Vedeli ste, že použitý olej z domácnosti môžete recyklovať? | V kuchyni | V kuchyni | Rodinka.sk
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
piatok 22.09.2017 | meniny má Móric  
V kuchyniV kuchyni

Vedeli ste, že použitý olej z domácnosti môžete recyklovať?

 Kaufland   02.09.2016   5

Zamysleli ste sa už niekedy nad tým, koľko odpadu vyprodukuje vaša domácnosť počas jedného roka? Boli by ste prekvapení, ale bežná štvorčlenná rodina dokáže ročne vyhodiť viac ako 1 tonu odpadu. A to už je poriadna kopa.

Ak chcete prispieť svojou troškou a šetriť životné prostredie, môžete. Napríklad aj vďaka projektu Zelený Kaufland, ktorý okrem tradičnej recyklácie prináša tento rok ako novinku aj možnosť odovzdania použitého oleja z domácnosti.

Foto: Kaufland

 

Určite viete kam zahodiť vytriedený papier, plast, sklo a kov. Koše na tento druh odpadu sú už väčšinou dostupné.

Ak si však lámete hlavu s tým, kam so zvyškami použitého oleja, rozhodne ich nevylievajte do výlevky a ani ich nevyhadzujte do bežného komunálneho odpadu.

V prípade, že chcete prispieť k ochrane životného prostredia, ideálnym riešením je priniesť zbytky oleja do niektorej zo 7 prevádzok Kauflandu.

V Bardejove, Bratislave na Patrónke, Novom Meste nad Váhom, Košiciach – Nad jazerom, Sabinove, Šamoríne a Zlatých Moravciach sa 2. – 5. septembra v čase od 8.00-20.00h uskutočnia zberné dni, počas ktorých budete môcť odovzdať použitý olej z domácnosti.

Kladiete si otázku, prečo by ste použitý olej nemali len tak vyliať do výlevky či vyhodiť spolu s bežným odpadom?

Foto: Kaufland

Dôvodov je hneď niekoľko. Ak sa olej dostane do kanalizačného systému, značne ho zanáša a časom i poškodzuje.

Iba 1 dcl. oleja dokáže znečistiť niekoľko tisíc litrov vody, úprava ktorej je veľmi nákladná. Správnym separovaním však viete obyčajný kuchynský olej zhodnotiť na užitočnú surovinu, ktorá sa používa napríklad v doprave, logistike, energetike, či iných odvetviach.

7 ton odpadu za tri roky

Takýmto jednoduchým krokom prispejete k zníženiu emisií skleníkových plynov či zmiernite globálnu závislosť na rope. Aj vďaka projektu Zelený Kaufland, ktorého hlavnou myšlienkou je ochrana životného prostredia, sa stáva separácia odpadu jednoduchšou.

„Našou snahou je nielen informovať zákazníkov o ochrane životného prostredia, ale aj ponúknuť im bežne dostupné miesto, kde majú možnosť aktívne sa zapojiť do zmysluplnej aktivity a prispieť tak svojou troškou k dobrej veci,“ hovorí Erika Turček Pfundtnerová, vedúca oddelenia CSR v Kauflande.  

„O úspešnosti projektu svedčí aj to, že za tri roky jeho fungovania sa celkovo vyzbieralo viac než 7 ton recyklovateľného odpadu,“ dodáva. 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie

Recept týždňa

Komentáre k článku
Letitia napísané 06.09.2016 22:42

Aha, tak len zberné dni?

Máme niečo lepšie - myslím, že na každej benzínovej pumpe zbierajú okrem použitého motorového oleja aj kuchynský. Musí byť vhodne zabalený (stačí PET-fľaša). My už takto odnášame použitý olej dlho. A nie len vo vyznačených dňoch, ale hocikedy, keď naplníme fľašu.

Letitia napísané 06.09.2016 22:50

Určite na OMV, tam nosíme my. (ak som to nepoplietla)

Michaela napísané 02.09.2016 08:11

Privitala by som stabilne kose na olej...my totiz pouzity olej zlievame (napr. do prazdnych nadob od kavy a pod.) ale vyhadzujeme ich potom do normalneho komunalneho odpadu - do smetiakov...

Kauflandacky projekt chvalim, ale nevyprazame len raz do roka...chytia sa na to starostovia?

Erika napísané 02.09.2016 16:38

Pridavam sa. To co je za blbost, ze v nejaky datum.- Kontinualne by to malo byt mozno, aby to malo zmysel.

Letitia napísané 06.09.2016 22:44

Ale určite lepšie do "čierneho kontajnera", ako do výlevky.

V spaľovni by mali nebezpečný "dym" odfiltrovať, ale vo vode narobí viac škody.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Kedy sa dá potvrdiť tehotenstvo?
21.09.2017   5
Kedy sa dá najskôr potvrdiť, že som tehotná? Čo sú jednoznačné príznaky tehotenstva a čo všetko môžem čakať ? Kedy ísť k lekárovi?
Daňový bonus - časté otázky rodičov
19.09.2017   0
Môžem si uplatniť daňový bonus aj na dieťa svojho partnera/manžela? Čo ak dieťa študuje externe, preruší školu alebo opakuje ročník?
babetko
Ako vybrať krúžok pre dieťa
22.09.2017   0
Často sa púšťame do vyberania množstva krúžkov. Pritom výberom jedného správneho docielime niekedy viac, než by sme čakali.
5 tipov pre tréning imunity od Anastasie Kuzminovej
22.09.2017   0
Náš imunitný systém sa vyvíja počas celého nášho života, ale najdôležitejšiu etapu predstavuje obdobie prvých troch rokov. Toto obdobie sa nazýva aj imunitné.
5 tipov, čo robiť s deťmi na jeseň
21.09.2017   0
Prišla jeseň a s ňou kúsok nostalgie, chuť na dobrý teplý čaj, pečené gaštany a čas pre šikovné tvorivé ruky - tie veľké i tie malé... Zábava môže byť so zbieraním listov, behaním za šarkanom, vyrezávaním do tekvičky...
detske choroby
Angína – ako ju odhaliť a liečiť u detí
22.09.2017   0
Ak je zápal lokalizovaný na slizniciach hltanu a podnebných mandlí, hovoríme o faryngitíde (zápal hltanu) alebo tonzilitíde (angíne – zápale mandlí).
Chrípka už za dverami
21.09.2017   0
Nechytám si oči, nos ani ústa. To učím aj deti. Vírusy sa často šíria tak, že osoba sa dotkne niečoho, čo je kontaminované vírusmi a následne si chytí oči, nos alebo ústa.
Odsávačka hlienov – áno či nie?
20.09.2017   24
Proces odsávania je úplne bezbolestný, pre deti však môže byť trochu nepríjemný. Protesty dieťatka sú spôsobené väčšinou obmedzením pohybu pri odsávaní, strachom z neznámeho predmetu a v prípade odsávačiek na vysávač aj strachom zo zvuku vysávača.
auto
Auto môže šoférovať aj neplnoleté dieťa
12.09.2017   1
Autoškoly považujú udeľovanie vodičských preukazov už od 17 rokov za pozitívne. Väčšina inštruktorov tvrdí, že sú mladí vodiči oveľa flexibilnejší ako starší. Mladí sa tak skôr naučia jazdiť a získajú skúsenosti.
Čo vám poisťovňa preplatí a čo nie?
07.09.2017   0
Krúpy, záplavy, pád stromu na cestu, či stret so zverou vedia narobiť poriadne škody na aute. Nie vždy ich poisťovňa preplatí. Na čo si dať pozor?
Čo s prasknutým čelným sklom?
01.09.2017   0
Policajt vám pri cestnej kontrole môže udeliť pokutu, resp. zadržať technický preukaz. Čo robiť, keď vám počas jazdy pred vami idúce vozidlo „strelí“ kamienok?