Matej ľady láme (24. február)

Michaela Vargová 0

Meno Matej nosilo veľa mužov v minulosti, ale rovnako aj dnes nájdeme Maťov, Maťkov a Matejkov medzi školákmi, škôlkarmi, aj na detských ihriskách. Jeho význam môžeme preložiť z hebrejského Matitjah ako „dar od Hospodina“.

Padol na neho lós

Novozákonná kniha Skutkov apoštolov opisuje vznik a šírenie prvotnej kresťanskej cirkvi. V nej sa dozvedáme aj to, ako si po Judášovej zrade a smrti apoštoli volili toho, kto mal zaujať jeho apoštolský úrad. Postavili medzi seba dvoch mužov, Jozefa Barsabáša a Mateja. Po modlitbe im dali lósy a lós padol na Mateja. Jeho teda pripočítali medzi seba, aby zachovali počet Dvanástich.

Matej však poznal Ježiša už skôr a zrejme patril k širšiemu okruhu Jeho učeníkov – bol s nimi „od Jánovho krstu“. Podľa tradície pôsobil neskôr ako misionár v rôznych častiach sveta a zomrel mučeníckou smrťou. Po tom, ako ho kameňovali, nezomrel, ale mu rímsky vojak sťal sekerou hlavu. Sekera sa preto stala jedným z atribútov pri jeho zobrazovaní a za svojho patróna považujú Mateja stavbári, tesári i mäsiari.

Tradícia a povery

V Európe je niekoľko kostolov zasvätených Matejovi, tento svätec sa tešil veľkej úcte najmä v Nemecku. Podľa legendy je totiž pochovaný práve v nemeckom meste Trevír, kam jeho pozostatky dala previezť svätá Helena.

Napriek tomu sa v našej ľudovej kultúre tento deň spájal s neúspechom a nešťastím. Nemala sa začínať žiadna práca, lebo by nedopadla dobre. Vôbec sa nesmelo šiť, priasť a tkať. Drotári a iní vandrovníci si tiež v tento deň nezačínali svoje potulky po svete.

Vajíčka, ktoré sliepka alebo hus zniesla na Mateja sa nesmeli podsádzať, lebo sa z nich mali vyliahnuť nepodarky – matejčatá. V ten deň znesené vajíčka gazdiné radšej zahodili cez plot alebo ich dali žobrákom.  

Koniec zimy

No zároveň hospodári a ovocinári považovali Mateja za patróna dobrej úrody. Preto v ten deň chodili do sadov a záhrad a snažili sa prebudiť ovocné stromy zo zimného spánku. Potriasali ich alebo klopali na ne varechou. Na driemajúcich poliach sledovali, či už prišiel odmäk, aby sa pomaly mohli pripraviť na jarné práce. Ak totiž na Mateja bolo počuť hlas škovránka, gazdovia už mohli vyťahovať pluhy. A pri tom predpovedali, aká bude úroda. Ak v ten deň pršalo, mali sa urodiť zemiaky, ak mrzlo, malo sa dariť pohánke.

Aj pranostiky pripisujú Matejovi dôležitú úlohu. Jeho deň mal znamenať koniec zimy a priniesť čerstvý závan jari. Ak bol chotár ešte v bielom kožuchu, Matej mu ho mal vyzliecť. Takže ak máte zimy dosť, tešte sa. Matej totiž ľady láme. Ale pozor, ak ich nenájde, tak ich ešte narobí…

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (13 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Michaela Vargová

články autora...

Pridaj komentár