Nevábne, zelené a tenké. Málokto zrejme vie, že sú plné zdravia

Slávka Habrmanová/food blogerka 0

Na mnohých pôsobia ako tenké, zelené čudá, ktoré radšej nechávajú na tanieri.

Mnohí sa boja vôbec ochutnať ich. Veď prečo by som mal jesť niečo, čo vyzerá ako hrubšia stonka a ešte to ani nedorástlo na skutočnú fazuľu?

Tí, ktorí si hovoria niečo takéto, robia ale chybu…

Ide o tak cennú zeleninu, ľahkú a sviežu, ktorú by nemal nikto vynechávať zo svojho jedálnička – ani deti, ani dospelí. Zelená fazuľka je bohatá na železo, vápnik, fosfor, draslík, horčík, mangán.

Má tiež značné množstvo vlákniny, ktorá pomáha pri pohybe čriev a správnom vyprázdňovaní. Chráni aj pred rakovinou hrubého čreva.

Ďalej sú to vitamíny skupín C aj B, kyselina listová, množstvo nukleových kyselín v zelených fazuľkách a neodmysliteľné bielkoviny, ktoré obsahuje v podstate každá strukovina. Tie sú nielen vhodné pri správnom tvorení svalovej hmoty, ale tiež pomáhajú proti únave, nervozite a dokážeme sa tak lepšie sústrediť. 

Zdalo by sa, že domovinou zelených fazuliek je Anglicko či Írsko.

Tam ich s obľubou prikladajú skoro k takmer každému jedlu, do rôznych šalátov, polievok, omáčok, koláčov. Ale neodmysliteľné sú pre nich najmä s tradičnou jahňacinou.

No pravdou je, že zelené fazuľkové struky sú rozšírené aj v iných krajinách Európy, pričom do našich končín sa dostali vďaka moreplaveckým výpravám Krištofa Kolumbusa.

Prapôvodný druh fazule bol pritom objavený už vo zvyškoch peruánskeho osídlenia z doby 8 000 rokov pred n. l. Pestovanie fazúľ sa výrazne rozšírilo aj na dnešnom území USA.

Zelené fazuľky sú v skutočnosti nedozreté plody klasických fazúľ. Avšak na ich využitie v zelenom stave sa vyšľachtili špeciálne na to určené odrody. Vyzeralo by to, že sú výsostne sezónnou zeleninou, no nie je to tak. V obchodoch sú vždy dostupné konzervované či mrazené, takže sa dajú konzumovať celý rok. 

Pozor, zelené fazuľky sa nesmú jesť v surovom stave.

Privodili by ste si silné vracanie či hnačku, pretože obsahujú jedovaté lektíny. Ale žiaden strach, tepelne pripraviť zelené fazuľky nie je žiadna veda. Takmer pri všetkých receptoch sa postupuje tak, že sa sparia alebo blanšírujú v osolenej vode. Potom ich treba prudko schladiť  ľadovou vodou, čím si udržia peknú zelenú farbu. Alebo siahnite po konzerve, tam už túto prácu urobili za vás. 

 

Tepelne upravené fazuľky sú cennými bojovníkmi proti cukrovke

Pomáhajú znižovať cholesterol, tiež obsah cukru v krvi. Majú antibakteriálne látky, podporujú krvotvorbu a vývoj červených krviniek. Vďaka nim si dlho udržíme mladosť a vitalitu, pretože dokážu regenerovať bunky a zlepšovať kvalitu nechtov, pleti a vlasov. Sú významným zdrojom kyseliny listovej, ktorá je dôležitá pre zdravý vývoj plodu v tehotenstve. 

foto: K Classik, Kaufland

V neposlednom rade treba uviesť, že práve zelené fazuľky sú naozaj ľahkou potravinou, ktorá pomôže v snahe proti kilám navyše.

Stačí si len uvedomiť, že sú skutočne nízkokalorické a vďaka vysokému obsahu bielkovín dokážu aj zasýtiť. 100 g fazuliek má energetickú hodnotu len 180 KJ.

Tak prečo neskúsiť tieto tenké, zelené, no zázračné čudá, plné zdravia? 

Foto: Kaufland

ZELENÉ FAZUĽKY

  • Kalórie:43,02 kcal
  • Energia:180 KJ
  • Jednotka: 1x 100g

 

 

 

 

 

 

 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Slávka Cigáňová (Habrmanová)

články autora...

Pridaj komentár