Hračky. Pripomínajú nám naše vlastné detstvo.

Michaela Vargová 0

Hračky vedia potešiť všetky deti bez rozdielu. Vedia s nimi stráviť celé hodiny. Bláznivo sa s nimi zabávať aj ticho zaspávať túliac sa k nim na vankúši. Uložené v poličkách zdobia izbičky našich malých.

A pripomínajú nám naše vlastné detstvo. 

foto: lavanda.sk

Hračky sú staré ako ľudstvo samo. No ani tie najstaršie nikdy nezapadli prachom. A ak predsa zbadáte trochu sivého poprašku na nich, stačí ho len sfúknuť. Príjemne sa pri tom spomína…

Bábika

Ktoré dievča ju nemá? V minulosti však bábika nebola len doménou malých slečien. Figúrky a malé postavičky potvrdzujú archeológovia už v dobách dávnej slávy starého Babylonu a Egypta. Miesili sa z hliny, neskôr sa vyrezávali z dreva a slonoviny, novšie odlievali z vosku, vypaľovali z porcelánu alebo kašírovali z papiera, po domácky sa šili z handričiek alebo uväzovali z kukuričného šúpolia.

Najskôr boli báby iba napodobneninou dospelých ľudí. A dokonca dospelým aj slúžili. Ako dekorácia, ktorou sa honosili rodiny z vyšších spoločenských kruhov. Tváre s prepracovanými detailmi, sklenenými očami, dlhými vlasmi, oblečené do honosnej róby – takéto báby mávali urodzené dámy vo svojich budoároch. Až neskôr nadobudli bábiky podobu malých detí a hrávali sa nimi najmä dievčatá.  

foto: lavanda.sk

 

Koník

Tak ako bábiky patrili skôr k nežnejšiemu pohlaviu, po koníkoch túžili väčšinou chlapci. Mali takisto podobu figúrok z dreva, hliny, látky, či kovu. Niektoré boli gazdovskými koňmi s ťažným vozíkom, niektoré vyzerali ako rozprávkové vraníky a iné zas mali na svojom chrbte husára.

Chlapci ako budúci rytieri snívali o tom, že aj oni raz budú mať toho svojho tátoša. Obľúbenou hrou boli preto chlapčenské turnaje, pri ktorých „cválali“ na palici, na ktorej bola nastoknutá hlava koňa z dreva alebo hliny. 

Maco a Margaret Steiffová

A čo toto roztomilé zvieratko? Kto pozná Hammelovu pesničku o krajčírke Mariške vie, že za jeho zrodom stojí Margaret Steiffová z nemeckého mesta Giengen. Tá sa napriek zdravotnému postihu, ktorý na nej zanechala detská mozgová obrna, vyšvihla na módnu krajčírku a spolu so setrami si založila dielňu. Do svojho obchodíku ušili aj zopár ihelníčkov v podobe malých zvieratiek. Tie sa vraj hneď rozchytali a zákazníci žiadali ďalšie.

To inšpirovalo Margaret, aby začala šiť hračky a firma Steiff sa postupne preorientovala výlučne na ne. Jeden z jej synovcov, Richard, navrhol hračke podobu milého, asi polmetrového macíka. Steiffovci ho prezentovali na lipskom veľtrhu v roku 1903 a tam zabodoval. Z Ameriky im prišla objednávka na tritisíc kusov. A tento mäkučký plyšiačik je medzi deťmi obľúbený dodnes.  

foto: lavanda.sk

Hracia skrinka

Zvukové hračky, rozprávajúce zvieratká, spievajúce bábiky či hrajúce kolotoče nad postieľkou… to všetko deti nesmierne fascinuje a my rodičia by sme z nich občas radšej vybrali baterky. Ale staré hracie skrinky žiadne baterky nepotrebovali. Bol v nich hrací strojček, ktorý stačilo natiahnuť kľúčikom alebo sa melódia ozývala pri otáčaní kľuky. História hracích skriniek siaha až do stredoveku, ale svoju najväčšiu slávu zažili v 19. storočí.

Tie najjednoduchšie mali podobu plechového valčeka alebo drevenej škatuľky, no tie zložitejšie boli malými umeleckými dielami. Kolotoč či cirkusová manéž sa pri hudbe točili spolu s malými zvieratkami, baletka tancovala v tylovej sukienke so zdvihnutou špičkou. Hracie strojčeky uchvátili aj dospelých, boli súčasťou dámskych šperkovníc a pánskych hodiniek.  

foto: eduhracky.sk

Vláčik a autíčko

Detské hračky vždy reflektovali svet dospelých a tak je zrejmé, že po tom, ako uzreli svetlo sveta železnica či automobil, dostali aj tieto vynálezy svoju miniatúrnu podobu. Od tých najjednoduchších modelov, až po prepracované repliky tých skutočných.

Jednotlivé kusy sa neskôr dali vyskladať do priestranných kompozícií. K mašinke sa mohli pripojiť vagóny, koľajnice sa vlnili naprieč krajinkou so stromami a domami, vrch bol prerazený tunelom. Podobne sa aj autíčka mohli pretekať na autodráhach. 

 

 

foto: eduhracky.sk

Kuchynka

Malé misky, hrnčeky, varešky, malý sporáčik, okolo ktorého sa krútili a dodnes krútia malé kuchárky. Staršie plechové a drevené riadiky postupne vystriedali priemyselne vyrábané sady z plastu.

A k základnej výbavičke malých gazdiniek postupne pribúdalo to, čo pribúdalo aj v kuchyniach ich mám. Váha, mixér, hriankovač, do domácnosti mini žehlička či šijací stroj. 

Vlastne všetko, s čím sa kedy hrali deti bolo akýmsi ich nahliadnutím do sveta dospelých. A my dospelí zas môžeme pomocou hry nahliadnuť do sveta našich detí. 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (11 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Michaela Vargová

články autora...

Pridaj komentár