ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
nedeľa 20.08.2017 | meniny má Anabela  
Vážne veciŠtát pre rodinu

Prečo ísť

 Mária Kohutiarová   09.06.2010   5

Neviem, ako ste to zaregistrovali vy, ale ja – keďže mám doma bývalého štátneho zamestnanca a pritom stáleho odborníka na financie – som dostala echo, z ktorého mi stúpol adrenalín. Značne, pripomínam.

Minulý  týždeň nám naša najmilšia pani ministerka zvýšila rodinné prídavky na deti. Ušľachtilý  to počin – povie si niekto, kto je znalý „horibilných súm“ na jedno dieťa , aj keď trochu smrdí vypočítavosťou teraz pred voľbami.

Na takého perly sme si však akosi v slovenskej politike – žiaľ – zvykli, že si nás niekto skúša kúpiť za pár centov pred osudnými okamihmi. Ani teraz to totiž nie je inak. Výška prídavkov na deti sa totiž  zdvihne... o dva centy.

Je to predsa dorovnanie na úroveň inflácie, bránilo sa ministerstvo, a robí sa to každý rok.

Veď  ok, aj môj drahý lakonicky poznamenal, že konečne sa suma vďaka tomuto neuveriteľne ústretovému kroku dorovnala na pekne okrúhle číslo. Lenže celému počínaniu tohto sociálneho štátu chýbajú dve zdravé  veci: rozum a srdce.

Aj ten, čo nevie počítať, sa zasmeje: dva centy – čo si za to na mesiac kúpi viac pre svoje dieťa? Viac, ako tie dva centy navyše pre každé dieťa, ktorému to na Slovensku patrí,  bude stáť mašinéria okolo celého prevodu zvyšovania rodinných prídavkov.

Normálny rozum totiž hovorí: ak dávaš, daj tak, aby to stálo za to. Logicky, ekonomicky, pragmaticky...  Srdce hovorí: ak dávaš, daj tak, aby to stálo za to. Pocitovo na oboch stranách.

Tesne pred voľbami sme sa dozvedeli, akú cenu má pre našu sociálnu vládu jedno dieťa a rodičovstvo.

Dva centy.

Ani toľko si necení nik z vládnej koalície šancu prezentovať sa na našom najnavštevovanejšom rodinnom webe a ako tak si vylepšiť  pošramotené PR v rámci predvolebných rozhovorov. Napriek trojnásobnej ponuke ani jedna z našich - tak veľmi prorodiných a sociálnych vládnych strán nenabrala ani toľko času a slušnosti, aby povedala: prepáčte, nebudeme sa prezentovať, nemáme chuť, čas...

Zvláštne:  prví sa okamžite ozvali kapurkovci, potom klasici z pravej strany.... Kto teda má skutočný záujem o rodiny, o to, ako sa budeme mať, kde budeme bývať, ako budú žiť naše deti, ako sa budú učiť, ako zladíme prácu s rodinou?

Svoj obraz ste si mohli urobiť aj tu, pokiaľ vám doteraz všetky tie trápnosti za štyri roky nezobrali chuť a náladu žiť a vychovávať.

Ale isté  je, že ak vláda nemá rozum a cit, a my sme pre ňu hodní dva centy, ten rozum a cit musíme mať my.

Treba ho potrénovať už teraz, a v sobotu 12. júna vstať a urobiť to, čo je potrebné pre našu budúcnosť.

Neísť  znamená prehrať si to, čo máme pred sebou.

Zvážte. 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 8 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie

Komentáre k článku
gabika napísané 10.06.2010 09:18

Naša pani ministerka to je genius. čo urobí , to je tak dokonale - že až. Ja voliť určite pôjdem, ale nebudem vžiadnom prípade voliť ani jdnu s týchto strán v našej vládnej koalícií , ktoré si hovoria že sú ústretové ľudom - ľuďom možno tým V.I.P , ale takým obyčajným, tak to ťažko.

Nora napísané 09.06.2010 18:02

Dostala som zaujímavý mail - Voľby inak - s návrhom, voliť akúkoľvek stranu, srdcu najbližšiu, ale krúžkovať posledných štyroch na kandidátke. Tak sa zabezpečí aspoň výmena chrapúňov sedených v parlamentných kreslách roky rokúce.

Ad Blanka, prepáč, ale nekomentujem. Nie som nezvýhradný zástanca predchádzajúcej vlády, ale nevidieť rozdiel, je proste číra slepota...

Zuzka napísané 09.06.2010 14:21

Ano volit, ale koho? Mozno, ak sa stane zazrak, tak niekto z tych co budu medzi prvymi splnia aj to co slubovali, ale cakat ze to splnia je presne ako cakat ze sa stane zazrak.Tak dotoho Razz

Blanka napísané 09.06.2010 13:35

A čo urobila predošlá za 8 rokov???????? Mne sa teda voliť vôbec nechce ísť. To, čo hovoria, že teraz urobia, mohli za tých 8 rokov dávno urobiť....

Nora napísané 09.06.2010 10:29

Ďakujem. Tiež sa snažím burcovať ľudí k tomu, aby ten zadok zdvili a voliť išli. lebo to, čo za štyrui roky dokázala táto vláda, to je skutočne "skvost". A ak sa chcem ešte pozrieť niekedy sama sebe do očí, tak tzo minimum, čo musím urobiť, je ísť voliť - hoci presne v ten istý deň odlietame do zahraničia.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotenska abeceda Poh - Popô
18.08.2017   0
Dnes začneme pekne zostra a povieme si niečo o pohlaví. Ale tiež o polohách plodu a psychózach.
Sex v tehotenstve
16.08.2017   0
Všetkých nastávajúcich rodičov trápi otázka, či sa môžu milovať, a ak áno, tak dokedy je to vhodné, či neublížia stykom svojmu dieťatku...
Cukrovka v tehotenstve
14.08.2017   0
Kedy je vyššia pravdepodobnosť, že sa rozvinie? Ako sa zisťuje? Prinášame rozhovor s diabetologičkou.
babetko
Ako psychicky zvládnuť revúce dieťa
20.08.2017   0
Ak ste unavení a podráždení, dieťa to vycíti a bude plakať ešte viac. Preto...
Quinoa a jogurt z bobuľovín (od 10. mesiacov)
19.08.2017   4
Vedeli ste, že quinoa obsahuje 2x viac vlákniny ako väčšina oblilnín? Vyskúšajte túto ovocnú kašu.
Prečo plače
18.08.2017   0
Plač je pre dieťatko nástrojom reči rovnako ako pre nás "jazyk". Rôzne veci vyjadrujeme rôznym spôsobom, a tak i malé dieťa vyjadruje odlišné potreby odlišnými druhmi plaču.
detske choroby
Juvenilná idiopatická artritída
19.08.2017   0
Je vyliečiteľná? Dostane sa moje dieťa z toho? Aké môže mať choroba následky?
Ako fungujú lieky proti Bolesti
18.08.2017   0
Pre tých, ktorí sa radi pýtajú Ako? a Prečo?... pre tých, ktorí chcú vedieť viac.
Leukémia (rakovina krvi)
17.08.2017   0
Leukémia patrí v našej krajine k najčastejšiemu zhubnému ochoreniu detského veku. Tvorí asi 35 percent všetkých nádorových ochorení u detí. Aké sú varovné signály a možné príznaky?
auto
Rodinka TEST: Džípovú matku zahráte aj s Dusterom
18.08.2017   1
Ak potebujete auto čo jazdí, nekomplikuje, a zahráte v ňom aj " džípovú matku", toto môže byť ono.
Bezpečne v aute: Dieťa na prednom sedadle
16.08.2017   19
Môžem voziť dieťa na prednom sedadle? Je to bezpečné? Musí byť pripútané v autosedačke? Ako vypnúť airbag spolujazdca?
Aký je rozdiel medzi autom a kabelkou?
11.08.2017   8
Minule som povzbudzovala ostýchavé vodičky, že auto je len taká väčšia kabelka. Upratovať ho treba až v štádiu, keď sa už deti lepia k autosedačkám a kufor nestačí pohrkať, aby ste našli, čo potrebujete. Má to však svoje limity.