ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
streda 23.08.2017 | meniny má Filip  
Vážne veciTechnológie

Facebook is out

 Pavlínka Pavlíková   04.01.2017   2

Facebook je stará škola. Sociálna sieť, kde je všetko a všetci - od lajkujúceho deda po pani učiteľky.

Je to niečo samozrejmé, niečo, ako mať zložku v dokumentoch CIA. Tvoje tresty a výkony. Všetky hlavné dáta - Tu a pokope.

Prepojenie tvojich ľudí, s tými ktorých chcene - nechcene musíš mať v živote. Teda, aspoň na facebooku.

 

Nemusíš ho mať rád, ale potrebuješ ho.

Sú dni, kedy by si sa inak nedozvedela, že zajtra píšeš písomku z geografie, pretože si to spolužiaci odhlasovali vo facebookovej skupine.

Niekedy sa mi zdá, že na FB sa dohodneme na niečom konkrétnom organizovanejšie, ako v triede, kde chalani hrajú futbal s mini-plastovou loptičkou, iní ich natáčajú na snap, další riešia úlohy a zvyšok triedy kontroluje Instagram.  

Teraz a hneď! To je Snapchat a Instagram 

To je to, čo my chceme - Instagram a Snapchat. Niekto by to možno definoval ako "Teraz a hneď" alebo "Pochváliť sa a byť v deji.“  

 

Potrebujeme byť v obraze,

vedieť kde a s kým sú naši priatelia. Či neskôr vidieť ich upravené fotky na instagrame, jáj - tak toto oni dnes robili!

Na snap fotku/video postneš hneď, v tej chvíli keď ju odfotíš - jedno z jeho čarov. Vieš, že človek je na tom mieste práve teraz. T.j. musí mať internet. Alebo to pridá neskôr, ale snap ťa na to upozorní aj s presným časom, kedy to fotil. Neobabreš. 

Dalšie čaro Snapchatu? Filtre!

- psie, mačacie, vílie či desivé - hnusné (veď povedz, kto by chcel mať namiesto očí ústa?), vždy tam objavíš niečo nové. Niečo, čo musíš na sebe vyskúšať a poslať ďalej ostatným. Jednoducho zábava.

 

Nebojíš sa, lebo to zmizne

A najlepšie? Neváhaš, lebo vieš, že príjemca bude mať možnosť foto vidieť najviac len 10 sekúnd. Trošku opak ukladania facebookových dát... "čo na to povie tvoj budúci zamestnávateľ, bu bu buuu".

Nič. Pretože to je len Teraz. Pošlem. Pozrieš. Zmizne.

Kto by nechcel vedieť, kto si ho uložil?

Vychytrálek? Screenshotol si obrazovku (odfotil obrazovku svojho mobilu s fotkou, ktorú som mu poslala)?

Dostanem upozornenie. Priznajme sa, ktorá z nás by nechcela vedieť, kto si uložil jej fotky z FB? Tu to vieme. Tu si dokážeme písať s vedomím, že vieme: správa bola prečítaná a zmizne naveky.

Snap nás neuskladňuje a bol prvý

Na Snapchate nájdeme ešte mnoho takýchto vymožeností. Je to opak uskladňovania informácií o nás samých. Prvenstvo má jasné. Je to prvá sociálna sieť, ktorá je o “in time”, o tom, čo je práve teraz. Facebookový live stream? Instagramová My story? Len závistlivá snaha o kópiu Snapchatu, siete aktuálneho diania.

Musím ale priznať, že My story na Instagrame sa chytila. Ale ak tam máš verejný profil - aj tak nie si ochotný dať tam všetko, napriek vedomiu, že o 24 hodín to zmizne. 

Instagram je hrou s číslami

IG by som nazvala hrou s číslicami. Počítame tam všetko. Hľadáme folowerov (sledovateľov), sledujeme pribúdajúce lajky a komentáre, ktoré budú vždy pod čiarou, budú vyčíslené.

Čosi ako spravodajský účet, máš tam počet, rámiky a fotky, ktoré usporiadavaš, pridávaš nové.

Vytváraš si vlastnú verejnú fotogalériu, ktorá môže o tebe niečo povedať do sveta. Do úvodu- bio - píšu ľudia niečo o sebe, smalíky, aktuálny frajer so srdiečkom, citát niektorého filozofa... Marylin Monroe? Sme si isté dievčatá? ;)

 

Pekné fotky. Až do zdivenia.

Sme schopní prezerať instagram hodiny. Skrolovať profily ľudí. Nechápať nad krásou ich fotiek... ako sa im každá tretia môže hodiť? To fotí zrkadlovou alebo má iphone? Počkaj, opravujem. Jas má na 5 a filter Ombre?

Sledujeme tu californské krásky s perfektnými postavami, fotkami z fitiek a úžasných dovoleniek s modro-priezračnou vodou, vhodnou tak pre morské panny.

Vidíme tu cestovateľov, ruských fotografov s minimalistkými fotkami veľkomiest a najvyšších hôr popretkávanými divou hmlou.. až do zdivenia.

Sme na jednej veľkej lodi. 

Máš tu možnosť byť so všetkými na jednej lodi - na jednom veľkom svetovom oceáne, pardon- Instagrame. Alebo - máš tiež možnosť zostať tam len so svojimi. Občas ťa zvyknú prekvapiť ľudia, u ktorých by si nečakal, že vôbec tušia, že Instagram existuje.

Minule som strážila deti u susedov, prišiel ku mne chlapec a spýtal sa, čo pozerám na mobile, úsmevne som mu povedala že "také fotky" ale on vedel “ved to je instagram!” a už sme sa mali. Áno, aj 10roční chlapci majú Instagram. Kde postujú fotky svojich oblúbených futbalistov či youtuberov..

Znie to blbo-tragicky, ale niečo nás tam spája

Spájajú nás sociálne siete? Spojitosť medzi týmito slovami už bola nájdená, pretože Toto je jedna časť z okolitého sveta. Či už chceme alebo nie, teenagerky sa budú naďalej natáčať tancujúce na hudbu z musica.ly, sú tu další, čo budú postovať fotky nových značkových tenisiek, či rehotať sa na zábavných snapchatových filtroch.

Nie, nežijeme len v tom, ale s tým. So všetkými týmito socálno-sieťovými väzbami, pretože sme tam- všetci naši ľudia sú tam. Všetci sme prepojení.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.2 z 5. Celkom 9 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie

Komentáre k článku
Zdenka napísané 11.01.2017 09:47

To je veľmi smutné. Nie len to, že je to realita, ale aj to, že sa tým chvália... Ako keby sa bolo čím chváliť. Akoby tým niečo dosiahli... Veľmi sa bojím toho, že decká s takýmito hodnotami a prístupom raz budú riadiť svet.

Kirkuša napísané 06.01.2017 10:34

Odpoved na "mili nasi rodicia..." : "Mile nase deti. Uz FB je hovadina na n-tu ale lepit si co chvila svoje fotky ako nejaky narcis + zaroven sledovat v akych pozach je kedy ktory kamos a lepit si pritom kolaze zvieracie pysky a tymito cinnostami vyplnat den a posielat ich do sveta ako sposob, ktorym davate o sebe vediet je uz fakt ale uplne od veci. Ved vy na to casom prijdete, aspon dufam.." :-)mentár

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Popôrodná depresia, psychóza, alebo baby blues. Nie je to to isté.
22.08.2017   0
S týmito pojmami narábame v materských slovníkoch dosť často a často aj mylne. Ktoré vlastne čo znamená?
Prevedieme Vás vašim tehotenstvom
21.08.2017   0
Tehotenstvo je obdobie, ktoré prináša veľa očakávania, poznávania a zmien. Radi vás ním prevedieme.
Tehotenska abeceda Poh - Popô
18.08.2017   0
Dnes začneme pekne zostra a povieme si niečo o pohlaví. Ale tiež o polohách plodu a psychózach.
babetko
Jasle? Dieťaťu môžete ublížiť!
23.08.2017   31
Správna vzťahová väzba – teda veľmi blízky, dôverný vzťah – je najlepším prostriedkom, ako ochrániť dieťa pred nástrahami ďalšieho života – napríklad pred školským šikanovaním.
Ako sme dodudlali, alebo ODVYKAČKA!
22.08.2017   23
Pedagogické snahy typu "zamestnajte ju niečím iným" očividne ignorovala. Miska s dudlíkmi bola najobľúbenejšia hračka. Kompletizovala svoju zbierku, pri každej návšteve drogérie.
Komu by ste darovali školskú tašku?
22.08.2017   0
Poznáte rodinu, ktorej by balíček školských pomôcok a školská taška od HERLITZ zjednodušila život?
detske choroby
Majú ploché nohy? Cvičte.
22.08.2017   0
Ako detské chodidlo vyformovať do správneho tvaru? Cvičte! Cvičte s radosťou a pravidelne každý deň aspoň 10 minút.
Juvenilná idiopatická artritída
19.08.2017   0
Je vyliečiteľná? Dostane sa moje dieťa z toho? Aké môže mať choroba následky?
Ako fungujú lieky proti Bolesti
18.08.2017   0
Pre tých, ktorí sa radi pýtajú Ako? a Prečo?... pre tých, ktorí chcú vedieť viac.
auto
Rodinka TEST: Džípovú matku zahráte aj s Dusterom
18.08.2017   1
Ak potebujete auto čo jazdí, nekomplikuje, a zahráte v ňom aj " džípovú matku", toto môže byť ono.
Bezpečne v aute: Dieťa na prednom sedadle
16.08.2017   19
Môžem voziť dieťa na prednom sedadle? Je to bezpečné? Musí byť pripútané v autosedačke? Ako vypnúť airbag spolujazdca?
Aký je rozdiel medzi autom a kabelkou?
11.08.2017   8
Minule som povzbudzovala ostýchavé vodičky, že auto je len taká väčšia kabelka. Upratovať ho treba až v štádiu, keď sa už deti lepia k autosedačkám a kufor nestačí pohrkať, aby ste našli, čo potrebujete. Má to však svoje limity.