ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
streda 23.08.2017 | meniny má Filip  
Vážne veciZamyslenie

Keď naše deti očarí fašista

 Takakika   08.03.2016   3

V tú volebnú sobotu sa nám nepodarilo dostať zo Zadaru na ostrov. Zhoršovalo sa počasie, po obede už nevyplávala z prístavu žiadna loď. Námorníci, aspoň podľa toho, čo som videla za oknom MHD, už plávali s päťlitrovkou vína v plaste na celkom inej hladine.

Nakoniec sme namiesto pekného volebného večera a čipsov k exitpólom skončili u kamaráta v jednom z chladných zadarských domov. Vietor vonku hučal a pod chvíľou otváral a zatváral drevené dvierka na balkóne. Vždy sa nám naskytol pohľad na dieru od kameňa alebo čohosi, čo rozbilo balkónové sklo.

iStock

 

To čosi bol granát, jeden z mnohých, ktorý hodil za vojny Srb na svojich priľahlých susedov. Padol rovno pred ich dom a rozbil im sklo na balkónovom zábradlí. Dcéra nášho kamaráta sa práve hrala tam, kde teraz ležali moji dvaja chlapci na roztiahnutom gauči.

Ich syn Martin sa narodil v tej istej zadarskej nemocnici ako môj prvorodený, ibaže on v pivnici, za rachotu granátov a výstrelov. Pridávali sme polená do piecky a naťahovali hrubé deky nad studené nosy.

Ešte len ma striaslo

Ráno som si v zadarskom kafići s priliehavým menom Pax, prečítala prvé výsledky volieb a ešte len ma striaslo po uzimenej noci. 26 rokov po nežnej revolúcii a po tichom rozchode s českými bratmi, ktorý nám Chorváti vždy závideli, tu máme frustrovaných voličov, ktorým nevadí fašizmus. Do parlamentu poslali človeka, zdraviaceho svojich priaznivcov „pekný biely deň.“  

Kotlebu volilo viac ako 209 tisíc ľudí a oslovil najmä prvovoličov, podľa exit pollu Focusu medzi prvovoličmi vyhral.

Možno už teraz tušíme, o čom bol štrajk učiteľov, v akom zúfalom stave je naše školstvo, vysokoškolské nevynímajúc, keďže tohto pána krúžkovali aj absolventi univerzít. Zišlo by sa pár hodín dejepisu naviac, vrátane moderných dejín, čosi si povedať aj o holokauste napríklad. No nie je to len o školstve.

Ľahká cieľovka na sociálnych sieťach

Mladých, ktorí nečítajú noviny, ani nesledujú televíziu, zato si žijú svojim virtuálnym životom na sociálnych sieťach, si Kotleba stiahol aj cez Facebook. S viac ako 70 tisíc fanúšikmi je druhý, viac obľúbená politická strana na FB je už len SaS.

Mladí sú pre Kotlebu dokonalou cieľovkou - kritické myslenie chatrné, zato sklony nechať sa pohltiť radikalizmom, výrazné. Mládeži, ktorej chýba komunita, ktorej sa nikto nevenuje, ktorú nikto nezapája do života okolo seba, môže dať zožrať čokoľvek, vrátane pozdravu „Na stráž!“ (ktorý si necháva pre svojich verných - aspoň zatiaľ). A chytia sa. Prvé výsledky máme tu. Fašisti sú v parlamente.

Začína to vždy nenápadne. Jednoduchými propagandistickými nenávistnými heslami. Stačí, keď ich budete sústavne, dôkladne opakovať niekoľko rokov (tak ako tu, pred vojnou v bývalej Juhoslávii). Potom je len otázkou času, kedy na svojich vyblýskaných balkónových sklách budeme mať diery po granátoch.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 28 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie

Komentáre k článku
matlo napísané 18.03.2016 19:41

cudujete sa ze vyhral kotleba ,ludia ktory ho volili mozno cakaju nieco ine ako len sluby vzdy pred volbami . co ak je to len zla kampan pre Kotlebu co ak vobec nie je taky ako ho opisuju media co ak iba niekomu vadi ,prekaza....? autorka tohto clanku ho pozna snad osobne......?????? Surprised Surprised

Sisi napísané 17.03.2016 14:26

Kristinka, spominas par hodin dejepisu naviac. Ja by som k tomu dodala, ze by bolo fajn, keby bola jedna ucebnica dejepisu, nie 4 a v kazdej nejaky iny pohlad autora na rozne obdobia dejin... Ale to by zase predpokladalo cloveka - odbornika na zodpovednom mieste... Zacarovany kruh :(

Miša napísané 08.03.2016 10:53

Kristína, vdaka za tento clanok....!!! Svätá pravda... žiaľ, žiaľ...

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Popôrodná depresia, psychóza, alebo baby blues. Nie je to to isté.
22.08.2017   0
S týmito pojmami narábame v materských slovníkoch dosť často a často aj mylne. Ktoré vlastne čo znamená?
Prevedieme Vás vašim tehotenstvom
21.08.2017   0
Tehotenstvo je obdobie, ktoré prináša veľa očakávania, poznávania a zmien. Radi vás ním prevedieme.
Tehotenska abeceda Poh - Popô
18.08.2017   0
Dnes začneme pekne zostra a povieme si niečo o pohlaví. Ale tiež o polohách plodu a psychózach.
babetko
Ako sme dodudlali, alebo ODVYKAČKA!
22.08.2017   23
Pedagogické snahy typu "zamestnajte ju niečím iným" očividne ignorovala. Miska s dudlíkmi bola najobľúbenejšia hračka. Kompletizovala svoju zbierku, pri každej návšteve drogérie.
Komu by ste darovali školskú tašku?
22.08.2017   0
Poznáte rodinu, ktorej by balíček školských pomôcok a školská taška od HERLITZ zjednodušila život?
Dojčenie? Prvé dni s krízovým štábom
21.08.2017   0
Všetky žilky mi popraskali, si to predstav. Modrá tvár a červené oči. Ale ti poviem, nikdy som sa tak nebála pôrodu ako dojčenia. Nočná mora.“ Málo mlieka, slabé mlieko, nestačilo, nepriberal, hladoval, chradol, nemalo to ďalej význam... Dojčenský masaker motorovou pílou na dobrú noc.
detske choroby
Majú ploché nohy? Cvičte.
22.08.2017   0
Ako detské chodidlo vyformovať do správneho tvaru? Cvičte! Cvičte s radosťou a pravidelne každý deň aspoň 10 minút.
Juvenilná idiopatická artritída
19.08.2017   0
Je vyliečiteľná? Dostane sa moje dieťa z toho? Aké môže mať choroba následky?
Ako fungujú lieky proti Bolesti
18.08.2017   0
Pre tých, ktorí sa radi pýtajú Ako? a Prečo?... pre tých, ktorí chcú vedieť viac.
auto
Rodinka TEST: Džípovú matku zahráte aj s Dusterom
18.08.2017   1
Ak potebujete auto čo jazdí, nekomplikuje, a zahráte v ňom aj " džípovú matku", toto môže byť ono.
Bezpečne v aute: Dieťa na prednom sedadle
16.08.2017   19
Môžem voziť dieťa na prednom sedadle? Je to bezpečné? Musí byť pripútané v autosedačke? Ako vypnúť airbag spolujazdca?
Aký je rozdiel medzi autom a kabelkou?
11.08.2017   8
Minule som povzbudzovala ostýchavé vodičky, že auto je len taká väčšia kabelka. Upratovať ho treba až v štádiu, keď sa už deti lepia k autosedačkám a kufor nestačí pohrkať, aby ste našli, čo potrebujete. Má to však svoje limity.