Malé biele klobúčiky, tak silné proti rakovine prsníka

Slávka Habrmanová/food blogerka 0

Naozaj málo kilojoulov, skvelá chuť a plné zdravia. To všetko sa dá povedať o drobných snehobielych klobúčikoch, z vnútornej strany krásne ružových.

Hovoríme o šampiňónoch. Ich menej známy názov je pečiarky záhradné.

Ich tajomstvo spočíva v tom, že  obsahujú až 90 percent vody, plnohodnotné bielkoviny, malé množstvo sacharidov a minimum tukov. Vďaka tomu majú trikrát nižšiu energetickú hodnotu aj v porovnaní s tak chudým mäsom, ako sú kuracie prsia. 100 g tejto úžasnej suroviny vám dá len niečo cez 105 KJ.

A koľko majú vitamínov a minerálov?

Treba predovšetkým menovať vitamíny skupiny B a D, ale aj A, E a C. Z minerálov sú cenné horčík, vápnik, jód, železo, chróm, selén, či fosfor. Dôležitý je aj vysoký podiel vlákniny a esenciálnych aminokyselín a tiež iné výživové látky a stopové prvky.

Šampiňóny obsahujú tie „správne“ mastné kyseliny (omega 3 a 6), ktoré priaznivo ovplyvňujú nervový systém. Nemenej významnými sú antioxidanty – tie zas bojujú proti škodlivému pôsobeniu voľných radikálov na ľudský organizmus.

 

Chutným malým bielym hubám tak môžeme priradiť aj také pozitívne vlastnosti ako to, že

podporujú imunitný systém, upravujú hladinu cukru v krvi, potláčajú množenie baktérií, pomáhajú pri liečbe alergií; ich silný účinok sa potvrdil aj v boji proti takému ochoreniu, akým je dna.

Ale tu ich pozitíva ani zďaleka nekončia…

Vedci urobili viacero štúdií a prišli s prevratnými tvrdeniami, ktoré hovoria o účinnej ochrane pred vznikom nádorových ochorení. Spozornieť by mali práve ženy, pretože podľa americkej štúdie, ktorú realizovalo medicínske centrum City of Hope National Medical Center v roku 2009, šampiňóny potláčajú riziko vzniku rakoviny prsníka až o 90 %.

foto: ingImage

V prípadne obdobnej štúdie pri austrálskych ženách sa dokázalo, že pravidelná konzumácia šampiňónov potláča riziko vzniku rakoviny prsníka až v 64 % prípadov. Môže vraj za to kyselina linolová, ktorá má tieto ochranné účinky. Stačí konzumovať 10 g šampiňónov každý druhý deň.

Ďalšia skupina vedcov, pochádzajúcich z Veľkej Británie, zas prišla na to, že šampiňóny zlepšujú priebeh cukrovky. V dôsledku pravidelnej konzumácie sa tak pacientom darí znižovať spotrebu inzulínu na reguláciu glukózy v krvi. Pre nízky obsah energie a vysokú schopnosť zasýtiť  tak môžu byť skvelou súčasťou stravy pre diabetikov, rovnako tak obéznych ľudí.

foto: K-Classic, Kaufland

Len pozor na to, aby boli pripravované energeticky šetrnou metódou s minimálnym množstvom tuku.

Takže žiadne vyprážanie!

Existuje toľko úžasných receptov, kedy môžete šampiňóny využiť vo vašej kuchyni.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...
Author image

Slávka Cigáňová (Habrmanová)

články autora...

Pridaj komentár