ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
Rodinka
inzercia

11.01.2017verzia pre tlač


Youtuberi. Deti technológií, závislostí a drzosti.

Autor: Pavlínka Pavlíková

Mnohí sa snažíte zadefinovať  generáciu dnešných detí. Hľadáte vhodné prívlastky. Od detí technologií po deti hlúposti, závislostí a drzosti.

 

Ich prirodzené prostredie? 

Je veľa možností, ako ich zastihnúť vo svojom prirodzenom prostredí. 

Boli ste niekedy v sobotu večer napríklad v Eurovei, Auparku? Tam ich stretnete. Generácia odrastajúcich detí, ktorá má aj v januári obuté letné tenisky a roztrhané rifle.

Prechádzajú sa v tlupe po nákupnom centre s pustenou hudbou. Prezentujú sa slovenských rapom, ak teda nie rovno tým najčernošskejším americkým.

 

Nebudú nič čítať

Sledujú novinky z ich sveta. Chcú byť vždy v obraze, a to nehovorím o správach a novinách, ako ich pozná vaša generácia... na to ich nedostanete.

Domovská stránka na ich obrazovkách (smartfonoch, tabletoch, PC)  je vždy youtube. To stačí. K najdôležitejším veciam sa aj cez sociálne siete preklikajú práve sem. Nebudú čítať, budú pozerať a vnímať.

 

Youtuberi nie sú len ľudia na obraze

Ich osobnosti sú celkom iné ako celebrity sveta dospelých. Tieto ich idoly sú im omnoho bližšie, vidia ich denno-denne v bežných situáciach na videách.

Youtuberi sú ľudia v obraze, no zároveň mimo. Majú vlastné názory na spevákov, kultúru či politiku a radi sa o ne podelia. Či už chcú byť neutrálni a veci s vtipom zľahčovať alebo sú útoční a kritickí.

Vulgarizmy sú rečou úprimnosti

Nemajú problém povedať “na plnú hubu,” čo si reálne myslia, so všetkými vulgárnosťami, jedna z rečí úprimnosti doby.

 

No definuj Youtubera?

Človek kamerujúci seba, vo svojom bežnom prostredí, doma, na cestách, v škole... a činnosti, ktoré vykonáva.

Má zriadený svoj kanál/účet na youtube.com, kde pravidelne pridáva videá, ktoré ľudia môžu pozerať - komentovať, lajkovať a samozrejme - začať odoberať! (O to youtuberovi ide. Mať čo najviac subscriberov - odoberateľov. Podľa toho je dobrý - populárny alebo slabý)

Aj naši slovenskí youtuberi si počítajú svojich sledovateľov na stotisíce (či milióny pri tých najúspešnejších). Slovenská a česká youtubová scéna sú prepojené, čo spája túto generáciu rečou. Opäť. Ako ste mali vy vaše Československo.

 

A samozrejme angličtina

Práve youtube prispieva k vedomostiam z angličtiny mnohým z nás. Pretože výnimkou nie je ani sledovať zahraničné kanály, a jazyk by už dnes nemal byť prekážkou.

Svetový youtuberi majú prepracovanejšie videá s väčšou kvalitou obsahu. Zvyšujú náš prehľad o svete, o miestach či ľudoch s celkom odlišným pohľadom na bežné veci.

Áno, aj do školy:)

Ak nerozumiem chémií, napríklad takému tvoreniu oxidov či redoxných reákcií, nájdem na youtube chlapíka, ktorý mi v 10 minútovom videu zhrnie polročné učivo. Sympaťák, nie?

Nástrahy sú

Avšak nie všetko na youtube je na takejto intelektuálnej úrovni. Často sa dá celkom nevinne preklikať k nevhodným videám, či už neslušného alebo sektárskeho druhu. Je len na každom človeku, čo z tohto množstva možností bude sledovať, akú oblasť si vyberie a z akej ujde.

 

Dievčatá

Dievčatá tu dokážu veľa času stráviť pozeraním mejkap tutoriálov, ako sa správne namaľovať, či počúvať módne typy od pekných youtuberiek s nekončiacimi umelými mihalnicami a bielo-bielymi zubami.

Že Whitening day 235? :)

 

A chalani

A chalani napríklad aj videá o hrách, ktoré hrávajú, s komentármi youtuberov, pokúšajucich sa hru vysvetliť, zabaviť sa (sledujúcich) alebo ju zosmiešniť.  

Pre niektorých je youtube zárobková činnosť.

 

Len zábava alebo životný štýl?

Youtubing je istý druh zábavy tejto generácie. Ale možno aj životný štýl získavania informácií. Kto vie?

Jedno je isté. Televízne hviezdy - moderátori, či seriáloví herci už dávno nie sú idolmi. Kto nie je na youtube, nie je v dianí. Nie je ani v reálnom svete.

Youtuberi sú novými celebritami, vzormi detí a sprievodcami ich snov. Pre mnohých 2v1. Sen - spraviť si zo zábavy aj prácu (zdroj príjmu). Ako veľmi vieme snívať?

Súvisiace články

Hodnotenie

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.0 z 5. Celkom 4 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

inzercia

Komentáre

Baška Č. napísané 11.01.2017 12:15 answer email

Ďakujem Pavlinka,

 

veľmi šťavnatý a objasňujúci článok, teším sa na ďalšie zwinker

 

B.

pet napísané 12.01.2017 08:05 answer email

Svetový youtuberi... buďme svetoví, pls smile

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised


Poslať odkaz priateľovi

inzercia