ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
piatok 22.09.2017 | meniny má Móric  
V kuchyniV kuchyni

Toto nikdy nerobte s horiacou panvicou

 Andrea Biela   27.11.2016   0

Kamarátky mali minule vtipnú debatu, o zážitkoch s horiacou panvicou, či vyvretou vodou z hrnca a vybuchnutým Salkom ... okrem popálenín, hrozí aj požiar, takže čo robiť a čo nerobiť, ak vám v kuchyni na sporáku začne horieť?

ingimage

 

Za normálnych okolností varenie nie je nebezpečná činnosť, max. sa porežete alebo spálite ryžu... ale štatistiky našich požiarnikov hovoria jasne – najviac požiarov v domácnostiach vznikne práve v kuchyni. Treba byť teda nanajvýš opatrní, aby ste si okrem bežnej ujmy na vašich prstoch, či riade, neprivodili ujmu oveľa väčšiu.

Požiar v kuchyni – kedy vznikne

Ak sa samozrejme bavíme o varení, tak najčastejšie vznikne pri rozohrievaní oleja v hrnci či na panvici a potom možno neopatrnou manipuláciou s utierkami či chňapkami v tesnej blízkosti sporáka.

Požiarnici ako jeden z dvoch hlavných dôvodov uvádzajú používanie otvoreného plameňa – teda plynové sporáky. Druhým dôvodom je vysoká teplota nevyhnutná pri spracovaní jedla. Treťou príčinou je, že rozpaľujúce sa tuky sú aj pri vysokej teplote ešte stále kvapalné. Tento extrémne vysoký teplotný potenciál sa omnoho ťažšie schladí a nebezpečenstvo opätovného vzplanutia je u nich omnoho vyššie. Preložené do ľudskej reči to znamená, že ak na rozpálený tuk nalejete vodu, tá sa okamžite odparí a premení sa v explodujúcu masu.

Ak rozpaľujete na panvici tuk, ten začne najskôr vrieť, potom dymiť a potom môže vzniknúť požiar. Väčšina rastlinných tukov začína dymiť pri teplote cca 232°C, živočíšne tuky dymia pri teplote 190°C. 

Inšpirujte sa: Ako urobiť kuchyňu bezpečnou aj pre deti.

Niekoľko faktov o horúcich tukoch

  • Samozápalnosť tukov a olejov závisí od ich hustoty - stláčaním sa zvyšuje samozápalnosť,
  • Čím je vyššia teplota, tým menší je čas na začiatok zahrievania, môže sa zapáliť menší objem a treba aj menej oleja.
  • Každá normálna vodná kvapka, ktorá sa ponorí do vriaceho tuku, zväčší okamžite svoj objem 1700 krát, tzn. exploduje a rozhodí horiacu kvapalinu z nádoby do celého priestoru. Je to v podstate fyzikálny výbuch,
  • Platňa horiaceho elektrického sporáku dosahuje 800 °C, teplota plameňa zemného plynu je 1000 °C. Utierka alebo chňapka môže vzplanúť už pri 600 °C, rovnako ako oblečenie.

Ako to vyzerá, ak horiaci tuk zalejete vodou? Pozrite si video:

 

Najlepšia ochrana je prevencia

Kedykoľvek postavíte na zapnutý sporák panvicu s olejom, ostaňte v kuchyni a panvicu sledujte. Ak by ste sa pozabudli a zistíte, že olej už dymí, okamžite stiahnite na najnižší stupeň teplotu alebo dajte panvicu preč zo sporáka. Dym neznamená, že určite olej začne horieť, ale je znakom možného nebezpečenstva.

Pravidelne čistite sporák a digestor od nečistôt a mastnoty, ktoré môžu prispieť k šíreniu požiaru,

Zakúpte si hasiacu deku a hasiaci prístroj triedy B, tie ktoré neobsahujú vodu a majte ho na dostupnom mieste.

Pri varení dodržujte tieto zásady 

  • Ak varíte, neodchádzajte z kuchyne,
  • Ak varíte alebo pečiete jedlá, ktoré vyžadujú dlhšiu dobu prípravy, pravidelne kontrolujte ich stav, prípadne použite kuchynské minútky,
  • Pri varení uprednostnite zadné miesta na sporáku,
  • Používajte priliehavý odev a podľa možnosti sa nenakláňajte nad zapnutý sporák.

Ako uhasiť požiar na sporáku

Zdroj: homeadvisorhomesource.com

Základná zásada znie, že musíte zabrániť prístupu kyslíka. Dobre poslúži pokrievka alebo utierka namočená do vody. Panvicu, či hrniec treba zakryť – ideálna je už spomenutá hasiaca deka.

Nikdy nelejte na horiacu panvicu alebo hrniec vodu!!!

Ak horí pekáč v rúre, vypnite ju a nechajte zatvorené dvierka.

Ak môžete bezpečne vypnúť sporák, tak ho vypnite.

S panvicou, hrncom, pekáčom nemanipulujte, kým úplne nevychladne.

Otvorte okno a vyvetrajte 

Vytlačte si info, čo robiť pri popáleninách.

Ak sa oheň rozšíri a vy máte problém ho uhasiť, zatvorte dvere do kuchyne, aby ste zabránili šíreniu požiaru a volajte 150.

Ak sa vám situácia vymkne spod kontroly, okamžite opustite dom/byt a choďte von, z dosahu plameňov či dymu.

Spracované s použitím: protipoziarne.sk, thekitchn.com, dhzvarin.estranky.sk

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie

Recept týždňa

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Kedy sa dá potvrdiť tehotenstvo?
21.09.2017   5
Kedy sa dá najskôr potvrdiť, že som tehotná? Čo sú jednoznačné príznaky tehotenstva a čo všetko môžem čakať ? Kedy ísť k lekárovi?
Daňový bonus - časté otázky rodičov
19.09.2017   0
Môžem si uplatniť daňový bonus aj na dieťa svojho partnera/manžela? Čo ak dieťa študuje externe, preruší školu alebo opakuje ročník?
babetko
5 tipov, čo robiť s deťmi na jeseň
21.09.2017   0
Prišla jeseň a s ňou kúsok nostalgie, chuť na dobrý teplý čaj, pečené gaštany a čas pre šikovné tvorivé ruky - tie veľké i tie malé... Zábava môže byť so zbieraním listov, behaním za šarkanom, vyrezávaním do tekvičky...
Si emancipovaná? Chyba!
21.09.2017   0
Gúľať pred sebou pneumatiky na vymenenie za zimné, pritom vliecť autosedačku a okrikovať chodiace dieťa - to je emancipácia?
Aj vaše batoľa vás už udrelo?
20.09.2017   0
Svet ročného dieťaťa je denno-denne o tom, že sa stretáva s novými situáciami. Úder môže byť vyjadrenie frustrácie dieťaťa, napr. z toho, že sa mu nedarí.
detske choroby
Angína – ako ju odhaliť a liečiť u detí
22.09.2017   0
Ak je zápal lokalizovaný na slizniciach hltanu a podnebných mandlí, hovoríme o faryngitíde (zápal hltanu) alebo tonzilitíde (angíne – zápale mandlí).
Chrípka už za dverami
21.09.2017   0
Nechytám si oči, nos ani ústa. To učím aj deti. Vírusy sa často šíria tak, že osoba sa dotkne niečoho, čo je kontaminované vírusmi a následne si chytí oči, nos alebo ústa.
Odsávačka hlienov – áno či nie?
20.09.2017   24
Proces odsávania je úplne bezbolestný, pre deti však môže byť trochu nepríjemný. Protesty dieťatka sú spôsobené väčšinou obmedzením pohybu pri odsávaní, strachom z neznámeho predmetu a v prípade odsávačiek na vysávač aj strachom zo zvuku vysávača.
auto
Auto môže šoférovať aj neplnoleté dieťa
12.09.2017   1
Autoškoly považujú udeľovanie vodičských preukazov už od 17 rokov za pozitívne. Väčšina inštruktorov tvrdí, že sú mladí vodiči oveľa flexibilnejší ako starší. Mladí sa tak skôr naučia jazdiť a získajú skúsenosti.
Čo vám poisťovňa preplatí a čo nie?
07.09.2017   0
Krúpy, záplavy, pád stromu na cestu, či stret so zverou vedia narobiť poriadne škody na aute. Nie vždy ich poisťovňa preplatí. Na čo si dať pozor?
Čo s prasknutým čelným sklom?
01.09.2017   0
Policajt vám pri cestnej kontrole môže udeliť pokutu, resp. zadržať technický preukaz. Čo robiť, keď vám počas jazdy pred vami idúce vozidlo „strelí“ kamienok?