Rodičovský príspevok: dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom | Štát pre rodinu | Vážne veci | Rodinka.sk
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
štvrtok 21.09.2017 | meniny má Matúš  
Vážne veciŠtát pre rodinu

Rodičovský príspevok: dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom

 Mgr. Kristína Kováčiková   05.02.2011   1

Moje dieťa má dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav. Môžem poberať rodičovský príspevok do 6. rokov jeho veku, ak budem pracovať alebo ak dám dieťa do škôlky na celý deň?

V súvislosti s legislatívnymi zmenami, ktorými prešiel zákon o rodičovskom príspevku (RP), sme pre Vás pripravili článok, v ktorom rozoberáme vybrané otázky k novele zákona o RP, medzi inými aj otázku nároku na RP v prípade, keď oprávnená osoba poberá RP na dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom do 6 rokov veku dieťaťa.

Ako vyplynulo z otázok pod článkom, mnohé mamičky stále nemajú istotu, či splnia podmienky zákona a budú mať nárok na RP, ak budú pracovať alebo dajú dieťa do škôlky na viac ako 4 hodiny denne. Zákon o RP platný do konca roka 2010 to neumožňoval. Preto sme s Vašimi otázkami oslovili kompetentných z Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Odpovedala Mgr. Andrea Hajdúchová.

Ako je to v prípade výkonu zárobkovej činnosti? Platia nejaké obmedzenia pre matky s deťmi s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom?

“Nová právna úprava zrušila zákaz vykonávať zárobkovú činnosť a umožňuje všetkým rodičom, pričom nie je rozhodujúce, či zabezpečujú starostlivosť o zdravé dieťa alebo o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom, popri poberaní rodičovského príspevku vykonávať aj zárobkovú činnosť akoukoľvek formou. Výška príjmu zo zárobkovej činnosti rodiča nemá vplyv na nárok a ani na výšku rodičovského príspevku.“

Musí sa oprávnená osoba starať o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom osobne alebo ho môže dať do jaslí či do škôlky aj na viac ako 4 hodiny denne?

„Nová legislatíva ponecháva na rozhodnutí rodiča, či sa bude popri poberaní rodičovského príspevku o svoje dieťa starať osobne alebo či bude vykonávať aj zárobkovú činnosť a žiadnym spôsobom neobmedzuje rodiča, akým spôsobom zabezpečí v čase zárobkovej činnosti starostlivosť o svoje dieťa (môže teda byť umiestnené aj v škôlke, resp. zverené do starostlivosti inej osoby).

Pripomíname, že v prípade umiestnenia dieťaťa do škôlky alebo do jaslí môžete žiadať aj o príspevok na starostlivosť o dieťa, ktorý sa poskytuje vo výške preukázaných nákladov na starostlivosť v tomto zariadení, najviac však vo výške 230 eur.” (pozn. redakcie: nemáte nárok na oba príspevky súčasne. Musíte si vybrať buď príspevok na starostlivosť o dieťa alebo rodičovský.)

Ak sa oprávnená osoba zamestná, bude mať nárok na rodičovský príspevok, aj na ošetrovné (OČR)?

„S účinnosťou od 1. januára 2011 nárok na rodičovský príspevok neovplyvňuje poberanie ošetrovného.“

Ak oprávnená osoba umiestni dieťa s dlhodobo nepriaznivým stavom do zariadenia (do škôlky) na celý deň, bude za ňu naďalej platiť poistné na dôchodkové poistenie štát?

“Povinne dôchodkovo poistenou fyzickou osobou, za ktorú toto poistenie platí štát je aj po 1. januári 2011 fyzická osoba s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky, ktorá sa riadne stará o dieťa do šiestich rokov jeho veku s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky, a to len za predpokladu, že nie je dôchodkovo poistená z dôvodu svojho postavenia zamestnanca alebo samostatne zárobkovo činnej osoby, ktorá je povinne nemocensky poistená, súčasne jej nebol priznaný predčasný starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok a nedovŕšila ani vek potrebný na nárok na starobný dôchodok.

V prípade starostlivosti o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotný stavom, je povinne dôchodkovo poistenou fyzickou osobou, za ktorú platí poistné na toto poistenie štát, fyzická osoba s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky, ktorá sa riadne stará o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom po dovŕšení šiestich rokov jeho veku s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky najdlhšie však do 18 rokov jeho veku, a to len za predpokladu, že nie je dôchodkovo poistená z dôvodu svojho postavenia zamestnanca alebo samostatne zárobkovo činnej osoby, ktorá je povinne nemocensky a nie je súčasne ani dôchodkovo poistenou fyzickou osobou, ktorá sa riadne stará o dieťa do šiestich rokov jeho veku s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky, nebol jej priznaný predčasný starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok, nedovŕšila dôchodkový vek.

Podmienkou vzniku tohto dôchodkového poistenia je podanie prihlášky na dôchodkové poistenie z dôvodu starostlivosti o dieťa do šiestich rokov veku, respektíve u dieťaťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom po dovŕšení šiestich rokov veku.

Podmienkou zániku povinného dôchodkového poistenia tejto fyzickej osoby je podanie odhlášky (odhlásenie sa) z tohto poistenia, a to do ôsmich dní odo dňa, kedy vznikol dôvod pre zánik povinného dôchodkového poistenia z dôvodu starostlivosti od dieťa (napr. fyzickej osobe vzniklo povinné dôchodkové poistenie, z dôvodu výkonu činnosti zamestnanca, bol takejto osobe priznaný predčasný starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok).

Splnenie tejto povinnosti ukladá zákon č. 461/203 Z. z. o sociálnom poistení priamo tejto fyzickej osobe.”


Ďakujeme Mgr. Andrei Hajdúchovej z Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR za objasnenie podmienok nároku na rodičovský príspevok v dotknutých situáciách. Veríme, že Vám pomôžu zorientovať sa v prípade pochybností.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 6 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie

Recept týždňa

Komentáre k článku
Denisa napísané 18.01.2012 20:04

Dobrý večer, chcem sa opýtať, v prípade, že mi bude u 4,5 r. dieťata predlžená materská dovolenka pre dlhodobo nepriaznivý zdr.stav, na ako dlho, resp.na koľko hodín denne môžem svoje dieťa dávať do štátnej MŠ?Max.na 4 hodiny, alebo aj na celý deň? Som momentálne zamestnaná na plný úväzok, dieťa navštevuje MŠ na celý deň.V prípade schválenia mojej žiadosti ÚPSVaR plánujem v zamestnaní zotrvať na polovičný prac.úväzok 4 h denne, avšak zamestnávateľ mi nemôže umožniť prácu v rozmedzí od 8-12.Ďakujem

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Kedy sa dá potvrdiť tehotenstvo?
21.09.2017   5
Kedy sa dá najskôr potvrdiť, že som tehotná? Čo sú jednoznačné príznaky tehotenstva a čo všetko môžem čakať ? Kedy ísť k lekárovi?
Daňový bonus - časté otázky rodičov
19.09.2017   0
Môžem si uplatniť daňový bonus aj na dieťa svojho partnera/manžela? Čo ak dieťa študuje externe, preruší školu alebo opakuje ročník?
babetko
Si emancipovaná? Chyba!
21.09.2017   0
Gúľať pred sebou pneumatiky na vymenenie za zimné, pritom vliecť autosedačku a okrikovať chodiace dieťa - to je emancipácia?
Aj vaše batoľa vás už udrelo?
20.09.2017   0
Svet ročného dieťaťa je denno-denne o tom, že sa stretáva s novými situáciami. Úder môže byť vyjadrenie frustrácie dieťaťa, napr. z toho, že sa mu nedarí.
Tekvicové smoothie (od 8 mesiacov)
19.09.2017   0
Tekvica môže byť jedna z prvých druhov zeleniny, ktorú ochutná vaše bábätko. Podávať ju môžete aj ako chutné smoothie.
detske choroby
Odsávačka hlienov – áno či nie?
20.09.2017   23
Proces odsávania je úplne bezbolestný, pre deti však môže byť trochu nepríjemný. Protesty dieťatka sú spôsobené väčšinou obmedzením pohybu pri odsávaní, strachom z neznámeho predmetu a v prípade odsávačiek na vysávač aj strachom zo zvuku vysávača.
Gastroenterológ radí
19.09.2017   0
Môže mať dieťatko alergiu na kozie mlieko? Stravujem svoje dieťa dostatočne, nemá málo mlieka? Na tieto a aj iné otázky odpovedá detská gastroenterologička MUDr. Mária Krajčírová, PhD.
Nie je soplík, ako soplík
15.09.2017   0
50% pacientov u pediatrov v tomto období sú „soplíky“, ktoré v zásade riešiť netreba. Rodičia často chápu soplíky ako problém, ktorý chcú „riešiť“, odstraňovať, dieťa ich zbavovať.
auto
Auto môže šoférovať aj neplnoleté dieťa
12.09.2017   1
Autoškoly považujú udeľovanie vodičských preukazov už od 17 rokov za pozitívne. Väčšina inštruktorov tvrdí, že sú mladí vodiči oveľa flexibilnejší ako starší. Mladí sa tak skôr naučia jazdiť a získajú skúsenosti.
Čo vám poisťovňa preplatí a čo nie?
07.09.2017   0
Krúpy, záplavy, pád stromu na cestu, či stret so zverou vedia narobiť poriadne škody na aute. Nie vždy ich poisťovňa preplatí. Na čo si dať pozor?
Čo s prasknutým čelným sklom?
01.09.2017   0
Policajt vám pri cestnej kontrole môže udeliť pokutu, resp. zadržať technický preukaz. Čo robiť, keď vám počas jazdy pred vami idúce vozidlo „strelí“ kamienok?