Melón – ako vybrať dobrý melón

Mária Kopčíková 0

Doma si ich často nepestujeme, leda že máme obrovskú záhradu. Ale v tomto období už pokukujeme popri cestách, či niekde nie sú rozložení predajcovia „z dolnej zeme“ s touto najsladšou zeleninou.

Keď sa povie melón osobne si automaticky predstavím melón červený – vodový, ale mlónov existuje viacero druhov.

Shutterstock

 

Okrem osviežujúceho, aj zdravý – to je melón

Melón je známy po celom svete, prvé zmienky o jeho konzumácií sa objavili už v Pompejach.

V dužine melóna je až 90% vody a dužina je zároveň z hľadiska zdravotných výhod  najdôležitejšia. Každým hryzom získavame nielen veľa potrebnej hydratácie, ale ja vitamínov – A, B, C,  ďalej draslík, železo, jód, fosfor, zinok, magnézium, vápnik.

Červený melón pomáha regulácii vysokého krvného tlaku, tiež pri ochoreniach srdca a pri cukrovke 2. typu.

Hrá významnú úlohu v ľudskej imunite, u mužov aj v prevencii rakoviny prostaty. Nepatrí k alergénom – čo jeho výhodou ako pri rozmýšľaní o tom, čo môže jesť naše malé dojča, ako aj u žien v šestonedelí.

Druhy melónov

V princípe hovoríme o dvoch veľkých skupinách:

  • veľké vodové s červenou dužinou
  • menšie cukrové s bielou, zelenou, žltou až oranžovou dužinou

My sa najčastejšie stretávame s veľkým červeným melónom a potom malým žltým. Je ich však viacej:

  • Kantalup – ananásový melón, keby ste nevedeli, že jete melón, určite by ste si mysleli, že si pochutnávate na ananáse. Podobá sa na klasický vodný melón, ale jeho vnútro je žlté.
  • Galia – malý sympatický melónik, s chuťou, ktorá pripomína nektarinky.
  • Charentais – jeho dužina má marhuľovú farbu a chuťou pripomína papayu a ananás. Táto odroda je považovaná za najviac bohatú na karotén.
  • Honeydew – jeho dužina je zelená a kôra žiarivo žltá.
Shutterstock

 

Melón v kozmetike

Túto sladkú zeleninku môžete využiť ako skvelý prostriedok na výživu a hydratáciu pleti. Práve kvôli vysokému obsahu vody – vyživuje a zvlhčuje pokožku zvnútra a tiež odvádza z tela škodlivé látky. Šťavu môžete pridať do pleťovej masky, alebo použite rovno popučenú dužinu.  

Ak sa v lete oddáte slnečným lúčom viac, než by bolo vhodné a vaša pokožka to „odnesie“, nakrájajte plátky melóna a priložte na postihnuté miesta.

Melón pri chudnutí

Leto využíva mnoho ľudí na očistnú či chudnúcu kúru. Melón je veľmi dobre využiteľný aj v tomto smere. Odborníci odporúčajú naplánovať si dva melónové dni v týždni.

Veľká konzumácia melóna napomáha prečisteniu vylučovacej sústavy, z tela sa odplavia nečistoty. Črevám urobí dobre vláknina z melónovej dužiny, melónové jadierka zase dokážu preliečiť priedušky a horné dýchacie cesty.

Ak chcete chudnúť, zaujímavá je pre vás aj nutričná hodnota melónu na 100g:

  • energia – 127kJ (30kcal)
  • sacharidy 7.55g z toho jednoduché cukry 6.2g
  • vláknina 0.4g
  • tuk 0.15g
  • proteíny 0.61g
  • voda 91.45g
Shutterstock

 

Ako vybrať dobrý melón

Veľkých škatuliach v hypermarkete, či pri prepravke u pocestného predajcu – vždy zvažujeme, ktorý melón bude ten pravý, sladký, voňavý. Niekedy sa netrafíme a doma po rozrezaní uvidíme bledú nevábnu dužinu. Ako sa takémuto sklamaniu vyhnúť? Ponúkame odporúčania Michala Lattu:

  • Chyťte melón do rúk a potlačte ho na opačnej strane, než je stonka. Ak je v tejto časti mäkký, pravdepodobne je už dlho odtrhnutý a je starý.
  • Pozrite sa na stonku. Melón, ktorý prirodzene dozrel na poli, by mal mať vyschnutú stonku.. Ak chce pestovateľ dozrievanie melónov urýchliť, tak ho otočí o 360° vpravo. Alebo aj dva krát. Tým obmedzí prísun živín a vlahy, vďaka čomu melón začne dozrievať rýchlejšie. Keď si všimnete, že stonka na melóne ktorý sa chystáte kúpiť je prekrútená, tak už viete prečo. Melóny sa sami od seba na poli nepretáčajú, suchá stonka je teda indikácia ktorú preferujete.
  • Melón zdvihnite v jednej ruke, priložte k uchu a druhou rukou po ňom razantne poklopte. Mali by ste počuť zvučný zvonivý zvuk.
  • Ak si chcete nechať melón otvoriť, trvajte na tom aby vám ho predajca nakrojil čo najbližšie k stonke. Tam je kôra najhrubšia. Aj po ochutnaní kôru zatlačíte späť a ona bude držať. Predajcovia nakrojujú melóny tam, kde bol kvet. Kôra je v tejto časti najtenšia a výsledok v podobe vytekania šťavy máte zaručený…
  • Pri žltom cukrovom melóne je jediný indikátor – a to vôňa. Musíte si ho priložiť k nosu a ovoňať. Vôňa je príjemná, sladká a musí vám prikazovať: „zjedz ma!“ Samozrejme by nemal byť mäkký.

Či už si melón len tak prosto nakrájate, alebo z neho urobíte osviežujúci koktejl alebo melónový šalát – užite si jeho osviežujúcu chuť!

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (10 hlasov, priemerne: 4,60 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

články autora...

Pridaj komentár