ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
inzercia
Rodinka
inzercia

28.11.2016verzia pre tlač


Ako si vybrať pred Vianocami mrazenú rybu

Autor: Tomáš Turčan

Začalo sa obdobie adventu a s ním sa v našich rodinách spustilo odpočítavanie do príchodu Vianoc.

Začínate si už pomaly chystať zásoby na sviatky? Pravdepodobne medzi nimi nebudú chýbať ryby.

Niektorí z nás preferujú kapra, iní zas mrazené morské ryby. V tomto článku vám poradíme, ako si vybrať z mnohých možností, ktoré sa nám ponúkajú v obchodoch.

 

Základné pravidlo pri výbere mrazenej ryby znie:

Všímajte si, v akom pomere k rybe je pridaná voda a z akého zdroja ryba pochádza. Poďme sa na toto odporúčanie pozrieť bližšie.

Čo najmenšia glazúra bez prídavných látok

Pridaná voda v mrazených rybách má svoje opodstatnenie. Existujú však dva spôsoby pridávania vody do rýb pri ich mrazení. Prvým je pridanie čistej vody s cieľom vytvoriť ochrannú vrstvu ľadu na povrchu vody. Táto vrstva sa nazýva glazúra a jej úlohou je chrániť rybu pred oxidáciou.

Druhým zaužívaným spôsobom je doplnenie ryby aj o vodu obsahujúcu polyfosfáty. To sú prídavné látky, ktorých cieľom je pridanú vodu ešte viac udržať v rybe.

Oba druhy musia byť uvedené na obale ryby v zložení a deklarované aj v percentách - či už ide len o čistú vodu alebo aj prídavnú látku. Pri výbere mrazenej ryby odporúčame dbať na to, aby bola pri nich ochranná glazúra v čo najmenšom pomere k rybe. A tiež, aby neobsahovala žiadne prídavné látky. Optimálne percento pridanej vody v glazúre pri mrazených rybách by sa malo podľa odborníkov pohybovať v rozmedzí od 5 do 10%. Pri vyššej glazúre (napr. pri produktoch s 20- až 30-percentnou glazúrou), už v balení výrazne klesá hmotnosť samotnej ryby a platíte za vodu.  

 

Lov vs. chov  

Pri výbere rýb je dobré zaujímať sa aj o ich pôvod. Najskôr si všimnite, či boli ryby na vašom stole vylovené alebo pochádzajú z chovu. Výhodou rýb z voľného lovu je ich život v prirodzenom prostredí, čo má vplyv na kvalitu svaloviny. Nevýhodou je, že je možné ich loviť len počas určitého výlovného obdobia.

Oproti tomu ryby z chovu sú dostupné počas celého roka a predávať ich je možné len podľa presne špecifikovaných požiadaviek (napr. na ich veľkosť a pod.). 

Pri sladkovodných rybách v našom prostredí sa už prakticky nedá hovoriť o voľnom love.

Ide už takmer výlučne o chov. Morské ryby pochádzajú prevažne z lovu, pričom chov sa týka prakticky  výhradne len atlantického lososa, a to najmä v Nórsku a Chile, kde sú podmienky mora, fjordov a  teploty identické.

Trendom je v čo možno najvernejšej miere prispôsobiť podmienky chovu prirodzenému prostrediu rýb. Napríklad tým, že chovné ohrady sú situované vo fjordoch na takých miestach, kde je najväčší pohyb vody pri prílive a odlive. To simuluje u rýb prirodzený pohyb v mori, v ktorom musia plávať.

A ako je to s lovom rýb v svetových moriach a oceánoch a ich potenciálnou kontamináciou?

Aj keď sa na internete z času na čas vyskytne správa o zdraviu škodlivom rybom mäse, treba pamätať na to, že dovoz rýb do Európskej únie je mimoriadne prísne kontrolovaný. Ryby prichádzajúce cez spracovateľov na domáci trh sa lovia na otvorených moriach, ktoré sú trvalo monitorované.


Vyhrajte 3 balíčky kvalitných mrazených rýb Radoma

Široký sortiment kvalitných a cenovo výhodných mrazených rýb pre vaše recepty nájdete v obchodoch s logom značky Radoma, ktorá patrí slovenskému výrobcovi a distribútorovi Ryba Žilina. 

Ryba Žilina a rodinka.sk vám prinášajú možnosť vyhrať pred Vianocami 3 balíky produktov mrazených rýb najvyššej kvality v hodnote 20 eur. 

Výhercom ich dopravíme mrazené priamo domov, do kuchyne.

O aké ryby súťažíte?

Mrazené ryby Radoma obsahujú ochrannú glazúru v pomere max. 10 % k rybe a sú zásadne bez akýchkoľvek prídavných látok.

Medzi najobľúbenejšie mrazené produkty patria napríklad filé z treskovitých rýb (vylovené v moriach v Rusku a USA), filety tmavej tresky (vylovené v severo-východnom Atlantickom oceáne v okolí Islandu), filety zo zubáča (zo sladkovodného chovu v Rusku a Kazachstane), filety z lososa (vylovené v severo-východnom Tichom oceáne v Rusku) a pangasius či tilapia (zo sladkovodného chovu vo Vietname a Číne). 

Prehľad mrazených rýb Radoma nájdete na www.rybazilina.sk.

Termín súťaže: 

28.11. - 12.12.2016

Súťažná otázka: 

Aké ryby od RybaŽilina by ste si dali na štedrovečerný stôl? 

 

Odpovedajte v nasledujúcom formulári:


Vaše meno a priezvisko:

Vaša poštová adresa:

Váš e-mail:

Odpoveď

Hodnotenie

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.2 z 5. Celkom 4 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

inzercia

Komentáre

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised


Poslať odkaz priateľovi

inzercia