Naraňajkujte sa a predídete konfliktom

Ela Dekánková 3

Pondelok ráno. Pre 60 % Slovákov je najhorším období v týždni.

Vedci sa zhodujú, že ak by sa každý z nás kvalitne naraňajkoval, môže byť i obávaný pondelok napokon príjemným dňom. Napriek tomu vynecháva ranné jedlo až 62 % opýtaných, pričom ako najčastejší dôvod uvádzajú nedostatok času, alebo že jednoducho nie sú hladní.

Vyplýva to z veľkého prieskumu pre značku Bebe Dobré ráno. Je vedecky dokázané, že raňajky majú veľký vplyv na náš výkon a náladu.

Prečo si teda komplikujeme život?

 

Výhovorky, nechuť a nezmyselné argumenty

Počas ranného zhonu je vzácna každá minúta. Mnoho ľudí odkladá zvonenie budíka na posledný možný čas, a tak sa dostavajú do stresu. Následne začína známy kolotoč: rýchla ranná hygiena, výber oblečenia, úprava zovňajšku a expresný odchod z domu do náruče pracovných povinností.

Raňajky? Nie je čas.

Práve nedostatok času uvádza až 62 % opýtaných ako najčastejší dôvod neraňajkovania. V tesnom závese nasleduje ranné nechutenstvo alebo chýbajúci pocit hladu. Malá skupina ľudí (8 %) si dokonca myslí, žeby dodržovaním pravidelného ranného rituálu mohli pribrať.

Na základe výsledkov dlhodobých štúdií vieme, že pravidelné raňajkovanie znižuje riziko nárastu telesnej hmotnosti. Hlavne z dôvodu obmedzenia tzv. záchvatov prejedania sa počas dopoludnia a obeda. Na druhej strane je známe, že nie je nutné jesť hneď po prebudení. Problém ranného nechutenstva vyriešia jednoducho neskoršie raňajky.

Všetko je to ale o pravidelnom tréningu a opakovaní. Naše telo si dokáže zvyknúť na správne, ale i na veľmi nevhodné spôsoby, ako je napríklad vynechávanie raňajok. Dnes vieme, že telo a jeho hormóny zodpovedné za trávenie, napr. inzulín, sa vylučujú ráno a dopoludnia vo väčšom množstve. To znamená, že organizmus očakáva prísun potravy,“ dopĺňa štúdiu popredný nutričný špecialista RNDr. Pavel Suchánek.

Raňajková rutina nemá dopad len na jednotlivca, ale aj kolektív. Až 40 % opýtaných potvrdilo, že ak ráno nejedia, tak je pravdepodobnosť hádky s kamarátom alebo kolegom vyššia. Aj v tomto prípade nájdeme vysvetlenie v ľudskom metabolizme. 

Vo chvíli, keď sme hladní, dochádza k poklesu cukru v krvi a dostavia sa pocity slabosti, podráždenia, nedostatku energie či slabej sústredenosti. Na okolie tak môžeme pôsobiť podráždene až agresívne, čo je živnou pôdou pre vznik konfliktov.

Ako zapojiť raňajky do každodenného zhonu?

Nový návyk je ideálne trénovať počas pokojných dní a víkendov, keby si môžeme dopriať na energeticky bohatšie jedlo vo forme praženice alebo ovsenej kaše. Na pracovné dni si necháme ľahšiu variantu, napríklad kombináciu Bebe Dobré ráno s jogurtom a ovocím. 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Prieskum ani veda sa nepribližuje skutočnosti,každý ma svoj sposob.

    Ke´d skonči s večerou deň predtým o17 hod tak rano je určite hladný-a jogurt mu nestači.

    Keď to má posunuté-deň predtým alebo sa ponáhľa-tak neraňajkuje.

    Samotný jogurt,jablko mrkva-energiu určite ani silu nedodá.na dlho Ako desiata alebo pochutina.

    Keď niekto neje raňajky tak určite nie preto že mal hadku s kamaratom predým.

    Už sa pletie psychologiu.BeBe musí robiť pre dopyt reklamu-aj iní

    Članky sú názory toho kto ich produkuje.

    Ľudia a najma mladí takto neuvažuju maju v hlave iné.

    O 9 hod prichádza skutočný hlad- niekomu skôr podľa toho čo jedol deň predtým. Tiež výskum……ktorý je lepší?

     

     

    Toto

  2. Uz len otrasne presladene keksy s kopou prazdnych kalorii su tie spravne ranajky… Mimochodom coraz viac studii ukazuje ze pre cloveka je prospesne mat co najdlhsiu dobu denne nalacno, a to sa najjednoduchsie dosiahne vynechanim ranajok. V tomto case je inzulin na minime a cim vacsiu cast dna mate nizky inzulin, tym nizsie riziko obezity, cukrovky, srdcovych chorob, rakoviny, stukovatenej pecene, vysokeho cholesterolu… Suvislost mnozstva inzulinu a tychto chorob je dokazana rozsiahlymi studiami, ale tie si nezaplatila spolocnost Bebe, takze ich vysledky sa im do reklamy nehodia. Ak niekto nema chut na ranajky, alebo nema hlad, uplne najlepsie co moze spravit pre svoje zdravie je pocuvat tento pocit a riadit sa nim – nejest! O par hodin clovek prirodzene vyhladne a potom sa moze najest bez ranneho zhonu nejakeho poriadneho jedla. A ak je niekto rano hladny, nech si radsej da nieco menej sladke a spracovane nez Bebe…

Pridaj komentár