Možno aj tvoj príbeh... | Tip na knihu | Tip na knihu | Rodinka.sk
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
sobota 23.09.2017 | meniny má Zdenka  
Tip na knihuTip na knihu

Možno aj tvoj príbeh...

 Mária Kohutiarová   19.03.2013   2

Príbeh o neprerušenom kolese opakovaného, tichého, ospravedlňovaného zla. Príbeh, ktorý v sebe skrýva viac, ako odstránenie neželaného hosťa. Príbeh o zranení, o mlčaní, o vnútornom trápení, ktoré sa dá prelomiť a uzdraviť nielen seba...

Príliš pekné...

Dynah žije typický „americký“ sen: je veľmi pekná, milovaná jediná dcéra svojich skvelých rodičov, zabezpečená, v škole jej to šľape, je obľúbená, vzorná kresťanka a dokonca je už snúbenicou jedného z najkrajších chlapcov univerzity. Budúcnosť ako vysnívaná.

Všetko sa ale zmení jedného večera, kedy Dynah prežije hrozný zážitok, aký by nechcela zažiť žiadna žena. Jej potupa a vnútorné zranenie sa zväčšuje, keď zistí, že nočný prepad v parku neostal bez následkov a ona čaká dieťa. Bojuje sama so sebou, a zdá sa, že okolie ani vynikajúce renomé kresťanskej univerzity nemá záujem jej pomôcť. Pre budúceho pastora sa stáva príliš poškvrnenou na to, aby sa mohla stať jeho manželkou, pre školu znamená napriek poznaniu okolností stratu vynikajúceho PR... Ani príchod domov k milujúcim rodičom neprináša už dosť utrápenej Dynah úľavu: jej rodičia, o ktorých si doteraz myslela, že sú jednotní ako nik, majú na jej situáciu a riešenie úplne rozdielny pohľad. A von vyplávajú nové skutočnosti,   ukrývané, hnisajúce vo vnútri, bez možnosti uzdravenia...

Otázniky, ktoré bolia

Je možné prelomiť zlo ďalším zlom? Je možné liečiť strach z budúcnosti tým, že zabijem? Kým Dynah zisťuje, že nielen jej mama, ale aj stará mama nedokázali povedať tomuto riešeniu „nie“, ona sama napriek zmätku v sebe nie je presvedčená o tom, že potrat je skutočným riešením. Vnútorné rozhovory, ktoré vedie s Bohom a hľadá odpoveď na svoju situáciu, ju nakoniec vedú k odchodu z domu... Dynah premýšľa, hľadá informácie o vývoji svojho dieťatka, vníma jeho pohyby, začína prijímať, že je jej súčasťou...

Práve jej pevné rozhodnutie nechať si dieťa a prijať ho znamená pre jej rodičov, pre jej mamu a starú mamu (a nielen pre nich) cestu očisty a uzdravenia, hoci si to sama Dynah neuvedomuje. A rovnako, ako ku Dynah prichádza vnútorný pokoj a prijatie dieťatka, ako prichádza radosť z jeho narodenia a objavenie skutočného muža v jej živote, tak prichádza aj do života jej rodičov zmierenie, prijatie, a do srdca starej mamy napriek vážnej diagnóze pokoj.

Odvaha konať inak, ako  sa dá zvonku podľa zákonov, zvyklostí či názorov ľudí nie je pre Dynah jednoduchá, rovnako, ako pre mnohé iné ženy v jej situácii. Francine Riversová aj v románe „Dieťa zmierenia“ znovu ukazuje, že nechať žiť je správna voľba: nielen pre hodnotu života dieťaťa ako takého, ale aj pre hodnotu života mamy... pre jej sebaúctu nezaťaženú výčitkami.

Príbeh sa číta na jeden dúšok, a pamätá sa na dlho. Možno práve preto, že stále je veľa žien a ľudí, ktorí nevidia (alebo nechcú vidieť) ďalej, ako je samotný technický úkon znamenajúci o jeden život menej...

Kniha vyšla vo vydavateľstve Kumran 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 7 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie

Recept týždňa

Komentáre k článku
mel napísané 19.03.2013 20:44

Skvelá kniha, prečítala som ju za dva dni počas hospitalizácie na oddelení rizikovej gravidity a veľmi odporúčamsmile Autorka má nesporne talent na udržanie čitateľa v napätí do poslednej strany. Rovnako skvelý je predchádzajúci titul tejto autorky Vykúpená láska z toho istého vydavateľstva.

Jurka napísané 19.03.2013 20:19

Dakujem!((:

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Kedy sa dá potvrdiť tehotenstvo?
21.09.2017   5
Kedy sa dá najskôr potvrdiť, že som tehotná? Čo sú jednoznačné príznaky tehotenstva a čo všetko môžem čakať ? Kedy ísť k lekárovi?
Daňový bonus - časté otázky rodičov
19.09.2017   0
Môžem si uplatniť daňový bonus aj na dieťa svojho partnera/manžela? Čo ak dieťa študuje externe, preruší školu alebo opakuje ročník?
babetko
Hráme sa s gaštanmi
23.09.2017   0
Ak na prechádzke jesenným parkom nazbierate s deťmi gaštany, okrem vyrábania figúrok ich môžete využiť ako dekoráciu a poslúžia aj pre deti na hranie.
Ako vybrať krúžok pre dieťa
22.09.2017   0
Často sa púšťame do vyberania množstva krúžkov. Pritom výberom jedného správneho docielime niekedy viac, než by sme čakali.
5 tipov pre tréning imunity od Anastasie Kuzminovej
22.09.2017   0
Náš imunitný systém sa vyvíja počas celého nášho života, ale najdôležitejšiu etapu predstavuje obdobie prvých troch rokov. Toto obdobie sa nazýva aj imunitné.
detske choroby
Angína – ako ju odhaliť a liečiť u detí
22.09.2017   0
Ak je zápal lokalizovaný na slizniciach hltanu a podnebných mandlí, hovoríme o faryngitíde (zápal hltanu) alebo tonzilitíde (angíne – zápale mandlí).
Chrípka už za dverami
21.09.2017   0
Nechytám si oči, nos ani ústa. To učím aj deti. Vírusy sa často šíria tak, že osoba sa dotkne niečoho, čo je kontaminované vírusmi a následne si chytí oči, nos alebo ústa.
Odsávačka hlienov – áno či nie?
20.09.2017   24
Proces odsávania je úplne bezbolestný, pre deti však môže byť trochu nepríjemný. Protesty dieťatka sú spôsobené väčšinou obmedzením pohybu pri odsávaní, strachom z neznámeho predmetu a v prípade odsávačiek na vysávač aj strachom zo zvuku vysávača.
auto
Auto môže šoférovať aj neplnoleté dieťa
12.09.2017   1
Autoškoly považujú udeľovanie vodičských preukazov už od 17 rokov za pozitívne. Väčšina inštruktorov tvrdí, že sú mladí vodiči oveľa flexibilnejší ako starší. Mladí sa tak skôr naučia jazdiť a získajú skúsenosti.
Čo vám poisťovňa preplatí a čo nie?
07.09.2017   0
Krúpy, záplavy, pád stromu na cestu, či stret so zverou vedia narobiť poriadne škody na aute. Nie vždy ich poisťovňa preplatí. Na čo si dať pozor?
Čo s prasknutým čelným sklom?
01.09.2017   0
Policajt vám pri cestnej kontrole môže udeliť pokutu, resp. zadržať technický preukaz. Čo robiť, keď vám počas jazdy pred vami idúce vozidlo „strelí“ kamienok?