Sekáče – raj nákupov plný nástrah

Zuzana Špačková 3

Niekto je z nich nadšený, niekto ich obchádza veľkým oblúkom. Niekto ich vyhľadáva, lebo tam nájde niečo iné. A niekto ani netuší, že niečo také existuje. Reč je o second handoch, sekáčoch, seky obchodoch. Obchodoch s oblečením (ale aj iným tovarom) z druhej ruky. To znamená už noseným, resp. použitým…

Zdroj: istockphoto.com

Začiatky „sekáčov“

Na Slovensko dorazila prvá vlna second handov asi pred 20-timi rokmi. Vznikali kamenné obchody, v ktorých sa predávali veci pôvodne určené pre charitu, dovezené z krajín západnej Európy. Len málo ľudí chodilo nakupovať do „sekáča“. Bol to nezvyk, hanba, či neznalosť? Možno.

Dnes je to trošku inak. A nie je to len o peniazoch… O ušetrených peniazoch. Totiž už aj módne ikony a blogerky využívajú  second handy, aby boli iné. Iné, ako všetky „obliekajúce sa“ v obchodných reťazcoch. Nie je to teda typ obchodu len pre tých, čo nemajú veľa financií, napríklad na oblečenie.

Čo všetko nájdete v sekáčoch?

Oblečenie – to je priorita všetkých obchodov. Nájdete však aj bižutériu, okuliare, knihy, hračky, plyšáky, posteľnú bielizeň, textil (uteráky, závesy, vankúše..), obuv, rôzne maličkosti do domácnosti, elektroniku…

Oblečenie je väčšinou zavesené na ramienkach, najčastejšie zoradené podľa farby a druhu tovaru, prípadne ďalšie podskupiny. Čiže dámske, pánske, detské, XXL, krátke tričká, šaty, sukne, nohavice, rifle, kraťasy… Drobné veci sú aj nakopené v košoch, to sú tzv. hrabárne. Tam sa treba hrabať a hrabať a vyberať a prehrabávať, aby ste našli svoje úlovky. Najčastejšou hrabárňou bývajú malé detské vecičky, klobúky, pančuchy a ponožky, rukavice.

Zdroj: isifa.com

Čo je iné

Do niektorých second handov majiteľ obchodu nakupuje tovar na hmotnosť. Väčšinou 20 – 25 kg vrecia plné oblečenia. Samozrejme, sú aj obchody, kde si majiteľ vyberá tovar jednotlivo po kusoch, alebo sám niekde kúpi a potom predá ďalej.

V second handoch sa nakupuje systémom – hľadám, vidím, skúsim, kúpim. To znamená, že záujemca buď musí vedieť, čo asi chce, ide na istotu. Hľadá svoju farbu alebo veľkosť. Alebo kupujúci ide vešiak po vešiaku, kus po kuse a keď mu padne niečo do oka, tak má možnosť si to v kabínke aj vyskúšať.

Pre tých, ktorí sú zvyknutí hneď chytiť prvú vec so svojou veľkosťou, bude asi tento štýl nákupu trošku zložitejší. Nie vždy sa totiž taký tovar podarí nájsť. Ak sa páči strih a farba, nemusí sedieť veľkosť, alebo naopak.

Ani predavačky vykladajúce neustále nový tovar veľmi nevedia poradiť. Presné čísla veľkostí alebo značky si musí kupujúci naozaj nájsť sám.

Sekáčovské ceny

Ceny sú buď kus od kusu iné – každý kus má svoju cenovku, alebo je tovar bez visačiek a ceny sú jednotné. Napríklad kus 0,99 eur alebo detské 0,50 eur, ostatné 1euro. Občas sú aj akcie, napríklad – na všetok tovar 75 % zľava. Tak to už klasicky z ceny na visačke treba odrátať akciové percentá a výsledná nákupná cena je na svete.

Vo väčšine obchodoch sa platí hotovosťou. Obchody s použitým oblečením s viacerými pobočkami ponúkajú už aj možnosť platiť kartou, ale až nad vyššiu hodnotu nákupu (napríklad nad 5 eur).

Na čo pozor

Pri kúpe treba byť obozretnejší ako v obchodoch s novým oblečením. V sekáčoch sa totižto nájdu aj veci poškodené, špinavé, roztrhané…proste a jednoducho, použité.

Takže na čo si dať pozor:

Zdroj: isifa.com
  • Svetlo v obchode – málo svetla pomôže obchodníkom zakamuflovať niektoré fliačiky, nedostatky tovaru.
  • Dierky – vždy treba prezrieť tovar zo všetkých strán. Aj na zadnom diely môže byť výrazné poškodenie tovaru.
  • Pokrčené veci – veci sú niekedy naschvál nevyžehlené, za pokrčenosť sa tiež dá, čo to schovať.
  • Vôňa – Hoci väčšina oblečenia v sekáčoch je vypraná, nie vždy sa podarí zlikvidovať vôňu (pachy) pôvodného majiteľa. Ovoňať nie je hanba. Niektoré voňavky, zatuchnutosť, pachy zvierat jednoducho nezlikvidujete ani najlepšími pracími práškami alebo avivážou.
  • Topánky – vystavená je vždy len jedna topánka z páru. Tá lepšie vyzerajúca. Tú druhú dávajú predavačky až pri pokladni. Netreba sa unáhliť pri kontrole a následnej kúpe.
  • Exclusive – pod týmto označením na zadnej strane visačiek, sa skrýva kvalita alebo výnimočná značka. Pri akciách sa však zľavy na tento tovar nevzťahujú. Vždy sa radšej treba opýtať dvakrát predavačky, že vlastne o aké zľavy ide a na aký tovar sa vzťahuje.
  • Kabelky – záruka je len pri tovare s originálnou visačkou. Inak treba kontrolovať zipsy, zapínanie, úchyty, prejsť si futrovanie.
  • Šperky, bižutéria – opäť ide o nosené kúsky. To znamená, že už to mal niekto na tele, náušnice v uchu, prípadne to niekde bolo dlhšie uskladnené. Vypadnuté kamienky, pokazené zapínanie, ošúchané komponenty a korálky nie sú výnimkou.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (7 hlasov, priemerne: 4,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. rada nakupujem v sekacoch. maju tam originalne veci. sice je potrebne sa vzdy poprehrabovat, ale stoji to za to zwinker

  2. na som párkrát dobre nakúpila … materiál na karnevalové kostýmy, napríklad Big Grins Na to sú sekáče super. A keď bol syn škôlkár a podchvíľu v škôlke zlikvidoval bundu, tak som tam chodila aj na bundy. V sekáči som zásadne nekupovala nič, čo ide priamo na telo, ale na internetových bazarikoch som kupila všeličo super výhodne, aj predala.

Pridaj komentár