čo všetko môžu ako dobrovoľníci robiť a načo je to vlastné dobré, aby dobrovoľníkmi boli?

V našej okrajovej časti hlavného mesta už dlhé roky na začiatku adventu býva program pre ľudí, je to pozvanie sa spoločne strávený čas. Pred krátkym časom v rámci tohto nedeľného stretnutia pribudli detské adventné dielničky. 

shutterstock

 

Tie prichystajú staršie deti pre tie menšie. Nápad vznikol celkom spontánne a staršie deti (11 – 13 ročné) sa radi zapoja. Vymyslia si nejakú aktivitu, nachystajú ju pre ostatné deti a potom tam s nimi strávia čas, pomáhajú tvoriť. Moja dcéra tak s kamarátkou minulé Vianoce upiekli asi 300 medovníkov a potom ich s deťmi zdobili.

Hm, medovníky pečie doma na Vianoce kde kto. A čo má byť? Tak sa deti pohrali ... Nevnímam to len ako hru a zábavku na nudné zimné večery. Vnímam to ako ochotu týchto detí podeliť sa o svoje nápady, svoj čas s druhými. Potešiť ich a spríjemniť im deň. A nielen počas adventu.

Iný kraj, iný mrav

Niežeby v USA bolo všetko lepšie, ale s dobrovoľníctvom v tom úplne najreálnejšom živote sú tam asi ďalej, než my u nás. Je pomerne bežné, že rodiny „priúčajú“ svoje malé deti dobrovoľníctvu napr. navštevovaním domovov pre seniorov alebo varením jedla pre bezdomovcov, či sociálne slabších.

My sme ako deti z malého mesta boli k dobrovoľníctvu vedení tiež (ja si to nepamätám ako dobrovoľne – nasilu, možno iní áno a určite sme to nevolali, že „som dobrovoľník“ :-)). Doučovali sme slabších spolužiakov, vynášali smeti starým susedom, robili pre nich nákupy. Bolo to také akosi prirodzené.

shutterstock

 

Už ako rodičia sme v rámci dobrovoľníctva so susedmi rekonštruovali ihrisko na sídlisku, kde sme bývali. Myslím, že kto chce, priestor si nájde. Možností okolo seba máme veľa.

Kto je to vlastne dobrovoľník

„Dobrovoľník (latinsky voluntarius - ochotný, naklonený; anglicky volunteer - dobrovoľník) má viacero charakteristík, ale vo všeobecnosti sa dá povedať, že je to človek, ktorý ponúka organizácii svoje vedomosti, schopnosti, zručnosti a skúsenosti za dohodnutých podmienok a nie je za túto činnosť finančne odmenený formou platu.“ Toľko hovorí príručka IUVENTY, ktorá sa venuje práci s mladými ľuďmi.

V zásade teda je to o tom, že ako dobrovoľník niečo pre niekoho robím, nedostávam za to plat. Robím to z vlastnej vôle.

Pochopiteľne, pre deti je dobrovoľníctvo tým viac prirodzenejšie, ak vidia svojich rodičov alebo blízkych ľudí, konať podobne.

Aké sú benefity, ak sú deti dobrovoľníkmi

Podľa mňa sú veľmi veľké. Dobrovoľníctvo učí už batoľatá a predškolákov súcitu, empatii, tolerancii, vďačnosti a tiež zodpovednosti za komunitu, kde žijú.

Deti, ktoré dobrovoľníčia, v tom obvykle pokračujú aj s pribúdajúcim vekom. Zároveň tieto dobrovoľnícke skúsenosti vedú deti k tomu, že môžu viac uvažovať o tom, čo je pre ne v živote naozaj dôležité. Aj keď pištia za tým, či oným, čo má ten či tamten spolužiak, v zásade si asi v istom veku uvedomia, že väčšina z nich je vlastne veľmi bohatá (a nielen materiálne).

shutterstock

 

Ako začať?

Ak sa rozhodnete vy ako rodičia ukázať deťom čaro dobrovoľníctva, premyslite si, ako dlhodobý má byť tento váš „projekt“. Či chcete vyskúšať jednorazovú aktivitu (napr. zbierku kníh pre detskú nemocnicu) alebo niečo pravidelné (napr. výdaj jedla a zabezpečenie oblečenia pre bezdomovcov, zber odpadkov v blízkej prírode raz mesačne). Môžete byť aktívni sami alebo oslovíte príslušnú organizáciu, ktorá sa danej téme a v danej lokalite venuje.

Deťom potom vysvetlite, o čo ide a čo od nich očakávate, čo by mohli robiť. Prejavte trochu nadšenia a hovorte o tom, prečo sa vám táto aktivita zdá dôležitá. Odpovedajte deťom na ich otázky, aby skutočne (v rámci vekových možností) porozumeli tomu, o čo vám spoločne ide.

K tomu všetkému je dobré urobiť si z dobrovoľníčenia zábavu – v zmysle dobre stráveného spoločného času. Môžete zapojiť aj rodiny zo susedstva, kamarátov svojich detí. Po brigáde v lese si napr. môžete spoločne urobiť piknik a zahrať sa rôzne hry.

shutterstock

 

V čom sa dobrovoľnícky môžu zapojiť deti

Vyskladať škatuľu s hračkami – ak je vaše dieťa predškolák, ozdobte spolu škatuľu od topánok a naplňte ju hrami a hračkami (kartami, puzzle). Môžete ju venovať miestnemu detskému oddeleniu v nemocnici.

Darovať potraviny – zakaždým, keď idete na nákup, nech dieťa vyberie jednu trvanlivú potravinu. Až ich nazbierate plnú tašku, môžete ich venovať bezdomovcovi alebo ľuďom, o ktorých viete, že sa práve nemajú najlepšie, čo sa peňazí týka.

Čistenie okolia/prírody – môžete vyčistiť blízky park alebo váš obľúbený kút v prírode od odpadkov. Vezmite si rukavice a vrecia a deti v tomto prípade poučte aj o bezpečnosti pri zbere odpadkov.

Pestujte zeleninu a ponúknite vaše produkty ľuďom, ktorí nemajú toľko miesta v záhradke, čerstvým rodičom, ktorí nemajú príliš veľa času alebo miestnej organizácii, ktorá sa stará o sociálne slabších ľudí.

Urobte popoludňajší program – ako rodina alebo spolok susedov pripravte program (hudobno-tanečno-recitačný ....) a predveďte ho v miestnej knižnici, či komunitnom centre. Urobíte príjemné popoludnie pre ďalších ľudí.

Podporte útulok pre zvieratá – vyrobte nejaké hračky pre psíkov. Urobte zbierku starých diek, vankúšov, krmiva pre zvieratá (zistite, čo útulok potrebuje). Pri tom, ako odnesiete zbierku do útulku, môžete zvieratká aj vyvenčiť.

Pomôžte starším a chorým vo vašom okolí – vyvenčite psa, vybavte poštu, odhrňte sneh alebo urobte nákup  tomu vo vašom blízkom okolí, kto práve potrebuje pomoc.

Vypestujte bylinky či malé rastlinky a podeľte sa s nimi so susedmi, v miestnom komunitnom centre alebo na ihrisku.

Inšpirované: lauragraceweldon.com, parents.com

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotenska abeceda Poh - Popô
18.08.2017   0
Dnes začneme pekne zostra a povieme si niečo o pohlaví. Ale tiež o polohách plodu a psychózach.
Sex v tehotenstve
16.08.2017   0
Všetkých nastávajúcich rodičov trápi otázka, či sa môžu milovať, a ak áno, tak dokedy je to vhodné, či neublížia stykom svojmu dieťatku...
Cukrovka v tehotenstve
14.08.2017   0
Kedy je vyššia pravdepodobnosť, že sa rozvinie? Ako sa zisťuje? Prinášame rozhovor s diabetologičkou.
babetko
Prečo plače
18.08.2017   0
Plač je pre dieťatko nástrojom reči rovnako ako pre nás "jazyk". Rôzne veci vyjadrujeme rôznym spôsobom, a tak i malé dieťa vyjadruje odlišné potreby odlišnými druhmi plaču.
Prvé dni nie sú ako z knihy o deťoch
17.08.2017   6
Myslela som, že som dokonale pripravená. Mala som predsa múdre knižky. „Deti neplačú bez dôvodu. Buď sú hladné, potrebujú prebaliť, pomazliť alebo sa nudia.“ Alebo „Bábätko spí minimálne 16 hodín denne.“ Špeciálne túto vetu zrejme Adelka zle pochopila.
Aby dieťa v škôlke neplakalo...
17.08.2017   27
Matky všeobecne veľmi ťažko znášajú situácie, keď dieťa plače a ony nemôžu nijako plač utíšiť. Nejedna z nás ráno odchádzala zo škôlky so slzami v očiach a výčitkami svedomia.
detske choroby
Ako fungujú lieky proti Bolesti
18.08.2017   0
Pre tých, ktorí sa radi pýtajú Ako? a Prečo?... pre tých, ktorí chcú vedieť viac.
Leukémia (rakovina krvi)
17.08.2017   0
Leukémia patrí v našej krajine k najčastejšiemu zhubnému ochoreniu detského veku. Tvorí asi 35 percent všetkých nádorových ochorení u detí. Aké sú varovné signály a možné príznaky?
Interakciu liekov zistíme cez aplikáciu
16.08.2017   0
Slovenská lekárnická komora spustila na Slovensku prvú aplikáciu, umožňujúcu rýchle a zrozumiteľné vyhodnotenie rizika užívanej kombinácie liekov.
auto
Rodinka TEST: Džípovú matku zahráte aj s Dusterom
18.08.2017   1
Ak potebujete auto čo jazdí, nekomplikuje, a zahráte v ňom aj " džípovú matku", toto môže byť ono.
Bezpečne v aute: Dieťa na prednom sedadle
16.08.2017   19
Môžem voziť dieťa na prednom sedadle? Je to bezpečné? Musí byť pripútané v autosedačke? Ako vypnúť airbag spolujazdca?
Aký je rozdiel medzi autom a kabelkou?
11.08.2017   8
Minule som povzbudzovala ostýchavé vodičky, že auto je len taká väčšia kabelka. Upratovať ho treba až v štádiu, keď sa už deti lepia k autosedačkám a kufor nestačí pohrkať, aby ste našli, čo potrebujete. Má to však svoje limity.