ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
nedeľa 20.08.2017 | meniny má Anabela  
Tip na knihuTip na knihu

Komparzisti

 Hana Celušáková   05.12.2011   0

Kým są autor rozhodne vydať knihu, zvyčajne ma niekoľko iných skúseností z písania. Čo to bolo u teba?

S písaním som prišiel prvýkrát do kontaktu ešte na vysokej škole v Košiciach. Pracoval som ako redaktor a moderátor v internátnom rozhlasovom štúdiu. Okrem prípravy na vysielanie som napísal niekoľko básní a aj nejaké poviedky. Už vtedy som vedel, že raz napíšem knihu.

Ako dlho zrelo rozhodnutie napísať knihu?

Ak dobre počítam tak viac ako pätnásť rokov. Hneď po škole som začal pracovať v sfére informačných technológií, kde pracujem dodnes. Počas celej tej doby som sa k myšlienke na knihu opakovane vracal, ale asi nebol vhodný čas. Napísal som niekoľko blogov na internetových stránkach celoslovenského denníka a čakal som kým, ako sa vraví, „dozrie čas“. Definitívne dozrel v lete roku 2010, kedy som s písaním knihy Komparzisti, Epizóda I. Josh Parker začal.

Vieš si predstaviť, že by si są venoval len písaniu o odišiel z IT prostredia, v ktorom pôsobíš?

Už v detstve mi mama vravievala, že mám neuveriteľnú fantáziu. Takže predstaviť si viem naozaj veľa vecí. Pravdou ale je, že ako človek mám dve zložky osobnosti, ktoré sú asi dosť odlišné. Jedna je štruktúrovaná a pragmatická a tá sa premieta v práci v oblasti IT, ktorej sa venujem. Na druhej strane je tu kreatívna časť môjho ja, ktorá mi počas celých tých rokov našepkávala, aby som robil aj niečo iné. Ak nad tým nahlas premýšľam myslím si, že hoci ma písanie baví a budem v ňom rozhodne pokračovať, ak by som sa venoval iba písaniu asi by mi prvá časť môjho „ja“ pociťovala podobný deficit ako doteraz tá druhá. Pravdepodobne to teda budem musieť nejako skĺbiť.

O čom je tvoja kniha?

Moja kniha je o tom, že veci v živote nejdú podľa plánu. Je aj o tom, že niekedy je ťažké posúdiť či to čo za svoj plán považuješ je naozaj tvojím plánom.

Je pravda, že autor ma ku svojim postavám vzťah? Ktorú zo svojich postáv máš ty obzvlášť rád?

Za seba môžem povedať, že mám k svojím postavám určitý vzťah. Asi je prirodzené , že človek do svojich postáv premieta to čo sa mu na ľuďoch v bežnom živote páči alebo naopak nepáči. Ale žiadna z mojich postáv nie je opisom konkrétnej osoby, ktorú by som poznal. Menovite sa mi z postáv knihy Komparzisti nadštandardne nepáči žiadna postava. Pragmaticky ako spisovateľ mám rád postavy, ktoré počas deja umrú, lebo tým spisovateľovi ušetria prácu...

Čo je na písaní najťažšie?

Pre človeka s mojou fantáziou je pri písaní asi najťažšie vybrať si. Je veľa spôsobov ako som mohol knihu písať a ako sa príbeh mohol uberať. Vybrať si jednu konkrétnu možnosť sa mi zdá náročné v tom, že neviem posúdiť či iná možnosť nebola lepšia. Pre začínajúceho autora je tiež náročné riešiť vydávanie knihy a marketing s tým spojený.

To už vlastne nie je písanie, ale je to rovnako dôležité. Aj táto oblasť je pre mňa nová. Snažím sa s však čitateľom poskytnúť aj ďalšie informácie, ktoré by ich mohli zaujímať.  Napríklad na stránke www.knihakomparzisti.sk kde prebieha aj súťaž o zaujímavé ceny.

Más nejakého obľúbeného autora?

Priznám sa že zväčša čítam odborné knihy, životopisy či literatúru z oblasti osobného rozvoja. Ale ak siahnem po beletrii tak si rád prečítam dobrú detektívky alebo thriller. Rád čítam Johna Grishama.

Aký žáner je tvoja kniha? Prečo tento žáner?

Moja kniha je detektívny thriller zasadený do medzinárodného prostredia. Mám rád trochu tajomna a chcel som napísať nadnárodný príbeh, ktorý by ľudí prinútil zamyslieť sa nad tým čo vo svojom živote vlastne kontrolujeme.

Kniha sa volá Komparzisti Epizóda I. Josh Parker. Znamená to že čitatelia sa môžu tešiť na pokračovanie?

Áno, môžu. A verím, že sa nájdu aj takí čo sa tešia. Kniha Komparzisti bude určite trilógiou aj keď takou aby sa každý jej diel svojím spôsobom uzavrel. A samozrejme nevylučujem, že sa niektorá jej časť bude odohrávať aj na Slovensku. Ale to už predbieham.

Úryvky z knihy nájdete aj tu.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 5 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotenska abeceda Poh - Popô
18.08.2017   0
Dnes začneme pekne zostra a povieme si niečo o pohlaví. Ale tiež o polohách plodu a psychózach.
Sex v tehotenstve
16.08.2017   0
Všetkých nastávajúcich rodičov trápi otázka, či sa môžu milovať, a ak áno, tak dokedy je to vhodné, či neublížia stykom svojmu dieťatku...
Cukrovka v tehotenstve
14.08.2017   0
Kedy je vyššia pravdepodobnosť, že sa rozvinie? Ako sa zisťuje? Prinášame rozhovor s diabetologičkou.
babetko
Ako psychicky zvládnuť revúce dieťa
20.08.2017   0
Ak ste unavení a podráždení, dieťa to vycíti a bude plakať ešte viac. Preto...
Quinoa a jogurt z bobuľovín (od 10. mesiacov)
19.08.2017   4
Vedeli ste, že quinoa obsahuje 2x viac vlákniny ako väčšina oblilnín? Vyskúšajte túto ovocnú kašu.
Prečo plače
18.08.2017   0
Plač je pre dieťatko nástrojom reči rovnako ako pre nás "jazyk". Rôzne veci vyjadrujeme rôznym spôsobom, a tak i malé dieťa vyjadruje odlišné potreby odlišnými druhmi plaču.
detske choroby
Juvenilná idiopatická artritída
19.08.2017   0
Je vyliečiteľná? Dostane sa moje dieťa z toho? Aké môže mať choroba následky?
Ako fungujú lieky proti Bolesti
18.08.2017   0
Pre tých, ktorí sa radi pýtajú Ako? a Prečo?... pre tých, ktorí chcú vedieť viac.
Leukémia (rakovina krvi)
17.08.2017   0
Leukémia patrí v našej krajine k najčastejšiemu zhubnému ochoreniu detského veku. Tvorí asi 35 percent všetkých nádorových ochorení u detí. Aké sú varovné signály a možné príznaky?
auto
Rodinka TEST: Džípovú matku zahráte aj s Dusterom
18.08.2017   1
Ak potebujete auto čo jazdí, nekomplikuje, a zahráte v ňom aj " džípovú matku", toto môže byť ono.
Bezpečne v aute: Dieťa na prednom sedadle
16.08.2017   19
Môžem voziť dieťa na prednom sedadle? Je to bezpečné? Musí byť pripútané v autosedačke? Ako vypnúť airbag spolujazdca?
Aký je rozdiel medzi autom a kabelkou?
11.08.2017   8
Minule som povzbudzovala ostýchavé vodičky, že auto je len taká väčšia kabelka. Upratovať ho treba až v štádiu, keď sa už deti lepia k autosedačkám a kufor nestačí pohrkať, aby ste našli, čo potrebujete. Má to však svoje limity.