Fotka mŕtveho sýrskeho chlapčeka zasiahla celý svet. Ako pomôcť?

kika/redakcia 1

Uložila som práve do postele moje dve deti. Majú tri a päť rokov. Presne toľko, koľko dvaja chlapci zo Sýrie, ktorí sa spolu so svojimi rodičmi utopili na ceste z Turecka do Grécka.

Fotka trojročného Aylana, ležiaceho dole tvárou na pláži, spolu so zábermi bezmocného tureckého policajta nesúceho bezvládne telíčko, zaplavila sociálne siete a dostala sa na titulky všetkých svetových médií.

Ak sme doteraz iba na pol ucha počúvali o stovkách utečencoch, ktorí zomreli v preplnených člnoch „kdesi v Stredozemnom mori“alebo v rozhorúčených dodávkach pri obľúbenom nákupnom centre iba pár kilometrov od slovenských hraníc, detailný záber na chlapca ležiaceho na pobreží vyvoláva nesmiernu vlnu súcitu a ochoty pomôcť.

Kto pomôže?

Rodiny s malými deťmi, ktoré mali väčšie šťastie ako rodina malého Aylana, sú blízko nás, 500 utečencov má prísť aj na Slovensko.

Stovky jednotlivcov a komunít už dobrovoľne ponúklo pomoc. Desaťtisíce ľudí sa pridali k Výzve k ľudskosti, ktorá „chce spojiť tých, ktorí pomáhať chcú, s tými, ktorí pomáhať vedia.“ Predstavia vám organizácie, ktorým môžete pomôcť finančne, materiálne alebo osobne.

Na stránke Výzva k ľudskosti je aktualizovaný formulár s požiadavkami, kde si môžete overiť, kam môžete priniesť oblečenie, potraviny, či hygienu.

Ľudia ochotní pomôcť, ktorí by utečencov ubytovali alebo poskytli inú formu pomoci, sa nájdu aj okolo projektu ktopomoze.sk.

Pomáhať utečencom bude aj slovenská humanitárna organizácia Magna Deti v núdzi. V najbližších dňoch začne distribúciu hygienických balíčkov nielen v utečeneckých táboroch, ale aj na miestach, kde sa dočasne sústreďujú utečenci – na železničných staniciach a na hraniciach.

Upečte koláč do utečeneckého tábora

Ak sa náhodou vyberiete do utečeneckého tábora v Rakúsku, či neskôr na miesto ich slovenského pobytu priniesť prepotrebné veci, môžete pribaliť aj koláč podľa arabského receptu:

nájdete ho v článku Zuzany Hanusovej, ktorá so svojou rodinou rok žila v susedstve s rodinou zo Sýrie: „Pripomeniete im tak domov a dáte im pocit, že nám ich utrpenie nie je ľahostajné.“

Finančné zbierky

Človek v ohrození: SK1711000000002621182213, Ľudia na úteku

Slovenská katolícka charita  – č. účtu 2945463097/1100

MAGNA:

– SMS na číslo 836 (hodnota 5 Eur a platí pre všetkých operátorov),

Vklad na účet 2943004292/1100, Tatra Banka (IBAN:SK5811000000002943004292)

– Online na tu a teraz

Jeden z komentárov na sociálnej sieti k obrázku chlapčeka, ktorý sa stal symbolom utečeneckej krízy:

„…lebo som bol hladný, a nedali ste mi jesť; bol som smädný, a nedali ste mi piť; bol som pocestný, a nepritúlili ste ma; bol som nahý, a nepriodeli ste ma; bol som chorý a vo väzení, a nenavštívili ste ma.“
Vtedy mu aj oni povedia: „Pane, a kedy sme ťa videli hladného alebo smädného alebo ako pocestného alebo nahého alebo chorého alebo vo väzení a neposlúžili sme ti?“ Vtedy im on odpovie: „Veru, hovorím vám: Čokoľvek ste neurobili jednému z týchto najmenších, ani mne ste to neurobili…“

evanjelium podla Matuša, kapitola 26

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (10 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Dobrý deň, chlapec a jeho fotografia dojala svet?

    Dovoľte mi pripomenúť, že si ho novinári nastavili aby sa im dobre fotil. A jeho otec bol prevádzač a šiel na vlnách priveľmi rýchlo, nabonzovali ho tí, čo sa neutopili. A možno vynechajte slová o ľudskosti a humánnosti, pretože https://zn.sk/ste-ludsky-ci-neludsky-rozhoduje-vztah-k-pristahovalcom/ už tomu našli jasný dôvod, prečo to slovo používajú médiá dnes. Aby sme cítili my pocit viny. žiaľ okolnosti boli iné, ako potrebovali médiá na začiatku aby nalákali ľudí.

Pridaj komentár