Chcem pomáhať | Tip na knihu | Tip na knihu | Rodinka.sk
ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
piatok 22.09.2017 | meniny má Móric  
Tip na knihuTip na knihu

Chcem pomáhať

 Mária Kohutiarová   02.05.2012   0

Asi málo ľudí má takú silnú vnútornú motiváciu stáť pri iných v ťažkých situáciách, ako mala Abby Johnsonová. Celé jej štúdium psychológie na univerzite žila predstavou, ako vďaka poradenstvu bude užitočná pre iných a ako pomôže k lepšiemu zmeniť ich život.

Jedna strana plota

Vo chvíli, kedy mierne zmätená vypísala dotazník spoločnosti Plánované rodičovstvo, aby vypomáhala ako dobrovoľníčka, netušila, ako jej raz tých osem rokov radikálne zmení život. Nebolo to tým, žeby sa z nej stala natoľko zatvrdilá zástankyňa hnutia „Pro choice“ – to by nemala priateľský prístup k dobrovoľníkom na druhej strane plota kliniky, ktorí sa jej  láskavým argumentmi a tichou, vytrvalou prítomnosťou v modlitbe skúšali odoberať klientov. Hoci im celkom nerozumela, na rozdiel od mnohých svojich kolegov s pokojom rešpektovala právo na slobodu vyjadrenia a slobodu rozhodnutia .

Ani v čase, kedy po dobrovoľníčení a poradenskej práci na klinike sa z Abby stáva riaditeľka, nie je všetko pre ňu jednoduché – napriek silnému presvedčeniu, ako veľmi pomáha ženám, ktoré sa podľa nej ocitli v ťažkej životnej situácii a potrebujú znovu získať slobodu zákrokom a odstránením plodu. Vôbec však nerozumela šialenému smútku a slzám mnohých žien pred a po zákroku a mnoho zážitkov spojených s ťažkým rozhodovaním sa ju miatlo. Prečo sú tie ženy nešťastné, keď im pomáha? Prečo sa cítila šťastná, ak sa jej podarilo presvedčiť niektorú z nich, aby dieťa donosila a dala na adopciu?

Jej zápal pre vec a vsugerovanie si dobrého úmyslu jej práce sa zvlášť ťažko konfrontovalo priamo v manželstve s Doughom v nekonečných polemikách a argumentoch, pri ktorých Abby strácala dych a odpovede. Ešte ťažšie sa jej niesla strata dôvernosti v rozhovoroch s milovanými rodičmi, ktorí ani náhodou nesúhlasili s Abbinými názormi a jej pracovnou pozíciou. Napriek ich láskavému postoju a ubezpečeniu, že stoja pri nej, Abby si s bolesťou uvedomovala, ako ťažko im ublížila svojim rozhodnutím dvakrát vziať život svojim deťom skôr, ako sa narodia.

Jej rodičia s tichou trpezlivosťou čakali na vnúča a Abby to dobre vedela, a žiadny z argumentov, ktorými obhajovala svoj čin, nedokázal zmazať trpkosť situácie. Ako by im vo vedomí ich túžby a jasného postoja pre život mohla povedať, čo urobila? O balansovaní pri vyznávaní viery napriek túžbe po spoločenstve a Bohu, by vďaka svojej práci Abby mohla napísať román číslo dva o sklamaniach, neporozumení, neprijatí v sebe samej i vo vzťahoch okolo nej.

Napätie v Abby gradovalo zároveň s napätím s vedením spoločnosti, ktoré stratovosť  kliník, oficiálne uprednostňujúcich poradenstvo  a vzdelávanie pri predchádzaní tehotenstvu, chcelo vyvážiť zvýšením počtu dní, kedy by klientky mohli prísť na prerušenie tehotenstva.  Abbin tajný a silný argument, že zákroky sú len ojedinelé a posledné riešenie, ktorých nie je väčšina a že jej prácu tvorí predovšetkým poradenstvo ženám v núdzi, dostal posledný zásah.

Bod zlomu

Deň, kedy ju zavolali asistovať  k zákroku a snímať cez ultrazvuk celý proces na potvrdenie úspešnosti, bol nakoniec rozhodujúci: v obraze beznádejne uhýbajúceho sa drobného telíčka, zúfalo sa pokúšajúc uhýbať pred jasným zánikom,  sa Abby zosobnilo celých osem rokov vrátane jej vlastných rozhodnutí a jej presvedčenie o zárodočnom tkanive, ktoré nie je nič, bolo preč.

Sled udalostí, ktoré nasledovali, by nevymyslel lepšie ani slávny Woody Allen – z riaditeľky potratovej kliniky sa stáva obhajkyňa „pro life“, jej oponenti spoza plota sa stali jej najbližšími priateľmi, a napriek hrozbám, súdnemu procesu a strate mnohých vzťahov z čias svojej práce na klinike pocítila, čo je to skutočná vnútorná sloboda, aké úžasné je stáť tvárou v tvár svojmu svedomiu a viere, a čo je skutočná pomoc ženám, ktoré sa ocitli v ťažkej situácii neplánovaného tehotenstva.

Možno Abbin príbeh nie je čítanie ružového románu, ale jej porozumenie obom táborom „Pro choice“ aj „Pro life“ a faktografické údaje, ktoré ťažko označiť za beletriu,  robí z knižky „nePlánované“ rozhodne zaujímavé sústo a dobrý motív na premýšľanie, na ktorú stranu plota sa postavíte vy.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 4 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie

Recept týždňa

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Kedy sa dá potvrdiť tehotenstvo?
21.09.2017   5
Kedy sa dá najskôr potvrdiť, že som tehotná? Čo sú jednoznačné príznaky tehotenstva a čo všetko môžem čakať ? Kedy ísť k lekárovi?
Daňový bonus - časté otázky rodičov
19.09.2017   0
Môžem si uplatniť daňový bonus aj na dieťa svojho partnera/manžela? Čo ak dieťa študuje externe, preruší školu alebo opakuje ročník?
babetko
Ako vybrať krúžok pre dieťa
22.09.2017   0
Často sa púšťame do vyberania množstva krúžkov. Pritom výberom jedného správneho docielime niekedy viac, než by sme čakali.
5 tipov pre tréning imunity od Anastasie Kuzminovej
22.09.2017   0
Náš imunitný systém sa vyvíja počas celého nášho života, ale najdôležitejšiu etapu predstavuje obdobie prvých troch rokov. Toto obdobie sa nazýva aj imunitné.
5 tipov, čo robiť s deťmi na jeseň
21.09.2017   0
Prišla jeseň a s ňou kúsok nostalgie, chuť na dobrý teplý čaj, pečené gaštany a čas pre šikovné tvorivé ruky - tie veľké i tie malé... Zábava môže byť so zbieraním listov, behaním za šarkanom, vyrezávaním do tekvičky...
detske choroby
Angína – ako ju odhaliť a liečiť u detí
22.09.2017   0
Ak je zápal lokalizovaný na slizniciach hltanu a podnebných mandlí, hovoríme o faryngitíde (zápal hltanu) alebo tonzilitíde (angíne – zápale mandlí).
Chrípka už za dverami
21.09.2017   0
Nechytám si oči, nos ani ústa. To učím aj deti. Vírusy sa často šíria tak, že osoba sa dotkne niečoho, čo je kontaminované vírusmi a následne si chytí oči, nos alebo ústa.
Odsávačka hlienov – áno či nie?
20.09.2017   24
Proces odsávania je úplne bezbolestný, pre deti však môže byť trochu nepríjemný. Protesty dieťatka sú spôsobené väčšinou obmedzením pohybu pri odsávaní, strachom z neznámeho predmetu a v prípade odsávačiek na vysávač aj strachom zo zvuku vysávača.
auto
Auto môže šoférovať aj neplnoleté dieťa
12.09.2017   1
Autoškoly považujú udeľovanie vodičských preukazov už od 17 rokov za pozitívne. Väčšina inštruktorov tvrdí, že sú mladí vodiči oveľa flexibilnejší ako starší. Mladí sa tak skôr naučia jazdiť a získajú skúsenosti.
Čo vám poisťovňa preplatí a čo nie?
07.09.2017   0
Krúpy, záplavy, pád stromu na cestu, či stret so zverou vedia narobiť poriadne škody na aute. Nie vždy ich poisťovňa preplatí. Na čo si dať pozor?
Čo s prasknutým čelným sklom?
01.09.2017   0
Policajt vám pri cestnej kontrole môže udeliť pokutu, resp. zadržať technický preukaz. Čo robiť, keď vám počas jazdy pred vami idúce vozidlo „strelí“ kamienok?