Stravovacie návyky sa zmenili | Jesť zdravo | V kuchyni | Rodinka.sk
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
piatok 22.09.2017 | meniny má Móric  
V kuchyniJesť zdravo

Stravovacie návyky sa zmenili

 MikSa   22.02.2013   0

Tradičná štruktúra rodiny sa zmenila

 - väčšina matiek je zamestnaná a domácu stravu, jedlo a varenie pripavuje najmä cez víkend, nakoľko má stravovanie svojich detí počas pracovného týždňa zabezpečené v školských zariadeniach (jasliach, škôlkach, školách).

Zmenili sa aj výživové praktiky detí,

ktoré sú ovplyvňované najmä reklamou a marketingom (často bez vedeckých podkladov) veľkých potravinárskych spoločností, ktoré takto „podporujú“ u detí príjem rafinovaného cukru, nasýtených  tukov, soli, sýtených a sladkých nápojov.

Výživa detí v predškolskom  a mladšom školskom veku

Po dosiahnutí prvého roka sa u detí zväčša dramaticky mení spôsob výživy. Kým boli deti dovtedy len pasívni prijímatelia stravy (a zjedli, čo sme do nich „natlačili“), teraz sú aktívni a samostatne si vyberajú, čo si chcú zjesť a čo nám začnú odmietať.

Vek 1-6 rokov je obdobie intenzívneho  a dramatického psychomotorického vývoja – dieťa sa učí, chodiť, hovoriť, rozvíjajú sa sociálne vzťahy, motorický rozvoj (hlavne manuálny) a s tým súvisí aj zníženie chuti do jedla a  zvyšuje sa záujem o okolie.

Mali by sme si uvedomiť, že deti v tomto veku majú rozdielny príjem jedla počas dňa, ale príjem energie za deň by mal byť stály. Deti by sme nemali nútiť do jedla ale skôr by sme sa mali snažiť  podávať im rôznorodé jedlá s rôznou chuťou, konzistenciou a teplotou. Je potrebné, aby sme mysleli na to, že majú malú kapacitu žalúdka a striedavú chuť do jedla, preto je vhodné podávať týmto deťom jedlo  5x denne:

raňajky by z celého jedla denne mali tvoriť 20-25%, desiata 10-15%, obed 30-35%, olovrant 10-15%, večera 20%.

Kde jeme?

Dôležité je aj estetické prostredie, v ktorom dieťa konzumuje a aj esteticky naservírované jedlo. (Už mu nestačí len „hodiť“ jedlo na tanier, už sa mu nepáčia len zmixované kašičky, ale radšej si dá to, čo je na tanieri pekne naložené a aj to vyzerá chutne.)

Pred jedlom by dieťa nemalo byť veľmi unavené, inak nám nebude chcieť jesť a rovanko by nemalo konzumovať jedlo ani pitie cca 1 ½ hod. pred jedlom, ak chceme, aby sa nám dobre najedlo.

Sladké džúsy sa odporúča konzumovať v dávke cca 350 ml/deň.

Deťom nepodávame tvrdé, ťažko rozpustné potraviny ako sú oriešky a pod. Až do 4. roku života sú tieto potraviny nevhodné kvôli nebezpečenstvu aspiračných príhod.

Hoci dieťa geneticky preferuje sladkú chuť, nezabúdajme na to, že príjem sladkých potravín  znižuje konzumáciu ostatných jedál .

Výživové nároky malých detí a školákov

Potreba energie:

Zásané pravidlo: 1000kcal +100 kcal na každý rok veku dieťaťa

Výživové nároky malých detí a školákov

Koľko bielkovín potrebujú deti?

Dodávka bielkovín je pre rastúci organizmus  relatívne vysoká a aspoň polovica  tejto dávky by mala byť živočíšneho pôvodu (je ľahšie vstrebateľná) s vysokou biologickou hodnotou

Čo by sme ako rodičia mohli urobiť?

Skúsme deťom zabezpečiť pestrú stravu a optimalizovať energetickú a biologickú hodnotu stravy s fyzickou aktivitou. Do jedálnička našich detí zaraďme celozrnné výrobky, ovocie,  zeleninu – dostatočný prísun vlákniny a vitamínov, znížme príjem soli, cholesterolu a tukov, obmedzme príjem jednoduchých cukrov a soli a zabezpečme optimálny prísun vápnika a železa nevyhnutný pre rastúci organizmus. Aspoň občas si pozrime v obchode zloženie niektorých potravín.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie

Recept týždňa

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Kedy sa dá potvrdiť tehotenstvo?
21.09.2017   5
Kedy sa dá najskôr potvrdiť, že som tehotná? Čo sú jednoznačné príznaky tehotenstva a čo všetko môžem čakať ? Kedy ísť k lekárovi?
Daňový bonus - časté otázky rodičov
19.09.2017   0
Môžem si uplatniť daňový bonus aj na dieťa svojho partnera/manžela? Čo ak dieťa študuje externe, preruší školu alebo opakuje ročník?
babetko
5 tipov, čo robiť s deťmi na jeseň
21.09.2017   0
Prišla jeseň a s ňou kúsok nostalgie, chuť na dobrý teplý čaj, pečené gaštany a čas pre šikovné tvorivé ruky - tie veľké i tie malé... Zábava môže byť so zbieraním listov, behaním za šarkanom, vyrezávaním do tekvičky...
Si emancipovaná? Chyba!
21.09.2017   0
Gúľať pred sebou pneumatiky na vymenenie za zimné, pritom vliecť autosedačku a okrikovať chodiace dieťa - to je emancipácia?
Aj vaše batoľa vás už udrelo?
20.09.2017   0
Svet ročného dieťaťa je denno-denne o tom, že sa stretáva s novými situáciami. Úder môže byť vyjadrenie frustrácie dieťaťa, napr. z toho, že sa mu nedarí.
detske choroby
Angína – ako ju odhaliť a liečiť u detí
22.09.2017   0
Ak je zápal lokalizovaný na slizniciach hltanu a podnebných mandlí, hovoríme o faryngitíde (zápal hltanu) alebo tonzilitíde (angíne – zápale mandlí).
Chrípka už za dverami
21.09.2017   0
Nechytám si oči, nos ani ústa. To učím aj deti. Vírusy sa často šíria tak, že osoba sa dotkne niečoho, čo je kontaminované vírusmi a následne si chytí oči, nos alebo ústa.
Odsávačka hlienov – áno či nie?
20.09.2017   24
Proces odsávania je úplne bezbolestný, pre deti však môže byť trochu nepríjemný. Protesty dieťatka sú spôsobené väčšinou obmedzením pohybu pri odsávaní, strachom z neznámeho predmetu a v prípade odsávačiek na vysávač aj strachom zo zvuku vysávača.
auto
Auto môže šoférovať aj neplnoleté dieťa
12.09.2017   1
Autoškoly považujú udeľovanie vodičských preukazov už od 17 rokov za pozitívne. Väčšina inštruktorov tvrdí, že sú mladí vodiči oveľa flexibilnejší ako starší. Mladí sa tak skôr naučia jazdiť a získajú skúsenosti.
Čo vám poisťovňa preplatí a čo nie?
07.09.2017   0
Krúpy, záplavy, pád stromu na cestu, či stret so zverou vedia narobiť poriadne škody na aute. Nie vždy ich poisťovňa preplatí. Na čo si dať pozor?
Čo s prasknutým čelným sklom?
01.09.2017   0
Policajt vám pri cestnej kontrole môže udeliť pokutu, resp. zadržať technický preukaz. Čo robiť, keď vám počas jazdy pred vami idúce vozidlo „strelí“ kamienok?