Toto nikdy nerobte s horiacou panvicou

Andrea Biela 0

Kamarátky mali minule vtipnú debatu, o zážitkoch s horiacou panvicou, či vyvretou vodou z hrnca a vybuchnutým Salkom … okrem popálenín, hrozí aj požiar, takže čo robiť a čo nerobiť, ak vám v kuchyni na sporáku začne horieť?

ingimage

Za normálnych okolností varenie nie je nebezpečná činnosť, max. sa porežete alebo spálite ryžu… ale štatistiky našich požiarnikov hovoria jasne – najviac požiarov v domácnostiach vznikne práve v kuchyni. Treba byť teda nanajvýš opatrní, aby ste si okrem bežnej ujmy na vašich prstoch, či riade, neprivodili ujmu oveľa väčšiu.

Požiar v kuchyni – kedy vznikne

Ak sa samozrejme bavíme o varení, tak najčastejšie vznikne pri rozohrievaní oleja v hrnci či na panvici a potom možno neopatrnou manipuláciou s utierkami či chňapkami v tesnej blízkosti sporáka.

Požiarnici ako jeden z dvoch hlavných dôvodov uvádzajú používanie otvoreného plameňa – teda plynové sporáky. Druhým dôvodom je vysoká teplota nevyhnutná pri spracovaní jedla. Treťou príčinou je, že rozpaľujúce sa tuky sú aj pri vysokej teplote ešte stále kvapalné. Tento extrémne vysoký teplotný potenciál sa omnoho ťažšie schladí a nebezpečenstvo opätovného vzplanutia je u nich omnoho vyššie. Preložené do ľudskej reči to znamená, že ak na rozpálený tuk nalejete vodu, tá sa okamžite odparí a premení sa v explodujúcu masu.

Ak rozpaľujete na panvici tuk, ten začne najskôr vrieť, potom dymiť a potom môže vzniknúť požiar. Väčšina rastlinných tukov začína dymiť pri teplote cca 232°C, živočíšne tuky dymia pri teplote 190°C. 

Inšpirujte sa: Ako urobiť kuchyňu bezpečnou aj pre deti.

Niekoľko faktov o horúcich tukoch

  • Samozápalnosť tukov a olejov závisí od ich hustoty – stláčaním sa zvyšuje samozápalnosť,
  • Čím je vyššia teplota, tým menší je čas na začiatok zahrievania, môže sa zapáliť menší objem a treba aj menej oleja.
  • Každá normálna vodná kvapka, ktorá sa ponorí do vriaceho tuku, zväčší okamžite svoj objem 1700 krát, tzn. exploduje a rozhodí horiacu kvapalinu z nádoby do celého priestoru. Je to v podstate fyzikálny výbuch,
  • Platňa horiaceho elektrického sporáku dosahuje 800 °C, teplota plameňa zemného plynu je 1000 °C. Utierka alebo chňapka môže vzplanúť už pri 600 °C, rovnako ako oblečenie.

Ako to vyzerá, ak horiaci tuk zalejete vodou? Pozrite si video:

Najlepšia ochrana je prevencia

Kedykoľvek postavíte na zapnutý sporák panvicu s olejom, ostaňte v kuchyni a panvicu sledujte. Ak by ste sa pozabudli a zistíte, že olej už dymí, okamžite stiahnite na najnižší stupeň teplotu alebo dajte panvicu preč zo sporáka. Dym neznamená, že určite olej začne horieť, ale je znakom možného nebezpečenstva.

Pravidelne čistite sporák a digestor od nečistôt a mastnoty, ktoré môžu prispieť k šíreniu požiaru,

Zakúpte si hasiacu deku a hasiaci prístroj triedy B, tie ktoré neobsahujú vodu a majte ho na dostupnom mieste.

Pri varení dodržujte tieto zásady 

  • Ak varíte, neodchádzajte z kuchyne,
  • Ak varíte alebo pečiete jedlá, ktoré vyžadujú dlhšiu dobu prípravy, pravidelne kontrolujte ich stav, prípadne použite kuchynské minútky,
  • Pri varení uprednostnite zadné miesta na sporáku,
  • Používajte priliehavý odev a podľa možnosti sa nenakláňajte nad zapnutý sporák.

Ako uhasiť požiar na sporáku

Zdroj: homeadvisorhomesource.com

Základná zásada znie, že musíte zabrániť prístupu kyslíka. Dobre poslúži pokrievka alebo utierka namočená do vody. Panvicu, či hrniec treba zakryť – ideálna je už spomenutá hasiaca deka.

Nikdy nelejte na horiacu panvicu alebo hrniec vodu!!!

Ak horí pekáč v rúre, vypnite ju a nechajte zatvorené dvierka.

Ak môžete bezpečne vypnúť sporák, tak ho vypnite.

S panvicou, hrncom, pekáčom nemanipulujte, kým úplne nevychladne.

Otvorte okno a vyvetrajte 

Vytlačte si info, čo robiť pri popáleninách.

Ak sa oheň rozšíri a vy máte problém ho uhasiť, zatvorte dvere do kuchyne, aby ste zabránili šíreniu požiaru a volajte 150.

Ak sa vám situácia vymkne spod kontroly, okamžite opustite dom/byt a choďte von, z dosahu plameňov či dymu.

Spracované s použitím: protipoziarne.sk, thekitchn.com, dhzvarin.estranky.sk

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Andrea Biela

články autora...

Pridaj komentár