ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
sobota 19.08.2017 | meniny má Lýdia  
Tip na knihuTip na knihu

Mami, poď mi čítať ...

 Mária Kopčíková   21.01.2012   1

Dala som do nadpisu „mami“, ale pokojne aj „tati, babi, dedko“. Ako je to u vás? Čítate s deťmi, aj keď sú už väčšie? Rozprávate sa o knihách, príbehoch, ktorý bol lepší, napínavejší?

Zrejme veľa rodičov číta knihy malým deťom, vyberajú prvé vhodné obrázkové, aby pomáhali deťom učiť sa rozprávať, rozvíjať slovnú zásobu. Neskôr sa z knižiek učia prvé básničky, čítajú krátke rozprávky pred spaním. Zrejme každé dieťa medzi 1,5 – 6 rokom je rado, keď rodičia večer vezmú knižku, zalezú si do pelíšku a číta sa jedna (dve, tri, štyri) „uozpuávočty“.

A čo neskôr? Keď už deti vedia ako tak čítať? Boli by ste radi, keby si túto večernú aktivitu realizovali sami -  v duchu „veď už čítať vieš, tak si prečítaj sám.“?

Ja osobne si to vychutnávam čím ďalej tým viac. Teda to večerné pelíškovanie. Napriek tomu, že syn čítať vie a že ho aj občas obšťastním vetou, aby si kúsok prečítal sám a potok kúsok ja (on teda číta sám aj priebežne a rád).

Nie je to len o tom, že potrebujeme deti uspať a rozprávka je na to dobrý spôsob. Spoločné čítanie dáva deťom veľmi veľa. Môžu sa pýtať na to, čomu nerozumejú, my sa môžeme pýtať na to, čo sa im páčilo a prečo, aký oni majú na danú vec názor, na to čo sa udialo v príbehu (áno, aj trojročného sa môžete spýtať, čo si myslí – odpovie vám veku primerane), dieťa má priestor na to, aby hovorilo o svojich pocitoch a dojmoch z prečítaného (a prípadne z toho, čo prečítané v ňom evokuje) ... a veľa iného.

Celé Slovensko číta deťom

Koncom novembra som sa úplnou náhodou dostala do Mirbachovho paláca v Bratislave, ako rodič sprevádzajúci svoje dieťa na vystúpenie s folklórnym súborom. Našu Kobylku pozvali na podujatie Celé Slovensko číta deťom, ktoré pripravilo občianske združenie s rovnomenným názvom.

Ako vyzerá dnešná rodina ...

Mgr. Ivana Janáková z OZ CSČD hovorí: „Zaujali nás projekty, ktoré už naplno rozbehnuté fungujú napr. v Poľsku i v Česku (Celé Česko čte dětem). Oslovili nás nápadom, potrebou tohto typu oslovenia našich najmenších a tak trochu navŕtal aj rodičovské svedomie, koľko sme toho schopní, ochotní a disponovaní venovať našim deťom. Nie je ľahké v tomto technicky vyspelom a komplikovanom svete vychovávať deti, ukázať im smer, dať im možnosti voľby, aby to necítili ako obmedzenie, ale ako nežnú rodičovskú navigáciu, aby si vybrali pre seba správny smer a aby sme pre ich duše, fantáziu a snenie, urobili, čo je v našich rodičovských možnostiach a silách.“

Pre aktivistov CSČD je heslo „Čítajme deťom 20 minút denne, každý deň!“ cestou, aby sme z našich detí vychovali duchovne a tvorivo bohatých ľudí, aby sme sa o to aspoň pokúsili. Je aj cestou k tichu rodinnej intimity, komunikácii detí a rodičov, detí a starých rodičov, ale aj detí a detí navzájom.

Projekt na Slovensko priniesla MgA. Viera Kučerová, dramaturgička Slovenského inštitútu v Prahe a herečka, ktorá spolupracovala s projektom Celé Česko čte dětem.

Čo je cieľom projektu

Ivana Janáková hovorí o zámere celého projektu: „Pravidelným predčítavaním dospelými deťom vrátiť pokoj domácej atmosféry, nájsť čas na čarovné rozprávkové príbehy, predstaviť deťom kvalitné literárne texty, modernej, súčasnej literatúry pre deti, ale vrátiť ich aj k literárnej klasike, cez ktorú sa rozširuje ich obrazotvornosť. Tak deti zároveň dostávajú aj  príklad ako s literatúrou celoživotne zostať v kontakte.“

Cieľom celého projektu je široká celoslovenská kampaň, ktorej úlohou je podpora a zavedenie predčítavania dospelých deťom v čo najširšom možnom rozsahu, aby kontakt s krásnou literatúrou dostávali deti od útleho veku a aby s ňou zotrvávali celý svoj život, aj keď z nich budú už budú väčšie "deti".

V roku 2012 chcú predstaviť projekt v 9 mestách Slovenska (Banská Bystrica, Zvolen, Piešťany, Martin, Žilina, Tatranská Lomnica, Prešov, Košice, Bratislava) čítaním pre školopovinné deti, v nemocniciach pre deti choré a samozrejme aj pre hostí a publikum na pozvánky.

Nie je to len o verejnom čítaní. Ako som sama mal možnosť vidieť, stretnutie je pre deti zaujímavé a prínosné v tom, že majú šancu stretnúť sa s osobnosťami, ktoré vidia na TV obrazovke, z ktorých diela majú úryvky vo svojej školskej čítanke (synátor je veľmi vytešený, že osobne videl Daniela Heviera a pani Zuzku Kronerovú), majú možnosť vypočuť si ich obľúbené príbehy, rozprávať sa o ich vzťahu ku knihe – proste veľa zaujímavého a netradičného.

Čítania v roku 2011 svojou účasťou podporili spisovatelia Daniel Hevier, Ondrej Sliacky, Petra Džerengová-Nagyová, ktorá prebrala aj garanciu nad projektom, herci Zuzana Kronerová, Roman Pomajbo a napr. aj dcéra „uja Klobásu“ - Lucia Satinská. Pre rok 2012 sa prisľúbili ďalšie osobnosti.

Do každého programu sú zakomponované aj spevácke, hudobné a tanečné čísla, aby program oživili a zdynamizovali, vždy podľa konkrétnej dramaturgie a obdobia, v ktorom sa projekt, v tom ktorom meste, bude realizovať. Program je komponovaný tak, že do komunikácie s čítajúcimi hosťami sú zapojené aj deti, učitelia a aj rodičia a vzniká z neho interaktívny zážitok, ktorý končí autogramiádou a priamym kontaktom, rozhovormi s hosťami projektu CELÉ SLOVENSKO ČITA DEŤOM.   

Ivana Janáková popisuje prvé skúsenosti s verejnými čítaniami: „Každý z čítajúcich hostí si vyberá úryvok na čítanie sám, vymedzenie je len v tom, že by to mal byť jeho srdcu blízky text, buď sú to príbehy, ktoré hosťovi boli čítané ako malému, tak sa vraciame k rozprávkovej klasike, napr. k Pavlovi Dobšinskému alebo nám spisovatelia čítajú svoje aktuálne príbehy, ktoré pre deti napísali.“

Betlehemci z Kobylky

Najbližšie úlohy pre realizátorov projektu

Medzi tie najbližšie patrí príprava webovej prezentácie. V susednom Česku, kde projekt funguje dlhšie, existuje aj webový projekt s cennými informáciami ako pre rodičov, tak pre deti. Verme, že sa podobné podarí pripraviť aj na Slovensku.

K ďalším aktivitám patrí napojenie na knižničnú sieť na Slovensku cez Slovenskú národnú knižnicu v Martine, napojenie na sieť základných a materských škôl, aby sa komorné čítania mohli diať na ich pôde.

Organizátori by pre projekt samozrejme chceli zohnať ďalších partnerov, ako finančných, tak z radov osobností, ktoré sa zúčastnia na samotnom čítaní.

Držím im palce a teším sa na večer. Dnes čítame o Greogorovej vesmírnej naháňačke (a som zvedavá, či sa na ten Mars dostanú).

Foto: Vlado Veverka

 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 4 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie

Komentáre k článku
eva napísané 23.01.2012 14:30

ten žltý graf uprostred článku je brutálny. Naozaj to tak dnes je... tragédia.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotenska abeceda Poh - Popô
18.08.2017   0
Dnes začneme pekne zostra a povieme si niečo o pohlaví. Ale tiež o polohách plodu a psychózach.
Sex v tehotenstve
16.08.2017   0
Všetkých nastávajúcich rodičov trápi otázka, či sa môžu milovať, a ak áno, tak dokedy je to vhodné, či neublížia stykom svojmu dieťatku...
Cukrovka v tehotenstve
14.08.2017   0
Kedy je vyššia pravdepodobnosť, že sa rozvinie? Ako sa zisťuje? Prinášame rozhovor s diabetologičkou.
babetko
Quinoa a jogurt z bobuľovín (od 10. mesiacov)
19.08.2017   3
Vedeli ste, že quinoa obsahuje 2x viac vlákniny ako väčšina oblilnín? Vyskúšajte túto ovocnú kašu.
Prečo plače
18.08.2017   0
Plač je pre dieťatko nástrojom reči rovnako ako pre nás "jazyk". Rôzne veci vyjadrujeme rôznym spôsobom, a tak i malé dieťa vyjadruje odlišné potreby odlišnými druhmi plaču.
Prvé dni nie sú ako z knihy o deťoch
17.08.2017   6
Myslela som, že som dokonale pripravená. Mala som predsa múdre knižky. „Deti neplačú bez dôvodu. Buď sú hladné, potrebujú prebaliť, pomazliť alebo sa nudia.“ Alebo „Bábätko spí minimálne 16 hodín denne.“ Špeciálne túto vetu zrejme Adelka zle pochopila.
detske choroby
Juvenilná idiopatická artritída
19.08.2017   0
Je vyliečiteľná? Dostane sa moje dieťa z toho? Aké môže mať choroba následky?
Ako fungujú lieky proti Bolesti
18.08.2017   0
Pre tých, ktorí sa radi pýtajú Ako? a Prečo?... pre tých, ktorí chcú vedieť viac.
Leukémia (rakovina krvi)
17.08.2017   0
Leukémia patrí v našej krajine k najčastejšiemu zhubnému ochoreniu detského veku. Tvorí asi 35 percent všetkých nádorových ochorení u detí. Aké sú varovné signály a možné príznaky?
auto
Rodinka TEST: Džípovú matku zahráte aj s Dusterom
18.08.2017   1
Ak potebujete auto čo jazdí, nekomplikuje, a zahráte v ňom aj " džípovú matku", toto môže byť ono.
Bezpečne v aute: Dieťa na prednom sedadle
16.08.2017   19
Môžem voziť dieťa na prednom sedadle? Je to bezpečné? Musí byť pripútané v autosedačke? Ako vypnúť airbag spolujazdca?
Aký je rozdiel medzi autom a kabelkou?
11.08.2017   8
Minule som povzbudzovala ostýchavé vodičky, že auto je len taká väčšia kabelka. Upratovať ho treba až v štádiu, keď sa už deti lepia k autosedačkám a kufor nestačí pohrkať, aby ste našli, čo potrebujete. Má to však svoje limity.