Výdavky a domáce účtovníctvo

Jana Pracharová 11

Výdavky a domáce účtovníctvo

Určite ste sa už párkrát pokúsili o značenie si „vašich domácich“ príjmov a výdajov. Ak ste v tom vytrvalí, tak Vám blahoželáme! Ak nie, tak Vás do toho chceme dnes povzbudiť. Skúste si svoje domáce „finančné toky“ určité obdobie (napr. 3 mesiace) odsledovať: buď pomocou našej tabuľky alebo napr. podľa internetbankingu, ale samozrejme postačí aj papier a pero.

Zo skúseností viem, že každá tabuľka je ako kniha o chudnutí, nie je v nej napísané nič nové, ale ako vždy: viac vydať a menej prijať resp. cvičiť. A napriek tomu sa tieto knihy predávajú, hoci to každý vie… Rovnako je to aj so sledovaním a zapisovaním si domácich výdavkov – ide pritom najmä o Vašu MOTIVÁCIU!

Ako vylepšiť vedenie domáceho účtovníctva?

– zoberte si papier alebo zošit a zapisujte si do neho všetky svoje mesačné výdaje (môže Vám na to poslúžiť ako pomôcka tabuľka, ktorú si môžete stiahnuť)

– pokiaľ potrebujete získať nad výdavkami väčšiu kontrolu a začať lepšie hospodáriť, rozdeľte si peniaze na tie položky, ktoré musia byť NUTNE zaplatené (nájomné, energie, úvery, základná strava a šeky, atď.), a ostatné peniaze si PRESNE rozdeľte, na čo ich miniete. Týka sa to hlavne tých malých každodenných výdajov, ktoré je ťažké odsledovať, pretože sú to  pár-eurové položky, avšak vedia sa za mesiac pekne „nakopiť“ (káva, posedenie, drobné nákupy potravín, atď.)

– zapisujte si aj výbery z bankomatu, počet a sumu výberov mesačne (môže Vám to pomôcť vybrať optimálny typ bežného účtu alebo balíku a znížiť poplatky, ktoré platíte banke)

– platby za nákupy platobnou kartou zas pomôžu v lepšej evidencii (prostredníctvom výpisu z účtu)

– ak nebývate koncom mesiaca finančne v pohode, peniaze na bežné výdaje si radšej rozdeľte na jednotlivé týždne

Evidencia výdavkov

musí však byť v nejakom kontexte, lebo len to, že si ich pozapisujeme samo o sebe veľký význam nemá. Otázka je – prečo to máme sledovať?

Čo myslíte?

Prečítali ste si 3. článok zo série Rodinné financie, ktorý pre rodinka.sk pripravuje Jana Pracharová 

foto:sxc.hu

 


Tipy a triky ako ušetriť

Po vianočnom a silvestrovskom výdavkovom období a po príchode „zvýšených“ nákladov na Nový rok 2010 nám všetkým dobre padne vzájomné podelenie sa s radami, tipmi a trikmi na šetrenie v domácnosti.

Týmto vyhlasujeme trojtýždňovú súťaž v šetrení s možnosťou vyhrať rodinný víkendový pobyt v slovenských kúpeľoch. Prvá súťažná otázka na tento týždeň znie: Napíšte nám Vaše tipy a triky na šetrenie – ako šetríte v domácnosti?

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (7 hlasov, priemerne: 3,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. super článok smile ja sledujem „výdavky“ už pár rokov v trosku jednoduchšej forme a tiež sa mi osvedčil excel; je to výborné a jednoduché Big Grins

  2. Váš komentár

    Domáce účtovníctvo, je dobrá vec. Mesačne sledujem všetky výdaje rozčlenené do niekoľkých položiek, zvlášť zapisujem výdaje na stravu, zvlášť vačšie výdaje. Odrátam aj povinné platby, ktoré odchádzajú formou trvalých príkazov z účtu.

    Na konci mesiaca presne viem koľko sme minuli, resp. ušetrili, ale hlavne máme prehľad, kde a na čo sme peniaze minuli. Odporúčam každému.

  3. Dakujem za podnetny clanok. Rada sa necham poucit. Velmi sa tesim aj na rady ako v domacnosti usetrit. Domace uctovnictvo vedieme uz par rockov (tiez v excel.tabulke), ale akosi sa nevieme dostat dalej – ze kde priskrtit, resp. ako si zadelit ten balik penazi, ktory mame aby sme neboli v neustalom minuse. Nam vacsinou skrt cez rozpocet spravi vzdy nieco akutne – nieco sa pokazi v aute a na opravu treba nemalu polozku, nieco zlyha v domacnosti a treba urychlene kupit nove, nieco treba urgentne zabezpecit detom a pod. No a nas najvacsi financny balvan je hypoteka…

     

    Ale ked tak pozeram, nie je to aj mene? Nemyslim financnej, ale v mene cloveka? Ved autorka clanku je PRACHAROVA! A opakom som ja – taka ta obycajna kostolna MYSa!

  4. veľmi dobrý článok,

     

    už asi druhý mesiac si evidujem aj ja svoje príjmy a výdavky a vďaka tomuto článku som ešte viac presvedčný o správnosti môjho kroku viesť si domáce účtovníctvo

     

    používam na to program s názvom RUDo, neľutujem tých 8 eur, čo som dal na kúpu, evidujem si tam svoje príjmi, výdavky a takisto aj pohľadávky a záväzky, vďaka prehľadným sumárom a grafom mám väčší prehľad vo svojich financiách a vidím kde sa dá ušetriť

    aktualizácie sú zadarmo a je k tomu prehľadný videomanuál i príručka, dokonca pre tých,

     

    moja suseda nie je počítačovo zdatná, a preto používa knihu RUdo s tlačenými formulármi pre evidovanie príjmov a výdavkov

     

    tu je webová adresa:

     

    dokonca som zistil, že licencia je na dva PC, takže jednu asi darujem známym, aby si aj oni mohli viesť domáce účtovníctvo

  5. ja si evidujem moje financie vo viacerých programoch súčastne. Používam RQ Money, ktorý je fakt jednoduchy a je zdarma, zložitejší softver, ktorý používam, kde je rozšírenejšie členenie je Domáce Hospodárstvo plus, kde je jednorázový poplatok za licenciu na jeden PC za 15€ a samozrejme, mám vytvorené učtovnictvo aj v Exceli.

Pridaj komentár